Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Pomoc nie len pre vašu imunitu
Dnes je: štvrtok 28.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Pomoc nie len pre vašu imunitu

Rastlinou budúcnosti bol nazvaný aj preto, že je využiteľný celý bez zvyšku. Pre náš organizmus sú prospešné nielen plody, semená, kvety, ale aj listy, výhonky, kôra a koreň rakytníka.

Plody sa sušia, vyrába sa z nich čaj. Výborné sú aj kompóty, džemy, sirupy, šťavy a prírodný rakytníkový olej. V tradičnej tibetskej medicíne patrí rakytník k vysoko účinnej rastline, ktorá sa používa na zastavenie krvácania pri poškodení pľúc, pri kardiovaskulárnych ochoreniach a najrôznejších otravách.

Je to ovocie bohaté na kombináciu 10 vitamínov a antioxidantov, 15 stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a iných látok. V poslednej dobe veľmi obľúbenou a stále častejšie pestovanou drevinou. Je to nielen z dôvodu vysokého obsahu vitamínu C v bobuliach ale aj tým, že obsahuje vzácny olej, ktorého využitie je intenzívnejšie v poslednom období. Nazýva sa tiež rastlina budúcnosti, jeho plod sú oranžové bobule, z ktorých jediný kus obsahuje dennú dávku vitamínu .

Ker pochádza z Ázie, kde ho oddávna využívali v tradičnej medicíne, rozšíril sa však po celej Európe. Jeho účinky poznali už starovekí Gréci, od ktorých pochádza označenie Hippophae rhamnoides – čo sa zvykne prekladať ako „žiariaci kôň“ či „kôň so žiarivou srsťou“. Gréci totiž vypozorovali, že ich kone, ktoré sa pásli tam, kde rástol rakytník, mali krásnu a hebkú srsť.

Plody rakytníka sa môžu jesť, dajú sa zamraziť, možno z nich pripraviť šťavy, sirupy, marmelády. Môžu sa využiť v sladkých aj slaných pokrmoch, zo semienok v plodoch sa lisuje olej, ktorý sa používa nielen zvnútra, ale aj zvonka a má blahodarné účinky na kožu.

Ako sme vraveli na začiatku, rakytník sa dá využiť celý. Koreň, listy, kvety, plody, semená aj konáriky. Podľa výsledkov klinických výskumov z posledných rokov je známe, že plody a dužina rakytníka, ich extrakt a šťava ovplyvňujú funkciu žalúdka, sleziny, dvanástnika, tvorbu krvi a sú antimikrobiálne aktívne.

Najznámejšie použitie je pri chrípkových ochoreniach. Podľa najnovších výskumov vykazuje kôra rakytníka protinádorovú aktivitu vďaka obsahu serotonínu. Listy sa v tradičnej medicíne užívajú pri reumatizme a dne, odvar z nich sa odporúča na spevnenie vlasov a spomalenie ich vypadávania.

Rakytníkový olej sa používa aj v kozmetickom priemysle. Obsahuje totiž vzácnu omega 7 nenasýtenú mastnú kyselinu, ktorá sa v prírode vyskytuje zriedkavo, no v rakytníkovom oleji tvorí až tretinu podielu nenasýtených mastných kyselín. Olej je aj bohatým zdrojom karotenoidov (napríklad aj zeaxantínu, ktorý je dôležitý pre zdravie očí), rôznych trieslovín a minerálnych solí.

Rakytníkový olej posilňuje srdcovo-cievny, tráviaci systém a významne podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu aj tým, že pomáha udržiavať zdravý stav kože a slizníc. Slizničná imunita je totiž veľmi dôležitá aj pre celkové fungovanie imunity.



Autor: Petrzalcan | 22.10.2019 | zobrazené: 1649 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre