Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

Pandémia vyhnala ľudí z mesta

Korzo plné turistov, plné kaviarne. Bežné obrazy jarného bratislavského centra tento rok vystriedala realita prázdnych ulíc. Ukazujú to aj čísla z bezplatnej mestskej wi-fi. Záujem o online pripojenie v centre klesol asi na pätinu, pri návštevníkoch z cudziny je pokles ešte výraznejší.

 

Záujem cudzojazyčných návštevníkov o online pripojenie klesol počas krízy o 90%.

 

Bratislava prevádzkuje bezplatnú wi-fi sieť na dvadsiatich hotspotoch v centre mesta. Najvyužívanejšie sú free wi-fi zóny v okolí SND či Starej tržnice. Z dát za posledné týždne sa dajú odčítať tri trendy. Keď sa v marci zatvorili školy a škôlky, s deťmi zostali doma aj niektorí rodičia. Kým bežne sa na bezplatnú mestskú wi-fi prihlási zhruba dvetisíc ľudí denne, po prvých opatreniach klesol tento počet o štvrtinu na zhruba 1500. Po druhej vlne opatrení, keď sa zatvorila väčšina prevádzok, klesol počet na zhruba 400 používateľov denne. K miernemu, asi 10-percentnému nárastu využívania prišlo po istom uvoľnení protivírusových opatrení začiatkom apríla.

 

Samostatnou kapitolou sú noví používatelia, pri tejto skupine sú priemerné poklesy na úrovni 90 percent. Aj vzhľadom na jazyk zariadenia túto skupinu tvoria prevažne turisti. Vidno, že cestovný ruch je počas koronakrízy výrazne utlmený.

 

Hlavné mesto zverejňuje dáta z bezplatnej wi-fi siete na dennej báze na svojom transparentnom portáli http://opendata.bratislava.sk/onlinedata/. V prehľadnej grafickej podobe ich verejnosť nájde za posledných 60 dní. Údaje o mobilite verejnosti môžu poslúžiť napríklad pri adresnejšom prijímaní opatrení proti pandémii. „Dáta nám jasne ukazujú, že život v meste sa výrazne spomalil. Nemusí to byť dobrá správa pre ekonomiku. Na druhej strane je veľmi dobrou správou, že obyvatelia naozaj dodržiavajú výzvu mesta o disciplíne a o tom, aby ostali doma,“ zhodnotil primátor Bratislavy, M. Vallo.

 

Zdroj: tlačová správa a foto hlavného mestaAutor: Petrzalcan | 17.04.2020 | zobrazené: 858 x |


Podobné články

• Prečo sa zbierajú vianočné stromčeky? (10.01.2022)
• Pomoc ľuďom po požiari v Petržalke (28.12.2021)
• Pred Vianocami prišli o byt aj majetok (23.12.2021)
• Lužný most otvorený (28.09.2021)
• Polícia pátra po mužoch z fotografie, objavili sa aj v Petržalke. (13.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(20)


spolu 67 hlasov
/