Dnes je: utorok 07.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň zdravia

Petržalka sa vraj blíži k Fekišovciam

Výberové konanie na riaditeľa Kultúrnych zariadení v Petržalke sprevádzajú nejasnosti a prekvapenia. Po menovaní komisie, v ktorej majú mať zástupcov aj poslanecké kluby, prišiel starosta Ján Hrčka s rozhodnutím o tzv.rôznej váhe hlasov jednotlivých členov komisií.

 

Na to ako prvý zareagoval predseda poslaneckého klubu Mladej Petržalky a nezávislých- Juraj Kríž.  Zaujímali ho kritériá na “transparetné” výberové konanie na nového riaditeľa Kultúrnych zariadení Petržalky. Klub navrhol odborníka na slovo vzatého, nie politika.

„Dnes ma však informoval, že mu bola zaslaná “Informácia o váhe hlasov jednotlivých členov výberovej komisie na riaditeľa KZP”.  Na základe tejto “informácie”, majú niektorí poslanci 2 hlasy, iní 3 hlasy, zástupca starostu 4 hlasy ! a náš nominant, prípadne poslanec Dragun iba jeden hlas…“ píše J.Kríž.

„Okrem veľmi dubióznych kritérií, na základe ktorých sa rozdelila váha hlasov, sa taktiež čudujem tomu, že samotný nominant starostu má až 4 hlasy  (p. Kuruca poznám ako schopného a šikovného aktivistu a administrátora, nie je to osobné, ale ide o absurdný princíp!).“

Nominant poslaneckého klubu Mladá Petržalka a nezávislí  sa podľa Kríža vo svojej profesionálnej kariére zúčastnil množstva výberových konaní na riadiacich pracovníkov  v kultúrnej oblasti (aj na ministerskej úrovni), ale vo všeobecnosti, NIKDY nezažil takýto “kľúč” relevatnosti jednotlivých členov komisie.

 

KTO a na základe ČOHO vybral a schválil tieto kritéria? Opýtal sa J.Kríž. Zároveň  požiadal  o zrušenie výberového konania, alebo zavedenie normálneho mechanizmu pre výberovú komisiu (radoví členovia 1 hlas, predseda 2 hlasy - najbežnejší postup).

 

Ján Hrčka zareagoval útokom na výberové konania v minulosti  „Nechcem detailne zachádzať do výberových frašiek, ktorých som sa zúčastnil ja na meste v predchádzajúcom volebnom období, kedy okrem toho kto vyhrá bolo dopredu dohodnuté aj kto nemôže postúpiť, aby víťaz nevyzeral trápne.“ Podľa neho nie je nikto vopred vybratý na túto pozíciu a medzi prípadnými 2-3 vyrovnanými kandidátmi bude rozhodovať podľa starostu zastupiteľstvo.“

 

Výsledok komisie je vraj v prvom rade informácia pre starostu, keďže on dáva návrh do zastupiteľstva. A podľa neho je vporiadku, že majú rôznu váhu hlasu, lebo klub s väčším počtom hlasov má mať vyššiu váhu ako klub s malým počtom členov. Nominant starostu má najvyššiu váhu hlasov.

Na to  zareagovala aj poslankyňa Iveta Plšeková. No na jej mail reagoval starosta len útokom na niekdajšie výberové konania na meste za primátorovania Iva Nesrovnala.

 

„Pán starosta najskôr nechal zostaviť komisiu, kam sme nominovali odborníka a potom,  3 dni pred výberovým konaním zaslal mail, že členovia komisie budú mať rôznu váhu hlasu. Pri všetkej úcte ku všetkým, odborník z oblasti kultúry 1 hlas a nominant politického klubu napr.3 a nominant starostu( nikdy nemal s kultúrou nič spoločné) - 4 hlasy!  Je to nie len neštandardné, ale absurdné,“ povedala nám I.Plšeková. Starosta podľa nej robí všetko inak. Najskôr chcel, aby škôlky riadili nie riaditeľky, ale manažéri, potom rozbil systém letného kosenia, koncom roka zlikvidoval Podnik verejnosprospešných služieb, všetkých prepustil a teraz ich nanovo prijíma priamo na úrad, kde zriadil oddelenie VPS. Teraz prichádza s absurdným spôsobom výberového konania. „Mal by si sám navrhnúť riaditeľa KZP a nech ukáže, čo vedia v oblasti kultúry urobiť,“ konštatuje Plšeková.

 

Prečo práve takýto kľúč starosta pred konaním výberového konania zvoli, dostatočne podľa poslancov neobjasnil. Je však jasné, že dvaja členovia komisie vlastne vedia rozhodnúť o výbere. Nominant starostu a jeden poslanec za klub, ktorý je jeho podporovateľom.

 

„Starosta by mal výberové konanie zrušiť,“ hovorí J.Kríž. Preto aj zástupca klubu Mladej Petržalky a nezávislých z komisie odstúpil. Nebude sa „na vymyslenom divadle zúčastňovať“. 

"Prosím, vyhnime sa tomu, aby sa Petržalka začala jedného dňa prirovnávať k Fekišovciam (už beztak od toho nemáme/nemáte ďaleko)," dodáva J.Kríž.

 

 Autor: Petrzalcan | 12.02.2020 | zobrazené: 1112 x |


Podobné články

• Obedy pre ľudí bez domova (05.04.2020)
• Pomoc seniorom (19.03.2020)
• Pomáhajme si (14.03.2020)
• Opatrenia v súvislosti s koronavírusom (29.02.2020)
• Úkolovanie mestských policajtov? (25.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(22)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(10)

Nie, nedodržiavam
(15)


spolu 47 hlasov
/