Dnes je: pondelok 18.02.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes si pripomíname Výzvu na zákaz klonovania ľudí

Navštívte Hotel Sacher vo Viedni

Pri návšteve Viedne iste navštívilte ZOO, Schönbrunn , alebo operu, ale čo tak pozrieť si legendárny Hotel Sacher?  Je to svetoznámy viedenský hotel, známy luxusom, ale aj vďaka Sacherovej torte. Stojí hneď vedľa Viedenskej štátnej opery na Kärntner strasse.

Hotel založil roku 1876 Eduard Sacher ako prepychový podnik s reštauráciou, ktorý začali navštevovať šľachtici a zámožní občania Rakúsko-Uhorska. Od roku 1880 sa Sacher dostáva pod prísnu ruku manželky hoteliéra a ta pokračuje v jeho vedení i po skorej smrti manžela. Darí sa jej až do pádu monarchie, kedy začne sláva hotela upadať. Anna Sacherová sa utiahla do ústrania.

Čas oboch vojen hotelu nepraje. Po vojne sú čase stále zlé. Až v 70-tych rokoch zažína hotel svoju renesanciu. Postaral sa o ňu rodina  Gürtler, ktorá udržiava tradíciu hotela dodnes.

Inak Sacher tortu vymyslel Franz, otec Eduarda Sachera,  v roku 1832 ako mladý cukrársky učeň. Mal byť prekvapením pri príležitosti návštevy kniežaťa Metternicha, ktorý často a rád usporadúval večierky pre „smotánku“.

Zámer sa podaril a Franz Sacher sa stal celebritou. Dodnes patrí medzi obľúbené zákusky po celom svete.

Pravá receptúra je prísne stráženým tajomstvom. Iste je tam čokoláda a marhuľový džem, ale ak chcete pravý sacher, zájdite do Viedne.

Inak ubytovať sa v hoteli asi nie je pre naše peňaženky, ale v cukrárni si posedieť môžete. Hotel využil John F. Kennedy, John Lennon s  Yoko Ono, anglická kráľovná Alžbeta či francúzsky herec J.P.Belmondo. Oficiálna web adresa hotela je http://www.sacher.com.

Môžete si objednať Sacher tortu, alebo absolvovať virtuálnu prehliadku hotela.

No ak sa chcete dozvedieť niečo o živote tohto hotela a jeho majiteľov, môžete si prečítať pútavý príbeh o Anne Sacherovej, legendárnej majiteľke hotela, ktorej život odráža slávu a pád najslávnejšej viedenskej epochy.

 

Ako sa mohla  Anna, pochádzajúca z mestianskej rodiny stať v roku 1885 riaditeľkou svetoznámeho viedenského hotela Sacher? V časoch, kedy miesto žien bolo doma v kuchyni či pri deťoch,  Anna Sacherová riadiala svoje obchodné impérium, hostila významné osobnosti svojej doby či už to bol baron Rotschild alebo Gustav Klimt, chodila  stávkovala na dostihoch a fajčila cigary.  Svojmu hotelu vtiskla jedinečnú atmosféru viedenskej  moderny. Ako sa v tom čase žilo vo Viedni? Môžete sa dozvedieť v knihe Moniky Czerninovej, ktorá napísala o Anne svoju knihu: Anna Sacher a její hotel. Notice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 02.01.2018 | zobrazené: 496 x |


Podobné články

• Valentínske výročia (14.02.2019)
• Keď ľadová povodeň zasiahla Prešporok a Petržalku (05.02.2019)
• Ako sa Mária stala miestodržiteľkou Uhorska (03.02.2019)
• Bratislavský da Vinci (23.01.2019)
• Pripomíname si prvého Bratislavského župana (04.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Využívate MHD v Bratislave?

Áno, každý deň
(62)

Áno, ale nie každý deň
(12)

Len občas
(27)

Nie, chodím autom
(24)


spolu 125 hlasov
/