Dnes je: utorok 22.10.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň pôvodných odrôd jabĺk

Pieskoviská treba pravidelne čistiť a kontrolovať

Prevádzkovatelia zariadení pre deti a mládež aj obce majú povinnosť pieskoviská pravidelne čistiť a udržiavať tak, aby sa na nich deti mohli počas celej sezóny bezpečne hrať. Stav pieskoviska pred vstupom dieťaťa by si mali vizuálne kontrolovať aj rodičia, pomôžu tak minimalizovať možné riziko ochorenia či poranenia dieťaťa.

 

Orgány verejného zdravotníctva vykonávajú štátny zdravotný dozor na úseku pieskovísk. Podľa tohto zákona majú osoby, ktoré prevádzkujú zariadenie pre deti a mládež povinnosť zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie vonkajších i vnútorných priestorov zariadenia pre deti a mládež tak, aby nepredstavovali riziko v dôsledku mikrobiálneho a iného znečistenia.

„Petržalské pieskoviská nie sú pravidelne čistené a kontrolované tak ako to hovorí zákon.  Ide o verejné ihriská, ale aj pieskoviská v materských školách, kde nebol piesok menený rdlhodobo. Budem na budúci týždeň na zastupiteľstve žiadať o riešenie“, hovorí poslankyňa Iveta Plšeková a pridáva sa k nej klub nezávislých a Mladej Petržalky.

 

Zákon hovorí, že prevádzkovatelia musia počas sezóny pieskovisko čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať pitnou vodou, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody najmenej raz za dva týždne. O čistení a udržiavaní pieskoviska musia viesť záznamy. Sezóna pieskovísk trvá od 1. marca do 30. novembra.

 

Vo všeobecnosti je možné zdravotné riziká na pieskoviskách rozdeliť do dvoch skupín – na mikrobiálne a na mechanické. ,,V rámci mikrobiálneho rizika sa deti pri nedostatočnej hygiene môžu nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami,“ zdôrazňuje docentka Jana Hamade. Najčastejším zdrojom parazitárnych infekcií sú exkrementy zvierat, ale aj odhodené jedlo, lieky, odpadky a pod.

 

V pieskoviskách číhajú niektoré infekcie: TOXOKARÓZA: parazitárne ochorenie, pôvodcom je škrkavka psia a mačacia, dieťa sa nakazí vajíčkami škrkaviek. Ale aj TOXOPLAZMÓZA, zdrojom nákazy je mačací trus, dieťa sa nakazí špinavými rukami prostredníctvom vajíčok. Treťou je GIARDIÓZA, pôvodcom nákazy je mačka, ochorenie vyvoláva prvok Giardia (lamblia) intestinalis. Prenáša sa cystami prvoka a prejavuje sa tráviacimi ťažkosťami. SHIGELÓZA je ďalšou infekciou, ktorej  pôvodcom je baktéria Shigella dysenteriae, do úst sa dostane špinavými rukami a prejavuje sa horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami, hrozí ťažká dehydratácia, najmä u najmenších detí.

V pieskovisko je možné získať aj SALMONELÓZU. Najčastejším pôvodcom je baktéria Salmonela enteritidis, po skonzumovaní znečisteného piesku sa prejaví vodnatými hnačkami, bolesťami hlavy a vysokým teplotami, aj tu hrozí najmä u menších detí ťažká dehydratácia.

 

Deti sa na pieskovisku môžu aj poraniť. Napríklad injekčnými ihlami alebo kúskami skla, pričom hrozí možnosť nakazenia vírusovými hepatitídami typu B a C a HIV.

Vírus HIV je citlivý na vonkajšie prostredie, preto riziko prenosu ochorenia pri poranení injekčnou striekačkou nie je vysoké. Na rozdiel od vírusov hepatitídy B, ktoré sú 100-krát infekčnejšie a nakaziť sa nimi dá aj z niekoľko týždňov zaschnutej krvi. Najnebezpečnejší je vírus hepatitídy typu C, ktorý vyvoláva závažné ochorenie, často prechádza do chronického štádia a je nevyliečiteľné,“ hovorí docentka Jana Hamade.

Prevádzkovatelia pieskovísk sú povinní:

-     technickými opatreniami zabrániť vstupu zvierat do pieskovísk, prípadne zabezpečiť ich zakrývanie vhodnou fóliou

-     zabezpečiť pravidelné čistenie a údržbu

Rodičia by mali dbať:

-     aby deti dodržiavali základné hygienické návyky a rešpektovať pokyny pediatra, pokiaľ ide o ich očkovanie

-     aby na hry detí v pieskoviskách dozerala dospelá osoba

-     aby v prípade poranenia dieťaťa napríklad znečistenou injekčnou striekačkou ranu ošetrili, dezinfikovali a informovali pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Môže to byť očkovanie proti hepatitíde typu A a B, pravidelné sérologické vyšetrenia, resp. sledovanie zdravotného stavu dieťaťa počas šiestich mesiacov!

Kontrola technického stavu a bezpečnosti detských atrakcií na ihriskách je v kompetencii Slovenskej obchodnej inšpekcie.

 

Zdroj: Odbor hygieny detí a mládeže a Referát komunikačný ÚVZ SRAutor: Petrzalcan | 18.06.2019 | zobrazené: 308 x |


Podobné články

• Pribúda záujemcov o trvalé bydlisko (20.10.2019)
• Ide o umelé a účelové prehlasovanie bydliska? (18.10.2019)
• Mestská polícia hľadá nových kolegov (15.10.2019)
• Vianočné trhy v Petržalke (09.10.2019)
• Veľkorozmerné kontajnery opäť v uliciach Petržalky (03.10.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(23)

2
(11)

3
(11)

4
(21)

5
(19)


spolu 85 hlasov
/