Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Nálezy z keltského opida na hrade môžete vidieť v Arche
Dnes je: nedeľa 28.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Nálezy z keltského opida na hrade môžete vidieť v Arche

Sedemnásť panelov v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku ponúka informácie slovom aj obrazom o výskume, jeho výsledkoch aj návrh spôsobu prezentácie nájdených vzácnych nálezov z dávnej minulosti Bratislavského hradu, ktorá siaha aj do rímskych a keltských čias a do praveku.

 

Výstavu dnes (31. marca) oficiálne otvorila námestníčka primátora Iveta Plšeková za prítomnosti hlavnej architektky Ingrid Konrad, riaditeľa Mestského ústavu ochrany pamiatok (MÚOP) Iva Štassela, predsedu predstavenstva Bratislava Tourist Board (BTB) Františka Stana, archeológov MÚOP a turistických sprievodcov. Výstava je otvorená bezplatne pre širokú verejnosť v priestoroch Archy v budove Primaciálneho paláca  v pracovných dňoch od 10.-12.00 hod a 14.-17.00 hod.

„Bratislava má niečo jedinečné, čím sa vie odlíšiť od susedného Maďarska a Rakúska, má niečo, čím vie prilákať turistov. Nazývam to pracovne Keltská Bratislava,“ uviedla námestníčka I. Plšeková a pripomenula, že Bratislava bola v minulosti významným sídlom Keltov. „Rada by som na výstavu pozvala preto i žiakov základných, stredných škôl a ďalších študentov, lebo je to dôležitý kus našej histórie,“ doplnila námestníčka.


Hlavná architektka Ingrid Konrad vyzdvihla význam výstavy v rozširovaní povedomia o minulosti mesta Bratislava. „Je veľmi podstatné, že na Bratislavskom hrade bude prezentované tereziánske obdobie, v ktorom táto lokalita najviac, poviem to slovom rozkvitla. Bratislava bola vtedy tiež významným mestám Európy,“ povedala hlavná architektka. Predseda predstavenstva BTB František Stano ocenil, že na paneloch sú texty v dvoch cudzích jazykoch, aby výstava bola zaujímavá aj pre zahraničných návštevníkov, ktorí si naplánovali cestu do hlavného mesta Slovenska.


Výskum na Bratislavskom hrade robili v rokoch 2008 – 2010 archeológovia z MÚOP a v rokoch 2013 - 2014 v ňom pokračovali spolu s archeologickou spoločnosťou Via Magna. Riaditeľ MÚOP Ivo Štassel uviedol, že plánujú urobiť kópie napríklad z amfor, aby ich mohli vystaviť pre verejnosť. Počas dnešného otvorenia výstavy archeológovia MÚOP prezentovali médiám vzácne nálezy ako napr. mince z keltského obdobia či keramiku, ktoré nie sú bežne vystavené.

 

Vyhlásenie mesta Bratislavy

 


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 31.03.2015 | zobrazené: 2027 x |


Podobné články

• Bratislava opäť žije korunováciami (30.07.2023)
• Petržalský majáles (06.05.2022)
• Apríl v Petržalskej knižnici (31.03.2022)
• Mikuláš bude aj Petržalke (04.12.2021)
• Ukončenie činnosti knižnice (01.07.2021)

Komentáre