Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Nezabudnite dnes na svoju mamu
Dnes je: streda 08.01.2025 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Nezabudnite dnes na svoju mamu

História Dňa matiek má korene v dávnej minulosti. Už 250 rokov pred Kristom sa konali v starovekom Grécku oslavy na pamiatku matky všetkých bohov. Trvali po dobu troch dní, od 15. do 18. marca.

 

Aj v Anglicku je tento má tento sviatok svoj vlastný príbeh. Už viac ako 1 600 rokov. Tradoval sa vždy štvrtú nedeľu od Veľkej noci (alebo 40 dní). Išlo spočiatku o ceremoniál na počesť matky cirkvi. Ľudia putovali do svojich rodných diecéz, aby si v rodnom chráme tento sviatok uctili. Tí, ktorí boli pokrstení v kostole, mali v tom čase povinnosť navštíviť svoju krstnú matku. V tom čase však v Anglicku prevažovalo služobníctvo, ktoré nemalo ani domov, zväčša žili v príbytkoch svojich pánov. Na Deň matiek však väčšina dostala voľno a mnohí povzbudení predstavou domova vracali sa k mamám, aby s nimi mohli stráviť aspoň jeden deň.

 

Novodobá história sviatku sa začali písať v roku 1907 v USA, keď  Anna Jarvisová z Philadelphie začala kampaň za národný Deň matiek. Tento nápad dostala vtedy, keď jej umrela matka a ona jej v deň prvého výročia úmrtia dala slúžiť bohoslužbu. Prečo sa tak rozhodla? Dňom matiek chcela Anna Jarvisová upriamiť pozornosť a obdiv na všetkých rodičov a posilniť tak rodinné vzťahy, pretože jej matka zomrela a ona cítila, že jej počas života nevenovala dosť pozornosti a úcty. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.

V druhú májovú nedeľu tento sviatok uctievajú napríklad Dáni, Fíni, Taliani, Turci, Austrálčania, Belgičania a tiež Slováci.

 

Tak napríklad vo Fínsku sa sviatok označuje ako  „äitienpäivä“. Deň matiek bol vo Fínsku ustanovený na konci 20. rokov minulého storočia a ako oficiálny vlajkový deň v roku 1947. Tradíciou je dávať kvety, drobné darčeky, ale aj raňajky podávané priamo do postele. Počas dňa navštevujú deti svojich starých rodičov, prípadne si pripomenú blízkych návštevou cintorína.

 

Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, napríklad v Argentíne až v septembri.

V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri. V Škótsku tento sviatok pripadá na 26. marca, kedy sú obchody plné darčekov pre mamičky. Ako pri každom sviatku, aj pri tomto si dávajú pohľadnice s predtlačou, na ktoré dopisujú rôzne osobné želania. Neposielajú si ich, ale dávajú priamo do rúk, aby tak znásobili osobitosť a dôležitosť obdarovávanej osoby.

 

Deň matiek na Slovensku dlhú históriu nemá, začal sa oslavovať až po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien, pripadajúci na 8. marec.



Autor: Petrzalcan | 14.05.2017 | zobrazené: 1889 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre