Dnes je: piatok 06.12.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Svätý Mikuláš je patrónom detí, pekárov, námorníkov, lekárnikov aj rybárov.

Petržalka pracuje so seniormi celý rok

Mestská čas Bratislava – Petržalka venuje seniorom mimoriadnu pozornosť. A nielen počas Medzinárodného dňa starších osôb, ktorý každoročne pripadá na 1. októbra. Pre seniorov vytvárame a aktívne podporujeme rôzne voľno-časové aktivity.

 

V súčasnosti je v prevádzke šesť denných centier (Osuského č. 3, Medveďovej č. 21, Vyšehradská č. 35, Haanova č. 8, Strečnianska č.18, Gercenova č. 8), v ktorých sa stretávajú seniori pri rôznych záujmových činnostiach, ale  poskytuje sa v nich aj sociálne poradenstvo. Napriek tomu, že denné centrá sú veľmi dobre vybavené, MČ Petržalka v nich pravidelne vykonáva údržbu či rekonštrukcie, aby vyhovovali všetkým platným normám. A čo všetko robia starší občania z denných centier v Petržalke? Okrem toho, že sa spoločne stretávajú v DC, chodia spolu aj na vychádzky do prírody, zbierať bylinky, venujú sa rôznym pohybovým či vzdelávacím aktivitám a zúčastňujú sa zaujímavých prednášok. A keďže sú naši dôchodcovia naozaj aktívni, stretnete ich aj na rôznych kultúrnych a spoločenských udalostiach. V rámci činnosti denných centier úspešne fungujú dva spevácke súbory „Melódia“ a „Petržalčanka“, ktoré sú známe aj za hranicami MČ. V decembri organizujeme pre členov denných centier „Vianočnú večeru pre seniorov“, na ktorú sa vždy veľmi tešia.

 

Vytvorenie a organizácia denných centier nie je jedinou aktivitou, ktorú Petržalka pre starších občanov robí. Počas celého roka organizuje množstvo športových a kultúrnych podujatí. Každoročne sa organizujú „Športové hry pre seniorov“, kde súťažia napríklad v stolnotenisovom turnaji, lúštení krížoviek či sudoku a ďalších. Dva razy do roka MČ organizuje stretnutia seniorov  pri príležitosti ich životného jubilea. V máji si posedia spoločne pri hudbe, guláši a výborných domácich koláčoch na podujatí „Zadunajské stretnutie seniorov“, kde sa zídu nielen starší občania z Petržalky, ale aj ich kamaráti z Rusoviec.

Od roku 2017 poskytuje seniorom aj „Príspevok na pobyt v zahraničí“, ktorý sprostredkovala naša mestská časť. A tak si dôchodcovia mohli v roku 2017 užiť pobyt v Chorvátsku (Poreč) a v roku 2018 v Taliansku (Lido di Jesolo). MČ organizuje aj výlety v rámci rôznych folklórnych podujatí na Slovensku (Hrušov, Východná, Detva a iné).

 Petržalka tiež v rámci projektu „Reťaz skúseností – most generácií“ spojila staršiu generáciu s tou mladšou. Vďaka tomuto projektu sa  deti materských a základných škôl stretávajú so seniormi na rôznych podujatiach a zážitkových aktivitách.

 

 

Pre sociálne slabších občanov (a často k nim patria právetí starší) je otvorená sociálna výdajňa, v ktorej, za splnenia podmienok, môžu občania bezplatne dostať potraviny. Cieľom tejto pomoci je zlepšenie sociálnej situácie seniorov s nízkymi príjmami.

 

Nielen v jeseni si treba starších ľudí vážiť.

 

Každoročne v októbri, počas mesiaca úcty k starším, organizuje MČ Petržalka „Seniorfest“ s množstvom kultúrnych, športových a kulinárskych podujatí. Súčasťou tohto podujatia je aj „Jablkofest“ alebo „Jablkové hodovanie“, kde sa seniori môžu aktívne zapojiť do pečenia jablkových koláčov a iných dobrôt. A, ako to už na takejto akcii býva, nikdy nechýba dobrá hudba a skvelá nálada. V prvý októbrový deň odštartoval už XI. ročník, čo určite svedčí o úspechu tohto zaujímavého podujatia.

 

 

Zdroje: z tlačovej správy mestskej časti Bratislava- PetržalkaAutor: Petrzalcan | 02.10.2018 | zobrazené: 520 x |


Podobné články

• Vallo robí zmeny v ďalších spoločnostiach mesta, plánuje aj v kultúre (03.12.2019)
• Prokuratúra nesúhlasím v Petržalskou samosprávou (26.11.2019)
• Začínajú kontroly parkovania v Petržalke (12.11.2019)
• Chcú odkúpiť prenajaté byty (10.11.2019)
• Posilnenie liniek do Petržalky (04.11.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(58)

2
(27)

3
(41)

4
(57)

5
(57)


spolu 240 hlasov
/