Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Nežná oslavuje 25 rokov
Dnes je: piatok 19.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Nežná oslavuje 25 rokov

Pred 25 rokmi nastal čas na prevrat. Už mesiace pre 17.novembrom sa diali udalosti, ktorých následkom bol socialistický zväzok krajín oslabenejší, než kedykoľvek predtým.

 

V letných mesiacoch roka 1989 sa na veľvyslanectve Nemeckej spolkovej republiky v Prahe zhromaždilo veľké množstvo utečencov z NDR. Po rokovaniach bolo vypravených niekoľko vlakov, ktoré ich dopravili do Západného Nemecka. Po otvorení hraníc v Maďarsku do Rakúska (od 2 mája 1989) nemeckí utečenci v júni 1989 prebiehali hranice tadiaľto. Režim sa zrútil aj vo Východnom Nemecku po tom, čo 7. novembra 1989 boli hranice otvorené úplne a 9. novembra padol Berlínsky múr. Krátko na to odstúpila východonemecká komunistická vláda. Česko-Slovensko bolo teda poslednou baštou komunizmu v strednej Európe, ktoré zostávalo súčasťou sovietskeho bloku.

 

16.november 1989:  V tento deň slovenskí vysokoškolskí a stredoškolskí študenti zorganizovali protestnú demonštráciu v podvečerných hodinách v Bratislave, na ktorej sa zúčastnilo asi 300 osôb. Miestom stretnutia bolo dnešné Hodžovo námestie (vtedy Mierové), potom protestný sprievod pokračoval na Námestie SNP a k vtedajšiemu ministerstvu školstva. Demonštrácia plynule prerástla do verejnej diskusie na Hviezdoslavovom námestí, kde sa dav študentov postupne rozišiel. Oficiálnym cieľom bol protest proti vtedajšiemu návrhu vysokoškolského zákona a za akademické slobody. Rečníci však žiadajú aj prepustenie Jána Čarnogurského, skutočnú demokraciu, slobodu cestovania a pod.

 

V piatok 17. novembra sa na Albertove v Prahe zišli študenti vysokých škôl pri oficiálnom pietnom akte pri príležitosti 50. výročia smrti Jana Opletala a zatvorenia českých vysokých škôl v roku 1939 nacistickým Nemeckom.  Stretnutie zorganizoval Socalistický zväz mládeže. O 16:00 bolo asi 15 000 účastníkov. Po skončení oficiálnej časti sa dav vydal do centra mesta (v súlade s plánmi iniciatívy STUHA vedenou Jiří Dienstbierom a Šimonom Pánkom). Za Národným divadlom im o 19:30 špeciálne jednotky zahradili cestu.

 

Študenti niesli štátne zástavy, spievali a skandovali požiadavku na zmenu pomerov v ČSSR. Z obáv pred  únikom demonštrantov boli uzavreté ulice Mikulandská a Voršilská a tým bol zablokovaný ústupu smerom k Národnému divadlu. Približne 10 000 demonštrantov tak bolo uzatvorených medzi dvoma policajnými kordónmi. Demonštrácia pokračovala v pokojnej a nenásilnej podobe prevolávaním hesiel ako Máme holé ruce.  V tejto dobe bol ešte demonštrantom umožnení voľný odchod. Čelo sprievodu stálo voči mladým príslušníkom ZNB, ktorým podávali kvety a chceli s nimi diskutovať. Približne o 20:15 došlo ku zmene. Príslušníci ZNB a Oddielu osobitného určenia ministerstva vnútra (tzv. červené barety) veľmi razantne zakročili. Rozháňanie študentov sa zmenilo na brutálnu bitku. Študentov bili obuškami a zatýkali. Po tom čo študentov rozohnali, zostal ležať na zemi agent ŠtB Ludvík Zifčák (alias študent Martin Šmíd. Policajti odniesli rýchlo jeho nehybné telo do sanitky. Drahomíra Dražská, ktorá bola sama ľahko zranená, si to všimla a začala šíriť fámu a zabitom študentovi. Udalosť vyvolala medzinárodné rozhorčenie.

 

18. november (sobota): V divadlách a na vysokých školách začali organizovať štrajkové výbory požadujúce vyšetrenie a potrestanie osôb zodpovedných za brutálny zásah, hlavne keď sa prostredníctvom rádia Slobodná Európa (Petr Uhl) rozšírila fáma o tom, že pri zásahu zomrel študent Martin Šmíd. V Realistickom divadle v Prahe sa schádzajú herci a študenti. Vzniká výzva na týždenný a generálny štrajk 27. novembra. Cez víkend chodili ľudia zapaľovať sviečky v Prahe na Národní třídu.

 

19. november (nedeľa): KSČ zamlčovalo brutálny zásah polície. Predseda vlády obvinil domáce kruhy zo zneužívania pietneho zhromaždenia a vyvolávania rozvratu. Zástupcovia iniciatívy Most Michael Kocáb a Michal Horáček sa stretli s premiérom Ladislavom Adamcom.

 

V Bratislave bola v Umeleckej besede založená Verejnosť proti násiliu. Jej hovorcami boli Milan Kňažko a Ján Budaj. Ďalšími známymi aktivistami boli Miroslav Cipár, Ľubomír Feldek, Fedor Gál, Milan Šimečka a ďalšé.

 

V Prahe bolo založené Občanské fórum, v ktorom mali vplyv členovia Charty 77. Požadovali odstúpenie členov KSČ spojených s okupáciou roku 1968 (G.Husák, M.Jakeš, V.Biľak, A.Jindra a iní), ako aj odstúpenie šéfa KSČ v Prahe Miroslava Štepána a ministra vnútra F.Kincla zodpovedných za zásah voči študentom a prepustenie politických väzňov. OF vyhlásilo generálny štrajk na 27. novembra. Študenti v Mlynskej doline začali pripravovať protestné vyhlásenia a štrajk.

 

 

 


Fotogaléria



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 17.11.2014 | zobrazené: 1845 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre