Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Oslobodenie Bratislavy a Petržalky
Dnes je: štvrtok 25.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Oslobodenie Bratislavy a Petržalky

 

Najstarší občania Bratislavy si dnes živo spomínajú na oslobodenie hlavného mesta.

 

Priame boje začali 2. apríla, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády.

 

 

 

V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili do útoku pozemné sily od Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky. Vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto.

 

 

 

Ráno 4. apríla proti Nemcom zaútočila sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády.  Fašisti sa pod náporom presily dali na útek a v meste pokračovali len pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami.

 

 

 

Popoludní dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné zvyšky bojových šarvátok definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách.

 

 

 

V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas nich zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody až také výrazné.

 

Na tieto dni si spomínajú aj staropetržalčania Prvý kontakt mala Petržalka s frontom už vo februári 1945.

 

 

Ťažké boje, ktoré pre oslobodenie Petržalky mali strategický význam, prebiehali už 40 - 50 km východne, na území Maďarska. Zvuky delostreleckej streľby bolo počuť až do Petržalky.

 

Petržalka zažila aj bombardovanie.

 

Jeden zo starousadlíkov, pán Guštafík spomína: „Jedného večera narušil ticho zatemnenej Petržalky (za okupácie Engerau) zvuk lietadla. Vzápätí sa ožiaril terén pod ním rozprávkovým osvetlením, keď lietadlo zhodilo na malých padáčikoch pomaly padajúce svetelné rakety, tzv. Stalinove sviečky. Lietadlo odletelo a po ňom začali nalietavať jednotlivé bombardovacie lietadlá. Ich cieľom boli nemecké kasárne na Hitlerovej ulici (Zadunajská ulica) a v Ovsišti, ale aj protilietadlové batérie zakopané pri Starom moste. Bomby však cieľ minuli a padali do oblasti dostihovej dráhy, parku a kúpaliska Lido. Býval som s rodičmi neďaleko dostihovej dráhy na vtedajšej Erich Dwingergasse (Jilemnického ulica) a tlaková vlna výbuchov nám spôsobila silné otrasy okien a trhliny na stene bytu.“

 

Bobardovanie zažilo aj futbalové ihrisko, či pláž Lido.

 

 

V Petržalky existuje mnoho vojenských pamiatok z obdobia druhej svetovej vojny. O bunkre sa starajú nadšenci z Múzea Petržalského opevnenia.

 

 

Minulý rok bola vykopaná jedna z protitankových stien pred zdravotným strediskom Strečnianska. Akciu uskutočnilo OZ Petržalský okrášľovací spolok, vďaka čomu sa potvrdilo, že priame boje prebiehali aj v Petržalke. Vykopaná protitanková stena mala dostala v boji dva priame zásahy. Výskumu sa ďalej venuje Mestský pamiatkový úrad Bratislava.

 


Fotogaléria



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 04.04.2014 | zobrazené: 8766 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre