Petržalka je predovšetkým ľudským spoločenstvom
Kandiduje v Petržalke za starostku. Narodila sa v Ostrave, kde žili jej rodičia 20rokov,potom na východe, v Bratislave študovala LF UK 6 rokov a od roku 2000 v Petržalke žije
a pracuje. Prečo má Petržalku rada a čo by chcela v Petržalke zmeniť?
Hovorí Iveta Plšeková:
Žijeme tu spolu v Petržalke, pôvodne zo všetkých častí Slovenska, už aj s našimi deťmi, ktoré sa tu narodili a pokladajú to za domov a budú tu mať raz svoje deti. Máme zvyčajne stredné až vysokoškolské vzdelanie, vek primeraný , od malých detí, cez nás čo sa živíme prácou, až po seniorov.
Prírodovedec by povedal, že máme„ veľkú biodiverzitu ľudí“.
Áno ľudí, lebo bohatstvom mesta sú najmä jeho obyvatelia. Petržalka už nie je len priestorom k bývaniu, ale aj ku žitiu. Nenapĺňame len žalúdok, ale aj dušu. Ani paneláky už nie sú všetky rovnaké. Len s ľuďmi môžeme veci zlepšiť, zharmonizovať, aby vedľa seba dôstojne existovala príroda, doprava, domy aj obyvatelia.
Kandidujem na starostku Petržalky a ponúkam Vám, (čo ponúka málo kto ) ľudský kontakt.
Nechcem už hovoriť ako zmením parkovanie, zachovám verejnú dopravu, budem brániť pred nenásytnými developermi, To som už povedala a sľúbila. Stačilo.
Viem totiž a ľudia dávno vedia, čo len teraz zisťujú sociologické štúdie. Máme potrebu vzťahov a kontaktu. Máme potrebu mať okolo seba rozmery dané pešou dostupnosťou, či jednoducho hromadnou dopravou, len vtedy má mesto, ulica, mestská časť ľudský rozmer.
Celý problém Petržalky, ktorá bola stavaná, aby sme sa mohli ľahko vyhýbať, aby sme tu nemali spoločný sociálny priestor, nemohli sa stretávať na námestí (a chystať pád nejakej vtedy socialistickej vlády), je riešiteľný.
Je to ako s dieťaťom z detského domova, hoci tam má všetky uspokojené všetky materiálne potreby, skutočne sa začne vyvíjať až po adoptovaní do láskyplnej rodiny. Keď nájde kontakt.
Vytvárajme sociálny priestor Petržalky. Stavajme lavičky, kde môžeme sedieť a komunikovať spolu. Výskumy ukázali, že lavičky, odkiaľ sa dá pozorovať viac viacej ľudí sú obsadzované viac a rýchlejšie ako lavičky v kútoch či na rovných líniách. Ľudia priťahujú ľudí, pôjdu len tam, kde sú iní ľudia a aktivity priťahujú iné aktivity. Platí to aj opačne – graffiti priťahujú graffiti a odpadky majú snahu sa hromadiť. Liek je jednouchý – čistiť a odstraňovať.
Vytvárajme rôzne miesta a príležitosti, kde sa môžeme spomaliť a zastaviť. Nevyháňajme deti len na ihriská za domami, hoci oplotené a s prvkami. Poznáte to z domu, deti sú tam, kde sme my, budú sa nám motať popod nohy, hoci majú detskú izbu plnú hračiek. Stavajme, vytvárajme lokálne námestia, verejné priestranstvá. Nemusí sa tam stavať socha, stačí zasadiť strom. Ten tam stáť musí. Do každej odcudzenej plochy sa dá zasadiť lipa, položiť pár lavičiek, zmena bude okamžitá. Námestia je aj miesto, kde sa niečo deje.
V ostatných týždňoch mi vyčítali, že nepochádzam z Petržalky. Pravda – ale ja som si si Petržalku už dávno adoptovala. V srdci ako moju ďalšiu dcéru. Aj v mysli, veď náš Petržalský okrášľovací spolok hľadá a nachádza jej krásy aj nepoznanú či stratenú históriu. Ponúkam vám, aj tu narodeným - aj do Petržalky prisťahovaným, vychovávajme – čiže zveľaďujme si ju spolu. Lebo Petržalka nie je sídlisko, nie je to len mestská časť. Petržalka je spôsob ako sa naučiť žiť s inými ľuďmi.
foto poskytla I.Plšeková z rodinného albumu
Autor: Petrzalcan | 12.11.2014 | zobrazené: 2068 x |
Podobné články
• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024) • Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023) • Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023) • Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023) • Zlé správy po voľbách (20.02.2023)
Komentáre