Dnes je: nedeľa 23.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň sesterstva

Pôjde ropovod cez Petržalku?

Na zasadnutie mestského zastupiteľstva Bratislava bola zaradená informácia o trasovaní ropovodu cez Bratislavu. S návrhom prišiel poslanec Lenč (KDH) na podnet občianskych aktivistov zo združenia NIE ROPOVODU.

 

Najprv strohú informáciu primátora o tom, že vláda ešte nerozhodla o trasovaní a zástupcovia mesta v komisii pri ministerstve hospodárstva budú pravidelne informovať zastupiteľstvo, neskôr vystriedala živá diskusia k tejto téme. Primátor tiež podal informáciu, že ropovod je v územnom pláne mesta a na zmenu je nutné uznesenie zastupiteľstva.

M.Dragúň  z OZ NIE ROPOVODU pripomenul poslancom ako sa staval Slovnaft a znehodnotil tak pôvodné vodné zdroje. To isté sa môže stať pri ropovode.

 

Primátor Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) označil ochranu ropovodu za rovnocennú ochrane benzínovej čerpacej stanice, ktorých je na Žitnom ostrove asi 14. Na to mu poslanec Hrčka( nezávislý) oponoval, že to sa nedá porovnávať. „Na čerpacej stanici sú pohonné hmoty v nádržiach, ropovodom tečie ďaleko viac ropy a pod tlakom.“

Viacerí poslanci hovorili o nevhodnosti trasovania mestom. S.Šovčík (SDKÚ-DS) povedal, že nepozná jediné mesto v Európe, ktorého stredom by išiel ropovod. O ropovode mestom nemá asi zlú mienku poslanec Hanulík (Smer), ktorý hovoril o dobrom zabezpečení takýchto investícií.

Viceprimátor Budaj konštatoval, že o takomto projekte by mali na rokovanie mesta prísť informovať predstavitelia vlády. Nejde totiž o obyčajnú investíciu.

 

Poslanec Uhler ( SDKÚ-DS)  upozornil primátora, že zmeniť územný plán môžu poslanci s primátorom. „Nemáme sa na koho vyhovoriť“, povedal Uhler. „Mali by sme na tom začať pracovať skôr, než nám to niekto nad hlavou odklepne.“

Starostka Devína, ale aj ďalší upozornili, že cyklistov a obyvateľov, ktorí by navštevovali Sihoť sa z hľadiska ochrany vody obávame, ale ropovodu cez zastavané územie v blízkosti zdrojov nie?

 

Hlavná architektka taktiež nepovažuje trasovanie ropovodu cez hlavné mesto za dobré.

Nakoniec poslanci odsúhlasili uznesenie predkladateľa, aby sa o ropovode rokovalo na júnovom zastupiteľstve mesta.Autor: Petrzalcan | 25.04.2013 | zobrazené: 1424 x |


Podobné články

• Terasy a schodiská sú problém (20.02.2020)
• Verejnosť môže pripomienkovať ďalší strategický materiál (17.02.2020)
• Petržalka sa vraj blíži k Fekišovciam (12.02.2020)
• Poslanci Teamu Vallo odmietli hlasovať o lokalitách na výstavbu nájomných bytov v Petržalke (06.02.2020)
• Mesto vytvorilo pozíciu stavebného ombudsmana (01.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(37)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(30)


spolu 106 hlasov
/