Dnes je: nedeľa 09.12.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Je druhá adventná nedeľa.Ale aj Medzinárodný antikorupčný deň

Petržalský rodák Schöne Naci

Každé mesto má svoje osobnosti, významných ľudí, ktorí niečo dôležité urobili, preslávili ho, alebo boli všeobecne známi a obľúbení. Aj Prešporok, dnešná Bratislava mala mnoho osobností. Medzi ne patrí i skromný a chudobný človek z petržalskej strany Dunaja  Ignác Lamár, známy ako   SCHÖNE NÁCI.  Bol kultovou postavičkou bratislavského korza takmer 40 rokov 20. storočia. Narodil sa 11. augusta 1897.

 

Vychodil 6ročnú cirkevnú základnú školu, vtedy bola povinná 6 ročná školská dochádzka a následne sa vyučil za obuvníka, ako jeho otec. Po úteku matky s frajerom do Viedne, jeho opustený otec utápal žiaľ v alkohole čo skončilo až jeho smrťou. Po otcovej smrti exekútori rozpredali rodinný majetok na úhradu dlžôb. Ignác Lamár sa tak vďaka pomoci dobrých ľudí zamestnal v divadelných dielňach. Počas 1.svetovej vojny sa jeho práca v divadle skončila. Na odvodoch, ktoré sa konali v bratislavskej Redute, dengľavého Ignáca neuznali schopného nosiť cisársko-kráľovský mundúr. Preto pomáhal murárom pri výstavbe družstevných bytov, v zime robil v obchodoch vybehávača a v letnej sezóne pomáhal bulharským záhradníkom za skromnú stravu, ktorá spočívala zväčša z varenej a surovej zeleniny.

Neskôr si  začal zarábať príležitostnými činnosťami, pomáhal ženám v domácnosti,  poupratoval byt, vyprášil koberce, doniesol uhlie z pivnice.  Býval v rôznych podnájmoch a vlastnil čierny kufor s frakom, čiernymi lakovkami, bielymi rukavičkami a cylindrom, ktoré získal od grófky Náriovej.

Napriek životným útrapám sa ľuďom rozhodol rozdávať radosť, humor, lásku a smiech. Napriek tomu, že bol chudobný, začal chodiť po bratislavskom korze ako šľachtic a vznešene zdravil paničky v troch jazykoch: „Ručičky bozkávam.“  Ignác Lamár patril medzi desiatku zaujímavých postavičiek Bratislavského korza. No on bol osobitý. Mal svoj šarm, svoju „dušu“ spätú so životom Bratislavy, ktorú mal rád ale najmä mal rád ľudí. Poznali ho mnohí, mnohí dodnes na neho spomínajú.

 

Okrem rozhovorov novinách ho preslávil  jeho portrét, ktorý namaľoval  akademický maliar Schurmann. Tento bratislavský maliar ho zvečnil na Rybnom námestí pri Mariánskom stĺpe. V jednej ruke mal cylinder, v druhej držal vychádzkovú čiernu palicu so striebornou rúčkou a prsty mal ozdobené prsteňmi. Portrét bol niekoľko rokov vystavený na Sedlárskej ulici, ktorá bola v tých časoch hlavným bratislavským korzom.“

 

Biedny život a zlá strava sa zaslúžili o to, že Ingac Lamár dostal tuberkulózu. Liečil ho  MUDr. Imrich Sečanský, ktorý mal prominentnú klientelu z Bratislavy. Lekár na neho spomína aj vo svojej knihe z roku 1997 s názvom Spomienky a vyznania lekára. 
Akademický sochár Juraj Meliš vytvoril sochu Ignáca Lamára v životnej veľkosti v centre Bratislavy. V minulosti sa stala aj terčom vandalov,  ale keďže spolu s Čumilom patrí medzi najfotografovanejšie sochy, bola v krátkom čase obnovená.

 

Ignác Lamár zomrel 23. októbra 1967 vo veku 70 rokov v Krajskej tuberkulóznej nemocnici v Lehniciach. Jeho veľkým želaním bolo vrátiť sa do Bratislavy. Preto boli v roku 2007  jeho telesné pozostatky prevezené do Bratislavy a  Schöne Náci sa dočkal  pohrebu v rodnej Bratislave na Ondrejskom cintoríne. Lúčili sa s ním stovky Bratislavčanov,  kňaz Anton Srholec i skupina LojzoAutor: Petrzalcan | 11.08.2018 | zobrazené: 354 x |


Podobné články

• Decembrová korunovácia v Prešporku bola výnimočná (09.12.2018)
• Smrť veľkej panovníčky (29.11.2018)
• Syn posledného cisára (20.11.2018)
• Leopold neoprávnene v tieni svojich predkov (15.11.2018)
• Pred 100 rokmi skončila dovtedy najväčšia vojna na svete (10.11.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri

ANKETA

Ste spokojní s výsledkami volieb?

Áno, maximálne
(35)

Viac menej áno
(19)

Viac nie ako áno
(19)

Nie, som sklamaný/á
(23)


spolu 96 hlasov
/