Dnes je: streda 26.06.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog

Podchod na Trnavskom mýte je od dnes v novom šate

Dnes bolo slávnostné otvorenie zrekonštruovaného podchodu na Trnavskom mýte. Bratislava sa tak zbavila jedného z najzanedbanejších verejných priestorov. Vznikol krásny, nový priestor, ktorý bude trvalo udržiavaný.

 

V podchode sa museli vymeniť elektroinštalácie, nové rozvody vody, kanalizácie, vzduchotechniky, elektronická požiarna signalizácia aj požiarne hydranty. Vymenili sa dlažby, obklady, svietidlá a vybudovali sa nové prevádzky obchodov, krásne toalety a všetko bezbariérové, povedal nám zástupca spoločnosti Immocap Group, investora v rekonštrukcii podchodu.

 

Rekonštrukcia podchodu na Trnavskom mýte sa začala 16. októbra 2017. O komplexnej obnove podchodu spoločnosťou Immocap Group rozhodli bratislavskí mestskí poslanci koncom septembra 2016. Poslanci schválili prenájom podchodu na 15 rokov, s možnosťou opcie na ďalších päť rokov, za ročné nájomné jedno euro. Podmienkou bolo, že spoločnosť musí do revitalizácie podchodu investovať minimálne milión eur bez DPH. Immocap Group do obnovy investoval 2,5 milióna eur, vyše miliónom eur prispel magistrát, a to najmä do zabezpečenia bezbariérovosti formou nových eskalátorov a výťahov.

 

„Teším sa, že naša vízia sa naplnila. Je to bulvár pod zemou a tak má aj vyzerať. Musí žiť, aby sa tu nezdržiavali vandali a živly. O bezpečnosť sa bude starať bezpečnostná služba, ktorú platí investor a bude sa starať aj o čistotu a chod prevádzok,“ povedala nám dnes na otvorení Iveta Plšeková, námestníčka primátora.

 

Slávnostné otvorenie vykonal primátor Ivo Nesrovnal so zástupcom investora. Obaja vyzdvihli konštruktívny prístup oboch strán a vyjadrili potešenie z vykonaného.

 

Podchod na Trnavskom mýte slúžil verejnosti od roku 1975. Už v roku 1967  sa začali projekčné práce na projekte križovatky Trnavské mýto. Hlavným projektantom nového dopravného uzla, ktorý mal zlepšiť križovatku a dostať chodcov pod povrch bol Igor Rymarenko. Po niekoľkoročných prípravných prácach sa v roku 1972 začala výstavba Trnavského mýta. V pôvodnom projekte sa počítalo okrem iného aj s výťahmi pre imobilných, s obchodnými priestormi či reštauráciou. Reálny projekt bol však napokon skromnejší. Vyše 30 rokov podchod chátral až sa dostal do dezolátneho stavu. Bol plný grafity, odpadu, zo stien trčali vytrhané siete. Pred konaním Majstrovstiev sveta v hokeji, nechalo mesto v roku 2011 pochod „vyzdobiť“ sadrokartónovými  doskami, na ktorých boli umelecké grafity. Dočasný dojem sa však neudržiavaním veľmi rýchlo stratil na svojom čare.Podchod sa stal miestom stretávania ľudí bez domova, narkomanov a v noci bol doslova strašiakom Bratislavčanov.

 

A tak sa nové vedenie mesta v roku 2016 rozhodlo pre úplne iný smer správy podchodu. Rozhodnutím poslancom bol podchod odovzdaný do rekonštrukcie súkromnému investorovi, ktorý dnes po necelom roku dal priestor verejnosti do užívania.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 27.08.2018 | zobrazené: 938 x |


Podobné články

• O čom bude rokovať zastupiteľstvo (24.06.2019)
• Veľká električková zmena (22.06.2019)
• Pieskoviská treba pravidelne čistiť a kontrolovať (18.06.2019)
• Petržalka hospodárila v roku 2018 veľmi dobre (11.06.2019)
• Petržalské projekty na Bsk (07.06.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(85)

Nie, mne to neprekáža
(30)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(34)


spolu 149 hlasov
/