Dnes je: streda 26.06.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog

Odchádzajúci starostovia si prilepšia odstupným

Podľa zákona patrí starostom, ktorí odchádzajú z funkcie odstupné.V niektorých médiách sa objavili správy o výškach odstupného, ktoré občanov pobúrili.

Po novembrových voľbách sa vymenilo 10 starostov mestských častí. Niektorí starostovia už vôbec nekandidovali, ako napríklad starosta Petržalky V.Bajan či D.Jambor z Devínskej Novej Vsi, ktorý bol navyše právoplatne odsúdený za korupciu.

Všetci odchádzajúci starostovia i primátor majú zo zákona nárok na odstupné. Netýka sa to samozrejme starostov, ktorí na svojich postoch ostali. Výška odstupného sa vypočítava na základe dĺžky funkčného obdobia starostu. Stačí, ak starosta vykonáva svoju funkciu aspoň 6 mesiacov,  má nárok  na dvojnásobok svojho priemerného mesačného platu. Ak starosta ostane vo funkciu celé 4 roky, má nárok na 3 svoje platy a ak bol starostom dve volebné obdobia ( 8 rokov) dostane 4 platy. Dlho slúžiaci starosta po troch volebných obdobiach dostane päť platov ako odstupné.

Informácie o odstupnom nie sú zverejnené v žiadnej mestskej časti, ani na stránkach mesta. Dá sa to ale vypočítať. Bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal môže ako odstupné dostať 3 mesačné platy čo by znamenalo viac ako  10 000 eur. Objektívne treba ale povedať, že za celé 4 roky nedostal od poslancov mesta ani jednu odmenu, čo bolo výsledkom boja poslaneckého zboru s primátorom.

Viac ako 5 platov dostane odchádzajúca starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová, ktorá ale nemusí trúchliť, je mestskou poslankyňou a vicežupankou. Odstupné bude viac ako 13 tisíc eur.

Odchádzajúci starosta Rače P. Pilinský dostane k platu 4 mesačné platy ako odstupné, keďže bol starostom 2 funkčné obdobia. Mala by to byť teda suma viac ako 13 tsíc eur.

Ešte väčšie odstupné dostane odchádzajúci dlhoročný starosta Rusoviec Dušan Antoš., ktorý pracoval ako starosta 4 volebné obdobia a odmena by mohla byť vzhľadom k platu viac ako 16 tisíc eur.

Odchádzajúcemu starostovi Petržalky vyplatia zrejme viac ako 17 tisíc eur odstupného- ide o 4 mesačné platy, keďže starostoval 2 volebné obdobia, predtým bol županom.

Aj Ján Mrva neodchádza naprázdno. Odnáša si odstupné viac ako 16 tisíc eur, keďže starostoval 3 volebné obdobia. Viac ako 10 tisíc si odnesie bývalý starosta Lamača a viac ako 12 tisíc starosta Ružinova. Aj odchádzajúci starosta Jaroviec si prilepší o viac ako 12 tisíc eur.

 Autor: Petrzalcan | 18.12.2018 | zobrazené: 319 x |


Podobné články

• O čom bude rokovať zastupiteľstvo (24.06.2019)
• Veľká električková zmena (22.06.2019)
• Pieskoviská treba pravidelne čistiť a kontrolovať (18.06.2019)
• Petržalka hospodárila v roku 2018 veľmi dobre (11.06.2019)
• Petržalské projekty na Bsk (07.06.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(86)

Nie, mne to neprekáža
(30)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(35)


spolu 151 hlasov
/