Dnes je: štvrtok 06.08.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní - Deň Hirošimy

Petržalka bude riešiť odstraňovanie bariér

Samosprávy by rovnako ako všetci ostatní vlastníci budov, či verejných priestranstiev mali v zmysle legislatívy odstraňovať bariéry, ktoré obmedzujú a v niektorých prípadoch priam znemožňujú istej časti obyvateľov prístup či voľný pohyb.

 

Pritom sa nejedná len o ľudí na vozíčkoch. Už pri samotných voľbách riešia samosprávy problém, keď sa časť obyvateľov s pohybovými problémami ( napr.ľudia s barlami) majú sťažený prístup do volebných miestností v školách. Často musia prekonať viac ako 20 schodov, čo je pre mnohých problém.

 

Rovnako mamičky s kočíkmi sa denne stretávajú s prekážkami typu obrubníky, sťažený prístup na chodníky či do škôl.

 

To, ale aj oveľa viac by mala riešiť koncepčne nová komisia, za ktorej vznikom stojí poslanecký klub Mladej Petržalky a nezávislých poslancov. Nová komisia by mala obhajovať aj oprávnené záujmy veľkej skupiny obyvateľov tvorených ľuďmi so TŽP, seniormi či rodičmi s kočíkmi.

 

Dôjde aj k ďalšej zmena v komisiách: doterajšia komisia územného plánu, výstavby a dopravy sa rozdelí na dve samostatné komisie a nová komisia bude mať vo svojom portfóliu okrem dopravy aj problematiku mobility a bezbariérovosti. Po dlhej diskusii v komisiách, kde niektorí poslanci nevideli dôvod na vznik takejto komisie, sa napokon návrh dostal do pléna a poslanci ho v zastupiteľstve schválili.

 

 „Táto komisia bude obhajovať a riešiť záujmy veľkej skupiny obyvateľov tvorených ľuďmi so TŽP, seniormi, rodičmi s kočíkmi a ďalšími, ktorých zdravotný stav obmedzuje v prístupe do MHD či budov alebo na verejnom priestranstve. Bola to jedna z našich volebných priorít,“ hovorí predseda klubu Mladej Petržalky a nezávislých Juraj Kríž.

„ Je to veľký dlh našej spoločnosti a sme povinní ho riešiť,“ pridáva sa Iveta Plšeková, nezávislá poslankyňa z rovnakého klubu a dodáva: „ S občianskym združením OZ bez bariéry som spolupracovala ako viceprimátorka a viem, že ich odborné rady a skúsenosti budú veľkým prínosom pre všetkých, ktorí chcú riešiť problém odstraňovania bariér. Pohľad človeka, ktorí denne musí prekonávať bariéry je iný ako nás, zdravých. Preto som rada, že Martin Dait, zástupca ľudí so zdravotným postihnutím bude členom tejto našej pracovnej komisie pri miestnom zastupiteľstve.“

 

Táto iniciatíva je jedným z výrazných krokov k naplneniu medzinárodných právnych predpisov pod názvom Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím a opčného protokolu. Ten schválila OSN 13. decembra 2006 a ratifikoval prezident SR 28. apríla 2010. No v praxi sa zatiaľ jeho ustanovenia napĺňajú pomaly a zmeny sa presadzujú ťažko, najmä vďaka veľkého historickému dlhu, čo znamená, že pri novostavbách sa uplatňuje hľadisko bezbariérovosti, no staré budovy i verejné priestory stále majú problém s bariérami. Typickým príkladom sú naše základné školy, ktorých hlavný vstup do budovy je vo výške, kam sa dostane človek len po schodoch.  

 Autor: Petrzalcan | 30.06.2019 | zobrazené: 1016 x |


Podobné články

• Hľadá sa nový náčelník (05.08.2020)
• Vlado Dolinay mal dnes pohreb (03.08.2020)
• Ako napreduje projekt druhej etapy električky v Petržalke? (28.07.2020)
• Návštevy seniorov opäť povolené (25.07.2020)
• Psy do Veľkého Draždiaka nesmú (23.07.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Akou známkou by ste ohodnotili prácu starostu Jána Hrčku?

1
(62)

2
(10)

3
(12)

4
(18)

5
(31)


spolu 133 hlasov
/