Dnes je: piatok 18.09.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes polooblačno, zrána chladnejšie, ale denné maximum 19 stupňov celzia

Pomoc seniorom

6.marca 2020 bol na Slovensku hlásený prvý prípad osoby pozitívnej na koronavírus. Slovensko vedelo o tom, čo tento vírus spôsobil v Číne a mali aj dostatok informácií o epidémii i úmrtiach v Taliansku.

17.marca 2020 začalo mesto distribuovať ochranné rúška pre zamestnancov, ktorí dennodenne zabezpečujú chod mesta a mestských častí. Magistrát pristúpil k nákupu ochranných rúšok vo vlastnej réžii.

18.marca 2020 mesto informovalo o tom, že zriadilo špeciálnu telefónnu Senior linku- infolinku pre seniorov. S cieľom podporiť osamelé seniorky a seniorov. Linka je dostupná v pracovné dni medzi 8:00 a 17:00 na telefónnom čísle 0800 242 000. Určená je pre starších obyvateľov mesta, ktorých súčasná situácia obzvlášť zasahuje pri zvládaní životných situácií.

Aj tu sa ukazuje ako štát i samosprávy nie sú pripravení na krízové situácie a na výskyt závažných epidémií, či nebodaj ohrozenie bojovými látkami, či terorizmom.

Pritom najohrozenejšou skupinou obyvateľov sú práve seniorov, ktorých organizmus nie je schopný sa ľahko vysporiadať s infekciou covid 19. Mladí ľudia môžu infekciou prejsť ako bežnou chrípkou či virózou, no seniori sú ohrození zlyhaním ventilácie.

Samosprávy sú zriaďovateľmi zariadení opatrovateľskej starostlivosti a domov pre seniorov. Podľa  epidemiologickej situácie a na základe preventívnych opatrení sa občania Bratislavy majú čo najmenej stýkať s ostatnými obyvateľmi. Najviac sú ale situáciou ohrození seniori, ktorých izolácia môže vážne ohroziť ich fungovanie z hľadiska zásobovania, ale psychickej izolácie.

Ale je tu aj veľká skupina seniorov  nad 65 rokov, ktorí nie sú umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb alebo inom type sociálnej služby, a takisto nemusia mať v hlavnom meste postačujúce rodinné zázemie. Možno im nemá kto nakúpiť, priniesť lieky, môžu sa cítiť osamelí a aktuálnou situáciou ohrození. Možno majú, jednoducho, strach. O týchto senioroch mestu aj mestským častiam chýba úplne podrobný prehľad. Vieme však, že ide o veľkú skupinu obyvateliek a obyvateľov Bratislavy.

S cieľom podporiť tieto osamelé seniorky a seniorov mesto spustilo telefonickú Senior Linku. Linka je dostupná v pracovné dni medzi 8:00 a 17:00 hodinou na telefónnom čísle 0800 242 000. Infolinka je určená pre starších obyvateľov mesta, ktorých aktuálna situácia v súvislosti s koronavírusom obzvlášť zasahuje pri zvládaní životných situácií. Zavolať však môžu aj obyvatelia, ktorí vedia o osamelo žijúcich senioroch. Informácie od seniorov z linky nám zároveň môžu pomôcť nastaviť niektoré opatrenia adresnejšie. Okrem hlavného mesta podobné infolinky zriaďujú aj mestské časti - Nové Mesto, Rača, či Záhorská Bystrica.

O preventívnych opatreniach môžete informovať svoje okolie aj vy. Aj vy - občania žijúci vo všetkých mestských častiach - sa môžete aktívne pričiniť tým, aby informácie neobišli tých, ktorí túto pomoc najviac potrebujú. Pokiaľ máte vo svojom okolí človeka, ktorý by linku a podporu mesta mohol využiť, leták o Senior Linke vytlačte a distribuujte ho vo svojom susedstve, napríklad vhodením do schránky suseda alebo aj nalepením do vchodu svojho bytového domu.Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 19.03.2020 | zobrazené: 544 x |


Podobné články

• Pozvánka na miestne zastupiteľstvo v Petržalke (14.09.2020)
• Výberové konanie na náčelníka Mestskej polície (12.09.2020)
• Výsadba stromov v Bratislave (08.09.2020)
• „Starosta sa nestará o školstvo v Petržalke “ tvrdia poslanci (06.09.2020)
• Bratislava je v červenom móde. Čo to znamená? (25.08.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Akou známkou by ste ohodnotili prácu starostu Jána Hrčku?

1
(93)

2
(24)

3
(26)

4
(33)

5
(56)


spolu 232 hlasov
/