Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Najobľúbenejšia panovníčka sa narodila pred 300 rokmi
Dnes je: piatok 03.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Najobľúbenejšia panovníčka sa narodila pred 300 rokmi

Mária Terézia sa narodila pred 300 rokmi. 13.mája 1717 prišla na svet najstaršia dcéra Karola VI. Habsburského a Alžbety Kristíny Brunšvicko – Wolfenbüttelskej, budúca kráľovná a najmocnejšia žena na Habsburskom tróne.

 

Vyrastala so svojou, o rok mladšou sestrou Máriou Annou, s ktorou mala veľmi pekný vzťah. Ďalší dvaja súrodenci zomreli ešte v detskom veku.

O výchovu princeznej, rovnako ako aj o jej dobré vzdelanie sa už od jej šiestich rokov starali jezuiti. Hovorila po francúzsky, taliansky, španielsky, latinsky a nemecky. Orientovala sa v cirkevných aj svetských dejinách, venovala sa matematike. Ako 15 ročná dostala vychovávateľku, grófku Karolínu von Fuchsovú-Mollardovú, ktorá sa stala jej najdôvernejšou radkyňou a priateľkou.  

Mária Terézia bola ako dieťa i mladá slečna veselej povahy, rada spievala a možno keby nemala nástupnícke povinnosti,  mohla by sa z nej stať operná speváčka. Rada sa bavila, tancovala aj spievala, milovala jazdu na koni. Nebola však márnivá, mala povesť pracovitej a zodpovednej ženy, navyše štedrej a veľkorysej.

18.storočie má zvyčajne prívlastok storočie absolutizmu, alebo osvietenstva. Po hrozných bojoch v 16. a 17.storočí nastal relatívny pokoj. Svet sa začal navzájom spoznávať, rozšírili sa plavby do zámoria, prekvital obchod, hlavnými mestami obchodu sa stali Sevilla, Lisabon, Amsterdam či Londýn.

Objaviteľné cesty, obchod, úspechy matematiky, fyziky a ďalších prírodných vied dodávajú ľuďom smelosť i sebavedomie. Od toho je len krôčik  k presvedčeniu, že nie len pôvod človeka je dôležité, ale aj jeho vzdelávanie. Je to dôležitá myšlienka, nakoľko jej nositeľkou sa stala aj najvýznamnejšie žena na Európskom tróne , najvýznamnejšia žena Habsburského rodu- Mária Terézia.

4 roky pred narodením Márie Terézie sa odohrali významné udalosti, ktoré umožnili budúcej kráľovnej viesť najmocnejšiu monarchiu sveta.

V ponurom Hofburgu vo Viedni zvolal cisár Karol VI. tajnú poradu svojich ministrov a radcov. Písal sa 19.apríl 1713. Karol bol ustarostený. Napriek úsiliu, bol zatiaľ bezdetný. Jeho milovaná „Biela Líza“ ako ju nazýval, plavovlasá Alžbeta Kristína  bola pevne stavaná, energická a veselá. Pôvodne protestantka, zriekla sa svoje viery a stala sa katolíčkou v záujme ženícha a monarchie. Tajný radca prečítal text doteraz platnej dedičnej zmluvy z roku 1703 o následníctve po Jozefovi I. a Karolovi VI. tzv.“pactum mutuae successionis“. Potom cisár vyhlásil, že krajiny, ktorým vládne sú nedeliteľné a neoddeliteľné a dodal, že v prípade vymretia mužskej vetvy rodu, stávajú sa dedičmi jeho dcéry alebo potomkovia, po vymretí karolínskej ženskej vetvy Jozefa I. a nakoniec všetky od Leopolda pochádzajúce dcéry. Toto rozhodnutie dnes poznáme ako Pragmatickú sankciu.

Tri roky po Pragmatickej sankcii sa Karolovi a Líze narodil synček Leopold, ale po 3 mesiacoch zomrel. Ako natruc sa im potom narodili po sebe tri dcéry: Mária Terézia, rok po nej Mária Anna a napokon Mária Amália. Tak sa najstaršia Mária Terézia stala „die Erbtochter“- dedičkou trónu.

Keď  Mária Terézia dospela, úlohou jej otca bolo vybrať pre ňu manžela. Nápadníkov bolo viac, no vydať dcéru, ktorá sa mala v budúcnosti stať jeho následníčkou nebolo jednoduché. Rôznym politickým stratégiám nakoniec najviac vyhovel vojvoda František Štefan Lotrinský.

Karol VI. si Františka Štefana veľmi obľúbil, keď ako mladý muž žil nejaký čas na viedenskom cisárskom dvore. Navyše medzi jeho dcérou a mladým vojvodom vzplanula úprimná láska a tak nič nebránilo, aby sa začalo s prípravami na sobáš. Mária Terézia a František Štefan si svoje áno povedali 12. februára 1736 v augustiniánskom kostole vo Viedni. Nevesta mala vtedy 18 rokov, ženích 27. Oddával ich pápežský nuncius a po veľkolepej trojdňovej svadbe odcestovali mladomanželia do Mariazellu, kde si nechali požehnať veľkú rodinu.

 

No Máriu Teréziu čakal najmä bohatý panovnícky život. Korunovácia v Prešporku, boj o španielske dedičstvo a veľké zmeny krajiny. Lebo po Márii Teréziii už nič nebolo také ako predtým. Ale to už iný príbeh a o ňom zasa nabudúce.


Fotogaléria



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 13.05.2017 | zobrazené: 2159 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre