Dnes je: pondelok 18.11.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Novembrová hmla zhasína slnko.

Obchvat zrejme stavajú z nekvalitných materálov

Už v pondelok sa bude Parlamentný hospodársky  zaoberať výstavbou bratislavského nultého obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 a výsledkami šetrenia, ktoré potvrdili mnohé obavy.

 

Aj petržalskí poslanci v Komisii životného prostredia a verejného poriadku sa na podnet Miroslava Draguna  zaoberali minulý mesiac týmito podozreniami. Dragun opakovane upozorňoval, že na stavbu sa vozí kontaminovaná a nekvalitná zemina a na komisii sa k nemu pridali ďalší poslanci, Elena Pätoprstá a Iveta Plšeková. Obavy poslancov možno zhrnúť nasledovne. Paralelne ako sa stavia obchvat, miznú skládky stavebného a iného odpadu v okolí Bratislavy, jednou z nich je aj známy kopec za Petržalkou, ktorý vznikol počas socializmu z navážok z celej Petržalky. Kopec vznikol najmä z odpadu pri výstavbe a určite nie je vhodným podkladom pre stavbu obchvatu.Poslanci chcú, aby samospráva Petržalky sa zapojila do sledovania tejto “kauzy” a spoločne so starostami dotknutých obcí a mestských častí sa zúčastňovala kontrolných dní. Podľa I.Plšekovej si stavebný dozor zrejme neplnil svoju úlohu. Inak by sa nemohlo stat, že na stavbu sa vozí nekvalitná zemina, čo ohrozuje stavbu a jej bezpečnosť . Nejde pritom o maličkosť. Nekvalita stavieb sa už na Slovensku podpísala pod nejedno nesťastie.

Zvolanie výboru v NR SR iniciuje opozičná strana SaS, ktorá chce na stavbe uskutočniť poslanecký prieskum. Poslanci SaS sa chcú dozvedieť, kto je technickým zástupcom štátu a kto dohliada na celú stavbu.

 

Podľa jej slov minister dopravy Árpád Érsek nevie dôveryhodne vysvetliť a vyvrátiť všetky podozrenia, preto SAS iniciuje rokovanie výboru a poslanecký prieskum. Poslankyňa a bývalá starostka Vajnor Anna Zemanová tiež upozornila, že starostovia mestských častí majú  obavu o kvalitu. Zemanová hovorí aj o podozrení z ekonomickej trestnej činnosti.

Výsledky testovaní dávajú kritikom za pravdu. Testy zeminy v násypoch nepotvrdili podľa vyjadrení rezortu dopravy kontamináciu, ktorá by ohrozovala zdravie ľudí, ale preukázali použitie materiálov, ktoré nie sú v súlade so stavebnými predpismi.

 

Aby bolo možné tieto výsledky definitívne potvrdiť a určiť rozsah problému, je podľa rezortu nutné urobiť dodatočné odbery vzoriek a ďalšie testy. Začať s nimi mal rezort ešte včera, v piatok.Autor: Petrzalcan | 18.05.2019 | zobrazené: 682 x |


Podobné články

• Tento víkend patrí oslavám 30.výročia Nežnej revolúcie. (16.11.2019)
• Ako vám pomôže mobil v nasledujúcich voľbách? (15.11.2019)
• Záchranca zo Sibíri (14.11.2019)
• V Rusovciach sa začali práce v parku pri kaštieli (08.11.2019)
• Dlhodobé dopravné obmedzenie (03.11.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(43)

2
(22)

3
(35)

4
(44)

5
(49)


spolu 193 hlasov
/