Dnes je: piatok 24.05.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
21 riaditeliek Materských škôl v Petržalke podalo demisiu, nesúhlasia s nezákonnými postupmi

Osobnosti ulíc Bratislavy

Vajanského nábrežie, Štúrova ulica, Bosákova ulica, Námestie Franza Liszta, Ulica Mamateyova a stovka ďalších názvov.  Názvy ulíc a námestí sú vizitkou každého mesta, ale aj vyspelosti spoločnosti.

 

Bratislava vydala v uplynulých dňoch novú publikáciu „Osobnosti Ulíc Bratislavy“. Ide o publikáciu, ktorá je výsledkom práce kolektívu odborných pracovníkov Mestského ústavu ochrany pamiatok (MUOP). Podnet na jej spracovanie prišiel v Burze nápadov k Občianskemu rozpočtu.

 

Vzhľadom na nižší počet hlasov vo verejnom hlasovaní sa kniha vydala len v nálade 300 kusov a bude k dispozícii v knižniciach mesta a mestských častí. „Mnoho ľudí netuší, po kom je ich ulica pomenovaná a aj žiaci základných škôl niekedy pracne hľadajú potrebné informácie, keď dostanú takúto úloh v škole,“ hovorí Iveta Plšeková, námestníčka primátora pre kultúru, vzdelávanie a šport, ktorá publikáciu spolu s riaditeľom MUOP Ivom Štasselom a riaditeľom Mestskej knižnice Jurajom Šebestom uviedli do života.

„Máme však aj ambíciu rozprúdiť diskusiu o tom, že dnes je akoby ľahšie dávať uliciam úplne sterilné a nič nehovoriace názvy ako Žltá, Béžová, Labutia a mnohé osobnosti stále čakajú, že si ich všimneme,“ dodáva Iveta Plšeková.

 

Knihu autori rozdelili na jednotlivé mestské časti, no Vrakuňu by ste tam hľadali márne. Táto mestská časť nemá ani jednu ulicu pomenovanú po nejakej osobnosti. Povedal pri uvedení knihy do života Ivo Štassel, jeden z autorov publikácie.

 

Animozitou sú tiež ponechané komunistické názvy ulíc ako Čapájevova v Petržalke, na čo už viac krát upozornil Petržalský okrášľovací spolok, ktorý dával dva krát podnet na zmenu pomenovania Čapájevovej ulice (navrhovali Ulica generála Petráka) a Námestia Hraničiarov ( názov po strážcoch hranice Železnej opony, ktorí boli zodpovední za smrť stoviek ľudí).

Názvami ulíc sa prezentuje história národa alebo konkrétneho mesta či obce. Je to priestor, ako si uctiť významné osobnosti, alebo pripomenúť historické udalosti.

 

Najväčšia zmena názvov ulíc bola v Bratislave po roku 1989, kedy sa množstvo názvov po socialistických predstaviteľoch a spriatelených krajinách zmenilo, došlo z veľkej časti k návratu k pôvodným historickým  názvom, ale časť ulíc akoby bola zabudnutá. Je smutné, že v súčasnosti sú nové ulice pomenovávané  bez kontextu s históriou mesta či konkrétnej lokality a stále nemáme ulice pripomínajúce osobnosti Bratislavy. „Možno táto publikácia osloví novozvolených poslancov a starostov, aby venovali aj tejto téme pozornosť,“ povedal riaditeľ Mestskej knižnice Juraj Šebesta.

 

Riaditeľ MUOPu verí, že sa v krátkom čase nájdu zdroje na dotlač publikácie, aby si ju občania mohli kúpiť a prípadnú jazykovú mutáciu aj pre potreby turistického ruchu.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 25.11.2018 | zobrazené: 329 x |


Podobné články

• Streľba v Petržalke (22.05.2019)
• Obchvat zrejme stavajú z nekvalitných materálov (18.05.2019)
• Poliklinika Šustekova bola dnes zatvorená (17.05.2019)
• Svet dnes oslavuje MATKY (12.05.2019)
• 10 rokov od obnovenia vojenského cintorína v Petržalke (05.05.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Myslíte si, že materské školy môžu riadiť menežéri miesto riaditeliek?

Áno, je jedno kto ich riadi
(10)

Neviem
(2)

Nie, ide o školu a tú má riadiť riaditeľ
(18)


spolu 30 hlasov
/