Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Osmičky v našich dejinách
Dnes je: sobota 27.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Osmičky v našich dejinách

Významných dejinných udalostí v našej minulosti v rokoch spájajúcich sa s číslom osem je naozaj veľa. Čo o nich ale vie verejnosť? Na koľko osmičkových rokov si dnes spomeniete?

 

Osmičky v našich dejinách autorov Dušana a Miloslava Čaplovičovcov je názov publikácie, ktorá pred časom prišla na pulty slovenských knižných obchodov a v tomto roku je veľmi aktuálna. Významných dejinných udalostí v našej bohatej minulosti v rokoch spájajúcich sa s číslom osem je naozaj veľa. Tie najdôležitejšie už dávnejšie v knižnej forme spracoval historik a archeológ Dušan Čaplovič. S odstupom dvoch desaťročí sa k magickým osmičkám slovenskej histórie vrátil, aby svoje texty obohatil, doplnil a rozšíril. Vzniklo tak druhé, podstatne prepracovanejšie a bohatšie dielo.


Tentoraz je kniha napísaná v spolupráci so synom, historikom Miloslavom Čaplovičom, riaditeľom Vojenského historickího múzea, ktrorého petržalská verejnosť pozná aj z akcií Mobilizácia, pri petržalskom bunkri B-S 4, ktorá sa koná vždy v septembri. Bunker patrí totiž majetkovo Vojenskému historickému múzeu a v správe ho má Múzeum petržalského opevnenia, občianske združenie, ktoré sa o bunker nie len stará, ale ho aj zveľaďuje a propaguje túto zaujímavú časť petržalskej a československej  histórie.

Vráďme sa však k naozaj zaujímavej a odborne kvalitne spracovanej knihe. Čitateľ sa v nej vela dozvie nie len z textov, ale aj bohatej zbierky dobových fotografií.

 Záver knihy tvorí Kalendárium osmičkových rokov, ktoré začína v piatom storočí a končí dátumom 26. apríl 2018, kedy bola na Bratislavskom hrade otvorená výstava k 100. výročiu vzniku Československa.


„Sme radi, že sa nám podarilo takúto publikáciu spolu s otcom napísať. Jeho skúsenosť a moja vedomosť súčasnosti, otec je archeológ a historik, venuje sa stredoveku, ja zase robím 20. storočie, tak sme sa vedeli vhodne doplniť. Otec položil základy, ja som do toho vstúpil, niekde viac, niekde menej, spolu sme robili chronológiu, ktorá symbolicky v tejto knižke končí otvorením spoločnej československej výstavy. Verím, že možno o desať – dvadsať rokov prídu ďalší autori, ktorí naše poznanie posunú ďalej. Hlavne je dobré sa z našej minulosti poučiť a nerobiť tie isté chyby, lebo národ, ktorý sa z vlastných dejín nepoučí, si musí dejiny niekedy znova zopakovať," doplnil pre TASR Miloslav Čaplovič.

Zdroj: TASR



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 09.08.2018 | zobrazené: 1717 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre