Dnes je: pondelok 19.08.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
19.august- Svetový humanitárny deň

Petržalka a koniec tretej križiackej výpravy

Čo majú spoločné  Petržalka, Richard Levie srdce a december?

Písal sa 21.december 1192 a Richard I. Levie srdce sa vracal z Jeruzalema z tretej križiackej výpravy. Neďaleko Viedne ho zajal Leopold I. a uväznil na hrade Dürnstein.

Všetko to začalo skôr, už v roku 1189, keď bola vyhlásená tretia križiacka výprava. Vyhlásil ju pápež Gregor VIII. a jej cieľom bolo získať opätovnú kontrolu nad Jeruzalemom.

Impulzom k 3. križiackej výprave bolo obsadenie Jeruzalema sultánomSaladinom v roku 1187. Novým križiackym hlavným mestom bolo Akko v Sýrii, ktoré dobyl kráľ Richard v roku 1191 spolu s  Filipom II.

Zhromaždiskom križiackych vojsk zo západnej Európy bolo územie v dnešnej Bratislave-Petržalke, odkiaľ sa potom pod vedením nemeckého cisára Fridricha I. Barbarossu.

Francúzsky kráľ Filip II. a anglický kráľ Richard I. Levie srdce išli zatiaľ na východ loďami a vydali sa cez Balkán na Blízky východ. Výprava nebola veľmi jednotná. Medzi križiakmi a Byzantskou ríšou vypukli spory.

Nemecký cisár sa utopil v máji 1190 v rieke Salef v dnešnom juhovýchodnom Turecku po tom, čo porazil moslimov pri Ikonione. Jeho syn Fridrich Švábsky viedol zvyšok rozpadávajúceho sa vojska.

Filip II. dobyl Akkon a potom sa vrátil domov. Richard sa až do októbra márne pokúšal dobyť Jeruzalem, hoci Saladina dva razy porazil. Preto v roku 1192 uzavrel so Saladinom prímerie, podľa ktorého kresťania dostali časť pobrežia a boli im povolené návštevy Jeruzalema. Guy Lusignanský dostal ostrov Cyprus, ktorý Richard dobyl ešte cestou do Palestíny.

Pri návrate z výpravy ho na Vianoce 1192 zajal neďaleko Viedne vojvoda a vládca Rakúska a ŠtajerskaLeopold V., ktorý mal s Richardom spory už z doby, kedy v Svätej zemi spoločne dobyli mesto Akko.

Údajne šlo o spor pre koruhvy. Pravým dôvodom však bol skôr spôsob delenia koristi. Teraz mal však Leopold V. Richarda pevne v rukách a požadoval za neho vysoké výkupné. V pozadí Richardovho zajatia však stáli v skutočnosti iní ľudia – cisárHenrich VI. a francúzsky kráľ Filip II.. Leopold bol len prostredník a ako verný vazal cisára len plnil jeho rozkazy.

6. januára 1193 sa Henrich VI. v Regensburgu stretol so svojim vznešeným zajatcom. Vo februári 1193 bolo dohodnuté, že Richard dá za svoje prepustenie cisárovi 100 000 hrivien striebra a polovicu z tejto sumy dostane Leopold Babengberský ako veno Eleonóry Anglickej, ktorá sa vydá za jeho syna. Zároveň anglický kráľ sľúbil prepustenie svojich cyperských zajatcov, Izáka Komnena a jeho dcéry, príbuzných rakúskeho vojvodu. V definitívnej dohode spísanej v júni 1193 vo Wormse bol Richardov sľub, že do siedmich mesiacov od svojho prepustenia pošle svoju neter Eleonóru synovi rakúskeho vojvodu, aby sa s ňou oženil. Ak by sa mu nevesta nepáčila, bude Richard sľubu zbavený.

Vládu v Anglicku medzitým riadil Richardov brat Ján Bezzemok (neskorší kráľ), podporovaný francúzskym kráľom Filipom II. Po prepustení, vo februári 1194 sa Richard pustil do vojny proti Filipovi II. Ten bol s hroziacou situáciou asi dobre oboznámený, keď po Richardovom prepustení povedal Jánovi Bezzemkovi:“ Dajte si pozor, diabol je pustený z reťaze...“

Opäť išlo o udržanie anglických lén na území francúzskeho kráľovstva.Autor: Petrzalcan | 21.12.2018 | zobrazené: 513 x |


Podobné články

• Čakalo sa na bezmesačnú noc (11.08.2019)
• Pred 100 rokmi nebola ešte Petržalka súčasťou Československa (07.08.2019)
• Mesiac po vražde následníka, bola vyhlásená vojna Srbsku (28.07.2019)
• Trolejbusy majú už 110 rokov (19.07.2019)
• Povodeň roku 1954 (15.07.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(200)

Nie, mne to neprekáža
(72)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(77)


spolu 349 hlasov
/