Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Petícia proti zastavaniu Železnej studienky a okolia Vydrice
Dnes je: utorok 23.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Petícia proti zastavaniu Železnej studienky a okolia Vydrice

 

Primátorovi mesta Bratislava Milanovi Ftáčnikovi, ale aj starostovi Rudolfovi Kusému z Bratislavy- Nového Mesta je adresovaná Petícia proti zastavaniu Železnej studienky, ktorú včera spustili občania Bratislavy.

 

Prinášame Vám celý obsah petície, ktorú môžete podporiť na changenete:

 

 

Vážený pán primátor, vážený pán starosta,

so znepokojením sme prijali informáciu, že ste vyjadrili súhlas s vytvorením luxusných vyhrievaných bazénov v lokalite konečnej autobusu číslo 43 na Železnej studienke pri Ceste mládeže. Daný projekt developér plánoval realizovať spoločne s výstavbou viladomov a luxusného oddychového centra. Podľa jeho vlastných slov od tohto projektu ustúpil a chce vybudovať iba kúpalisko s vyhrievanými bazénmi.

Navrhovaný projekt za cca 1,5-1,7 milióna eur (variant 1 resp. variant 2) je pri predpokladaných nákladoch na prevádzku, návštevnosť, klimatické podmienky daného územia, dostupnosti danej lokality a náročnosti z dôvodu ochrany územia európskeho významu Vydrica nerentabilný a s najväčšou pravdepodobnosťou vyzbierané vstupné nepokryje ani náklady na prevádzku (vrátane elektrovláčiku) a nie ešte investičné náklady (vo výške 1,5-1,7 milióna eur + cena pozemku).

S uvedeným projektom nesúhlasíme. Pretože je podľa nášho názoru iba prvou etapou a chce vytvoriť nebezpečný precedens (miernym uvoľnením zákazu vjazdu vozidiel pre zamestnancov a zásobovanie, tlakom na vybudovanie kanalizácie, hrozbou zničenia biotopu raka riavového v prípade havárie a pod.) a vytvoriť tlak na zastavanie celého územia a vytvorenie luxusného oddychového centra ako to bolo počas vojny a komunizmu.

K danému projektu ako úplne nevhodnému sa vyjadrila aj Štátna ochrana prírody SR (Štátna ochrany prírody SR, regionálne centrum ochrany prírody v Modre, Správa CHKO Malé Karpaty, list č. CHKOMK/796/2011 zo dňa 09. 11. 2011:
 „Výhrady voči zámeru z hľadiska ochrany prírody sú odôvodnené najmä tým, že navrhovaná činnosť priamo ohrozuje predmet ochrany v území európskeho významu – prioritný druh európskeho významu – raka riavového, na ktorého ochranu sa vyhlasuje chránené územie podľa prílohy č. 4 vyhlášky MŽP SR č. 24/2003 Z. z. Pretože ide o jedinečný výskyt tohto druhu na Slovensku (v súčasnosti je známy jeho výskyt len z Vydrice a vodných tokov v blízkom okolí), neodporúča na lokalite zaradenej do európskej sústavy chránených území povoľovať činnosť, ktorá môže zhoršiť už aj tak nepriaznivý stav tohto chráneného druhu a jeho biotopu.

Dané územie si zasluhuje citlivú revitalizáciu na oddychový a športový areál bez veľmi rizikového bazénu. Revitalizácia areálu bez vyhrievaných bazénov je ekonomicky výrazne menej náročná a teda aj z ekonomického hľadiska je rentabilnejšia.

Predmetné územie ako celok je nielen vzácne z hľadiska prírody a toku Vydrice, ale je aj najvýznamnejším oddychovým centrom obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Jeho jedinečný športovo-oddychový charakter chráni zákaz vjazdu motorových vozidiel počas víkendov a v lokalite plánovaného projektu úplný zákaz vjazdu motorových vozidiel. Povolenie podobných projektov by vytvorilo silný tlak na ďalšiu výstavbu a nenávratný zánik charakteru lokality.

Z daného dôvodu my, dolu podpísaní,  požadujeme od Vás pán primátor Ftáčnik a pán starosta Kusý, aby ste zmenili Vaše súhlasné stanovisko a neumožnili vznik prvej etapy vzniku luxusného projektu s viladomami. V danom území z ekonomického aj z ekologického hľadiska je vybudovanie vyhrievaných bazénov nevhodné a budí dôvodné podozrenie, že sa jedná iba o zásterku na výstavbu domov.

Požadujeme od predstaviteľov samosprávy, aby rokovali o revitalizácii, ktorá dané územie nezničí a podporí jeho doterajší charakter. Ak developer chce stavať kúpalisko, tak navrhujeme mu poskytnúť iný pozemok v oblasti, ktorá je dostupnejšia, ekologicky menej zraniteľná a v neposlednom rade ekonomicky aj klimaticky vhodnejšia pre výstavbu kúpaliska.


Petičný výbor:

Miroslav Lago, hudobník, Preβburger Klezmer Band
Peter Marton, manažér
Michal Drotován, poslanec MČ Bratislava - Rača
Diana Tešovičová, zamestnankyňa samosprávy
Rastislav Tešovič, poslanec MČ Bratislava – Devínska Nová Ves
Miroslav Dragun, predseda správnej rady OZ Nie ropovodu
Ján Komara, právnik
Andrea Pallang, občianska aktivistka
Iveta Plšeková, predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku
Lenka Hlaváčová, poslankyňa MČ Bratislava – Devínska Nová Ves
Dana Vanková, poslankyňa MČ Bratislava – Devínska Nová Ves
Samuel Kováčik, študent
Miroslav Ščibrány, OZ račan.sk
Jakub Mrva, ekonóm
Barbora Oráčová, poslankyňa MČ Bratislava – Staré Mesto
Juraj Lauko, poslanec BSK
Anna Zemanová, poslankyňa BSK
Ernest Huska, člen komisie kultúry hl. mesta Bratislavy
Tomáš Jankovič, IT špecialista
Milan Grossmann, kňaz
Martin Vlačiky, OZ Za lepšiu Kolibu
Andrea Vítková, poslankyňa MČ Bratislava – Nové Mesto




 



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 14.03.2014 | zobrazené: 2123 x |


Podobné články

• Petržalské zaujímavosti (10.01.2024)
• Zmena dane za psa a iné (22.12.2023)
• Pomoc ľuďom v núdzi (18.11.2023)
• Osobnosti Petržalky (26.09.2023)
• Mesto a mestské časti sa dohodli (12.09.2023)

Komentáre