Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Nosný systém, alebo obyčajná električka?
Dnes je: nedeľa 15.09.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Nosný systém, alebo obyčajná električka?

Na verejnej diskusii, kde malo mesto občanov informovať, ktoré ich pripomienky do zadania súťaže na budúcu podobu petržalského koridoru zakomponovalo, sme sa dozvedeli, že žiadne. Podľa vysvetlenia vedenia mesta ide o ideovú súťaž na základe ktorej sa vyberie zhotoviteľ štúdie a pripomienky budú zapracované až pri jej zadaní.

Prečo pre ideové návrhy nie sú pripomienky občanov dôležité a načo vlastne celá diskusia bola, sme sa nedozvedeli. Na svetlo však vyplávala iná dôležitá skutočnosť, týkajúca sa riešenia dopravy – o ktorú v koridore ide v prvom rade.

 

Petržalka si od svojho vzniku zažila množstvo rôznych konceptov dopravy – metro, ľahké metro VAL, vlaky ústiace do tunela TEN-T. Vždy však išlo o vysokokapacitné riešenia, električka ich (od r. 2008) mala len dopĺňať. Mesto ale najnovšie chce namiesto dlhodobo plánovaného  Nosného dopravného systému, viesť do Petržalky už len obyčajnú električku.  Dopravná koncepcia pre Petržalku sa tak ide znovu zmeniť – tretikrát za dva roky -  a k horšiemu. Ak by obsluha Petržalky skončila pri obyčajnej električke, znamenalo by to v skutočnosti neriešenie problému dopravy – len jeho posun o pár rokov.

 

Dopravné štúdie totiž predpovedajú pre rok 2020 v špičke previesť cez Dunaj 75 tis. ľudí.  A kolaps mostov. Obyčajná električka dokáže v špičke prepraviť maximálne  14 tis. cestujúcich. Pri kolíznom riešení trate (viď. rámček) dokonca iba okolo 10 tis. Celý problém dopravnej obsluhy Petržalky sa tak nevyrieši, len o pár rokov posunie - v závislosti od rýchlosti ďalšej urbanizácie Bratislavy V.  Aj s električkou budeme presne v rovnakej situácii.

 

Riešenie pritom je na stole, dokonca v platnej dopravnej politike mesta. Tá predpokladá na Petržalskej radiále duálnu trať - nie len pre prevádzku električiek na úzkom rozchode, ale zároveň aj dvakrát kapacitnejších súprav Tram-trainov – vozidiel na normálnom rozchode schopných prevádzky aj na železničných tratiach. Pôvodne mali vchádzať do tunela TEN-T, ktorý však Štúdia uskutočniteľnosti zamietla. Tá istá štúdia ale ponúkla 3x lacnejšie riešenie – Tram-trainy po prechode cez Starý most zaústiť pri Eurovei do tunela pod Karadžičovou a jeho pokračovanie až po Filiálku (Trnavské mýto). To znamená aj vysokokapacitnú zbernicu pod centrom Bratislavy, ktorej potrebu konštatujú všetky štúdie od r. 2003.

 

Magistrát by mal po tomto riešení siahnuť všetkými desiatimi. Pretože „dostal  Vianoce.“ Prvý darček od EU – pre budúce rozpočtové obdobie (2014-20) sa aj napriek predpokladu zníženia,  spolufinancovanie dopravných projektov zo strany EU nemení - mesto ich dnes buduje len za 5% svojich zdrojov. No nekúpte to.

 

Druhý darček dostal magistrát od ŽSR. Tie aj po krachu pôvodného projektu TEN-T plánujú v budúcom rozpočtovom období vybudovať trať a stanicu Filiálka - v lacnejšom variante – presne podľa odporúčaní spomínanej štúdie. Mestu tak polovicu trate pod centrum postavia ŽSR a náklady mesta budú nulové.

 

Zachovanie pôvodného konceptu prevádzky aj električiek aj Tram-trainov v Petržalke tak okrem kapacity pre jej budúcu dopravnú obsluhu dáva mestu do rúk strategický argument pre žiadosť o podporu na spomínaný tunel pod Karadžičovou – posledný úsek potrebný pre svero-južné prepojenie vozidlami Tram-train.

 

Dokončenie Petržalskej radiály ako duálnej trate predstavuje pre mesto zanedbateľné náklady (+ 0,25%), čo je nič oproti získaniu spomínanej dopravnej rezervy do budúcnosti a strategickému argumentu pre peniaze na tunel.

 

Skutočný boj by malo mesto a mestská časť zohrať o charakter trate v Petržalke. Ak bude kolízna, znamená to okrem iných nevýhod nižšiu kapacitu. Aj spoločná prevádzka električiek a Tram-trainov by totiž na kolíznej trati mala špičkovú kapacitu okolo 16 tis., čo je pre budúcnosť stále málo. Bezkolízna trať však môže mať oveľa hustejší interval a kapacitný strop v špičke vyše 40 tisíc pasažierov. A to je skutočný Nosný systém MHD. Požiadavka na bezkolízne riešenie trate by sa preto rozhodne mala objaviť v budúcom zadaní architektonickej štúdie koridoru.

 

Martin Kugla

 

iniciatíva Za efektívnu a ekologickú dopravu

 



Autor: Petrzalcan | 18.09.2013 | zobrazené: 3665 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre