Dnes je: nedeľa 16.06.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes pripomíname korunováciu Ferdinanda IV. za uhorského kráľa.

Navštívte bunker B-S 4 tento víkend

Pri príležitosti Bratislavských mestských dní je pre verejnosť otvorený aj bunker B-S 4 v Petržalke. V bunkri sa nachádza Múzeum petržalského opevnenia zamerané na predvojnové Československo a predovšetkým jeho jedinečný pevnostný systém postavený len chvíľu pred tým, ako nacistické Nemecko začalo druhú svetovú vojnu.

 

Múzeum petržalského opevnenia otvorilo svoju prvú expozíciu v roku 2011 a po celú dobu svojej existencie je otvorené pre verejnosť zadarmo. Cieľom múzea je vzdelávať širokú verejnosť a informovať o našej predvojnovej histórii a situácii do ktorej sa dostalo Československo pred začiatkom druhej svetovej vojny. Múzeum vedú dobrovoľníci.

V interiéri sa podarilo  jednotlivé miestnosti Múzea Petržalského opevnenia postupne zrekonštruovať do čo najvernejšej podoby z čias, kedy boli pripravené na obranu pred nacistickými vojskami a kedy v nich prebiehal každodenný život príslušníkov hraničiarskeho práporu č. 50. Oceľové strieľne, masívne železobetónové steny a originálny filtračný systém na ochranu osádky pred bojovými plynmi si  môžete prezrieť rovnako ako prvky, bez ktorých by žiadna pevnosť nemohla existovať: pechotné zbrane a špeciálne pevnostné zbrane, pancierové zvony so špeciálnymi nastaviteľnými podlahami, muníciu, sklady, uniformy a všetky veci, ktoré osádka denno- denne používala. Kompletne aranžované miestnosti ako kúpeľňa, ubikácie a kancelária veliteľa objektu Vás prenesú do minulosti.

 

K múzeu v objekte B-S 4 “Lány” neodmysliteľne patrí aj expozícia v jeho exteriéri, ktorá pomáha vytvárať komplexný pohľad na funkčnosť pevnostnej línie a jej prvky zasadené do krajiny. Postupne sa expozícia rozrastá aj v tejto oblasti a to o zbierku protitankových prekážok ako sú “rozsocháče” (oceľová konštrukcia) a exemplár betónového ježka (konštrukcia z betónu s výpletom), ktoré spolu vytvárali nepriechodnú obvodovú prekážku samotného objektu a pokračovali v jednej neporušenej línii do spojovacích prekážok. Takto spájali všetky objekty opevnenia do jedného celku. Ďalej sú tu k videniu protipechotné prekážky pozostávajúce z rozličných druhov “prasačích chvostíkov” zasadených v špecifických terénnych úpravách, prenosné prekážky “španielski jazdci” a pozostatky dnes už neexistujúcej protitankovej steny, ktorá slúžila na zastavenie postupu a likvidáciu obrnenej techniky nepriateľa.

 

Hraničná závora IPPEN je ďalšou zaujímavosťou v našom múzeu. Jedná sa o posledný dochovaný exemplár závory IPPEN v Slovenskej republike. Koncom tridsiatych rokov tvorili tieto zariadenia súčasť hraničných priechodov a ich účelom bolo zabrániť náhlemu násilnému prechodu nepriateľských vojsk na územie Československa.

 

V areáli je vybudovaná aj malá zákopová sieť, ktorej súčasťou sú dve zaujímavosti. Tou prvou je rekonštrukcia improvizovaného poľného opevnenia, alebo tiež nazývaného “drevozemný bunker”, ktoré boli hojne využívané vo všetkých vojnových konfliktoch modernej doby ako aj československou armádou v pohraničí. Druhou je sústava troch malých betónových objektov tzv. “kugelstand” spojených zákopovým systémom, ktoré na sklonku Druhej svetovej vojny osádzala nemecká armáda aj v okolí Bratislavy a v Petržalke ako posilnenie riedkych pozícií nasadených na zdržanie postupu východného frontu. Jedná sa o súčasť Südostwall-u.

 

 

Navštívte bunker, zažije jeho jedinečnú atmosféru a zoznámte sa s históriou Petržalky v časoch medzi dvoma vojnami.

 

Text: z stránky Múzea petržalského opevneniaAutor: Petrzalcan | 21.04.2018 | zobrazené: 686 x |


Podobné články

• Nejasné správy z Hrčkovho Disneylandu – ochromenie materských škôl v Petržalke (24.05.2019)
• V sobotu vyrazte na Noc múzeí a galérií (17.05.2019)
• Začínajú MS v hokeji a doprava bude vyťažená (10.05.2019)
• Požiar Notre Dame ľudí zjednotí no obnova nebude jednoduchá (17.04.2019)
• Sad Janka Kráľa, výstavba na Topoľčianskej i rozvojová os Petržalky boli témami zastupiteľstva (26.03.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS8 Hřbitov

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(44)

Nie, mne to neprekáža
(19)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(15)


spolu 78 hlasov
/