Dnes je: utorok 17.09.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď šumno potoky špivaju, to pekný čas budze.

Petržalka a koniec tretej križiackej výpravy

Čo majú spoločné  Petržalka, Richard Levie srdce a december?

Písal sa 21.december 1192 a Richard I. Levie srdce sa vracal z Jeruzalema z tretej križiackej výpravy. Neďaleko Viedne ho zajal Leopold I. a uväznil na hrade Dürnstein.

Všetko to začalo skôr, už v roku 1189, keď bola vyhlásená tretia križiacka výprava. Vyhlásil ju pápež Gregor VIII. a jej cieľom bolo získať opätovnú kontrolu nad Jeruzalemom.

Impulzom k 3. križiackej výprave bolo obsadenie Jeruzalema sultánomSaladinom v roku 1187. Novým križiackym hlavným mestom bolo Akko v Sýrii, ktoré dobyl kráľ Richard v roku 1191 spolu s  Filipom II.

Zhromaždiskom križiackych vojsk zo západnej Európy bolo územie v dnešnej Bratislave-Petržalke, odkiaľ sa potom pod vedením nemeckého cisára Fridricha I. Barbarossu.

Francúzsky kráľ Filip II. a anglický kráľ Richard I. Levie srdce išli zatiaľ na východ loďami a vydali sa cez Balkán na Blízky východ. Výprava nebola veľmi jednotná. Medzi križiakmi a Byzantskou ríšou vypukli spory.

Nemecký cisár sa utopil v máji 1190 v rieke Salef v dnešnom juhovýchodnom Turecku po tom, čo porazil moslimov pri Ikonione. Jeho syn Fridrich Švábsky viedol zvyšok rozpadávajúceho sa vojska.

Filip II. dobyl Akkon a potom sa vrátil domov. Richard sa až do októbra márne pokúšal dobyť Jeruzalem, hoci Saladina dva razy porazil. Preto v roku 1192 uzavrel so Saladinom prímerie, podľa ktorého kresťania dostali časť pobrežia a boli im povolené návštevy Jeruzalema. Guy Lusignanský dostal ostrov Cyprus, ktorý Richard dobyl ešte cestou do Palestíny.

Pri návrate z výpravy ho na Vianoce 1192 zajal neďaleko Viedne vojvoda a vládca Rakúska a ŠtajerskaLeopold V., ktorý mal s Richardom spory už z doby, kedy v Svätej zemi spoločne dobyli mesto Akko.

Údajne šlo o spor pre koruhvy. Pravým dôvodom však bol skôr spôsob delenia koristi. Teraz mal však Leopold V. Richarda pevne v rukách a požadoval za neho vysoké výkupné. V pozadí Richardovho zajatia však stáli v skutočnosti iní ľudia – cisárHenrich VI. a francúzsky kráľ Filip II.. Leopold bol len prostredník a ako verný vazal cisára len plnil jeho rozkazy.

6. januára 1193 sa Henrich VI. v Regensburgu stretol so svojim vznešeným zajatcom. Vo februári 1193 bolo dohodnuté, že Richard dá za svoje prepustenie cisárovi 100 000 hrivien striebra a polovicu z tejto sumy dostane Leopold Babengberský ako veno Eleonóry Anglickej, ktorá sa vydá za jeho syna. Zároveň anglický kráľ sľúbil prepustenie svojich cyperských zajatcov, Izáka Komnena a jeho dcéry, príbuzných rakúskeho vojvodu. V definitívnej dohode spísanej v júni 1193 vo Wormse bol Richardov sľub, že do siedmich mesiacov od svojho prepustenia pošle svoju neter Eleonóru synovi rakúskeho vojvodu, aby sa s ňou oženil. Ak by sa mu nevesta nepáčila, bude Richard sľubu zbavený.

Vládu v Anglicku medzitým riadil Richardov brat Ján Bezzemok (neskorší kráľ), podporovaný francúzskym kráľom Filipom II. Po prepustení, vo februári 1194 sa Richard pustil do vojny proti Filipovi II. Ten bol s hroziacou situáciou asi dobre oboznámený, keď po Richardovom prepustení povedal Jánovi Bezzemkovi:“ Dajte si pozor, diabol je pustený z reťaze...“

Opäť išlo o udržanie anglických lén na území francúzskeho kráľovstva.Notice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 21.12.2018 | zobrazené: 559 x |


Podobné články

• Bitka pri Viedni a Krvavá ulička v Haiburgu (12.09.2019)
• Prešporok a víno (04.09.2019)
• Po Moháči sa stal Prešporok korunovačným mestom (29.08.2019)
• Čakalo sa na bezmesačnú noc (11.08.2019)
• Pred 100 rokmi nebola ešte Petržalka súčasťou Československa (07.08.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka
/