Dnes je: utorok 16.07.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V roku 1954 Dunaj dosiahol v Bratislave výšku 984 centimetrov. Voda zaplavila rozsiahle územia a 11.000 ľudí museli evakuovať.

Petržalka pracuje so seniormi celý rok

Mestská čas Bratislava – Petržalka venuje seniorom mimoriadnu pozornosť. A nielen počas Medzinárodného dňa starších osôb, ktorý každoročne pripadá na 1. októbra. Pre seniorov vytvárame a aktívne podporujeme rôzne voľno-časové aktivity.

 

V súčasnosti je v prevádzke šesť denných centier (Osuského č. 3, Medveďovej č. 21, Vyšehradská č. 35, Haanova č. 8, Strečnianska č.18, Gercenova č. 8), v ktorých sa stretávajú seniori pri rôznych záujmových činnostiach, ale  poskytuje sa v nich aj sociálne poradenstvo. Napriek tomu, že denné centrá sú veľmi dobre vybavené, MČ Petržalka v nich pravidelne vykonáva údržbu či rekonštrukcie, aby vyhovovali všetkým platným normám. A čo všetko robia starší občania z denných centier v Petržalke? Okrem toho, že sa spoločne stretávajú v DC, chodia spolu aj na vychádzky do prírody, zbierať bylinky, venujú sa rôznym pohybovým či vzdelávacím aktivitám a zúčastňujú sa zaujímavých prednášok. A keďže sú naši dôchodcovia naozaj aktívni, stretnete ich aj na rôznych kultúrnych a spoločenských udalostiach. V rámci činnosti denných centier úspešne fungujú dva spevácke súbory „Melódia“ a „Petržalčanka“, ktoré sú známe aj za hranicami MČ. V decembri organizujeme pre členov denných centier „Vianočnú večeru pre seniorov“, na ktorú sa vždy veľmi tešia.

 

Vytvorenie a organizácia denných centier nie je jedinou aktivitou, ktorú Petržalka pre starších občanov robí. Počas celého roka organizuje množstvo športových a kultúrnych podujatí. Každoročne sa organizujú „Športové hry pre seniorov“, kde súťažia napríklad v stolnotenisovom turnaji, lúštení krížoviek či sudoku a ďalších. Dva razy do roka MČ organizuje stretnutia seniorov  pri príležitosti ich životného jubilea. V máji si posedia spoločne pri hudbe, guláši a výborných domácich koláčoch na podujatí „Zadunajské stretnutie seniorov“, kde sa zídu nielen starší občania z Petržalky, ale aj ich kamaráti z Rusoviec.

Od roku 2017 poskytuje seniorom aj „Príspevok na pobyt v zahraničí“, ktorý sprostredkovala naša mestská časť. A tak si dôchodcovia mohli v roku 2017 užiť pobyt v Chorvátsku (Poreč) a v roku 2018 v Taliansku (Lido di Jesolo). MČ organizuje aj výlety v rámci rôznych folklórnych podujatí na Slovensku (Hrušov, Východná, Detva a iné).

 Petržalka tiež v rámci projektu „Reťaz skúseností – most generácií“ spojila staršiu generáciu s tou mladšou. Vďaka tomuto projektu sa  deti materských a základných škôl stretávajú so seniormi na rôznych podujatiach a zážitkových aktivitách.

 

 

Pre sociálne slabších občanov (a často k nim patria právetí starší) je otvorená sociálna výdajňa, v ktorej, za splnenia podmienok, môžu občania bezplatne dostať potraviny. Cieľom tejto pomoci je zlepšenie sociálnej situácie seniorov s nízkymi príjmami.

 

Nielen v jeseni si treba starších ľudí vážiť.

 

Každoročne v októbri, počas mesiaca úcty k starším, organizuje MČ Petržalka „Seniorfest“ s množstvom kultúrnych, športových a kulinárskych podujatí. Súčasťou tohto podujatia je aj „Jablkofest“ alebo „Jablkové hodovanie“, kde sa seniori môžu aktívne zapojiť do pečenia jablkových koláčov a iných dobrôt. A, ako to už na takejto akcii býva, nikdy nechýba dobrá hudba a skvelá nálada. V prvý októbrový deň odštartoval už XI. ročník, čo určite svedčí o úspechu tohto zaujímavého podujatia.

 

 

Zdroje: z tlačovej správy mestskej časti Bratislava- PetržalkaAutor: Petrzalcan | 02.10.2018 | zobrazené: 392 x |


Podobné články

• Príbeh opustenej petržalskej kosačky (14.07.2019)
• Poslanci mesta sa zaoberali Petíciou z Petržalky (09.07.2019)
• Petržalka bude riešiť odstraňovanie bariér (30.06.2019)
• Mestské podniky majú nových šéfov (29.06.2019)
• Sčítanie áut a pakovacia politika (27.06.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(132)

Nie, mne to neprekáža
(47)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(53)


spolu 232 hlasov
/