Dnes je: streda 26.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Svätý Pavol jasný, prináša rok šťastný.

Obvodní lekári budú aj šiť malé rany

Poznáte to. Plné čakárne obvodných lekárov, najmä v pondelky a piatky. Čakanie na výmenné lístky, PN, lístky na peniaze.

Nič nezvyčajné, ak obvoďák musí ošetriť 60-90 ľudí denne. Pritom vyšetruje dýchacie ústrojenstvo, tlak, srdce, infekcie, bolestivé stavy, problémy s hnačkou, alebo zápchou, stratu hmotnosti neznámeho pôvodu, prekyslenie žalúdka, infekcie helikobakterom, chlamýdiami, kožné problémy,  prevencie, vyplnenia tlačív pre poisťovne, kúpeľné návrhy, žiadosti o ZŤP, sociálne kompenzačné príspevky či invalidné dôchodky.

 

To všetko je strčené do takzvanej kapitácie, ktorú každý mesiac dostane obvodný lekár za pacienta, aj keby prišiel pacient 10x v mesiaci. Odberové skúmavky ako aj každé tlačivo, nájomné, platy sestričiek, vybavenie ambulancie kupuje lekár za svoje. Odborní lekári sú platení za výkony, to znamená, že za každého pacienta a úkony, ktoré na  pacientovi vykonal. Poisťovne každým rokom zmenšujú počet odborných lekárov, s ktorými majú podpísané zmluvy. Vraj ich máme nadbytok. Ja hovorím, šetria kde sa dá, len na nesprávnom mieste.

 

Každým rokom sa však počet povinností obvodných lekárov rozširuje, pritom stále je všetko strčené pod tzv.kapitačnú platbu ( platbu za jedného pacienta/mesiac = 1,2€).

 

Najnovšie si niekto na ministerstve vymyslel, že obvodný lekár bude aj zašívať malé rany. Znamená to ale nakúpiť sterilizačné zariadenia, šicie aparatúry, bez toho, aby na to štát alebo niekto prispel. Pravidelne servisovať zariadenia ale hlavne, čakacie doby u lekárov budú ešte väčšie. Zašitie to nie je len krátka chvíľa. Podanie anestetika, sterilizácia rany, šitie, krytie apod.

V oblastiach, kde je obvodný lekár sám a počas dňa má 20 ľudí na dedine, to nie je problém. Aj dnes ošetruje malé rany, popáleniny a pod. Ale v mestskom prostredí, kde je chirurg na každej poliklinike a obvodný lekár je zavalení pacientami aj na 10 hodín denne je tento zámer postavený na hlavu. Nejde o to, že by to nezvládol technicky, skôr časovo je problém.

Ale ešte raz sa vrátim k podstate veci. Ministerstvo vychádzajúc v ústrety poisťovniam, tlačí všetky možné výkony do povinností  obvodných lekárov preto, lebo tak ušetrí. Veď všetko je zaobalené do termínu kapitačná platba.

 

MUDr.Iveta PlšekováAutor: Petrzalcan | 24.10.2013 | zobrazené: 1969 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(17)

O 50% lepší
(23)


spolu 74 hlasov
/