Dnes je: nedeľa 31.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň bez tabaku

Podarí sa uchovať pevnostný objekt v Petržalke?

 

Petržalský okrášľovací spolok (ďalej POS) listami požiadal firmu Eurovia a.s., Metro a.s., Alfa 04, ako aj Hlavné mesto a mestskú časť Bratislava Petržalka, aby ochránili jeden z pevnostných objektov, ktorý stojí v území, ktorým má prechádzať budúca 1.etapa električky do Petržalky.

 

Petržalčania poznajú objekt v oblasti oproti TPD v Petržalke na Bosákovej. Ide o starú súčasť pevnostného opevnenia  z rokov 1936 až 1938, ktorých bolo v  Petržalke postavených 25:  pevnostných objektov, od obranných až po veliteľské. Súčasťou obrany boli aj protitankové priekopy, prekážky ale aj spojovacia telefónna sieť, ktorou sa mali prenášať signály pre riadenie paľby. V Petržalke sa vybudoval premyslený telefónny systém medzi pevnosťami a veliteľskými stanoviskami. V miestach spojenia viacerých káblov boli vybudovane železobetónové podzemné káblové komory, kryté masívnym pancierovým príklopom.

 

Ústrednou káblovou komorou, kde sa zbiehali všetky káble je objekt, ktorý sa nachádza v priestore križovatky Bosáková – Jantárová cesta, z neho išla telefónna linka do dnes už neexistujúceho objektu – stanoviska veliteľstva pluku.

 

Pri obhliadke miesta dňa 20.1.2013 členovia petržalského okrášľovacieho spolku zistili, že stavba Nosného systému MHD prevádzkový úsek Janíkov dvor- Šafárikovo námestie v Bratislave 1.časť Bosákova-Šafárikovo námestie je doslova v dotyku s touto petržalskou pamätihodnosťou – ústrednou káblovou komorou z roku 1937.

 

 

 

POS zaujíma, či pri stavbe električkovej trate nedôjde k poškodeniu či dokonca k zničeniu tejto vojenskej pamiatky, ktorá dokumentuje, že dejiny Petržalky sa začali dávni pred stavbou panelového sídliska, ako sa mnohí neinformovaní domnievajú. Spolok už upozornil na niekoľko ďalších pamiatok, vykopali sme zo zeme zabudnutú raritnú protitankové betónovú stenu z roku 1945, prispeli sme k znovuobjaveniu protitureckých zemných opevnení sekundárne použitých pri napoleonovskom obliehaní Bratislavy.

 

Keďže hlavné mesto SR Bratislave, je investorom akcie a objednávateľom stavby u združenia, ktoré stavia budúci nosný systém MHD, žiada spolok o informáciu o zámeroch s touto vojenskou pamätihodnosťou a zároveň očakávame, že ju investor i realizátori NDS zachovajú pre poučenie aj ďalším generáciám obyvateľov Petržalky.

 

Petržalský okrášľovací spolok na situáciu upozornil aj Mestský ústav ochrany pamiatok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 22.01.2014 | zobrazené: 3911 x |


Podobné články

• Nešťastný požiar hradu (28.05.2020)
• Pred 303 rokmi sa narodila Mária Terézia (13.05.2020)
• Deň víťazstva nad fašizmom (08.05.2020)
• Máj ako symbol lásky a stavanie májov (01.05.2020)
• Slávna Mária a jej krásne výšivky (15.04.2020)

Komentáre