Dnes je: piatok 03.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes slnečno a jasno, teploty maximálne 12 stupňov Celzia

Poslanci schválili rozpočet, ale protestu prokurátora nevyhoveli

Petržalka má schválený rozpočet na rok 2020. Nehlasovali však zaň všetci poslanci ako v minulom roku. Rozpočet nepodporili poslanci z klubu Mladej Petržalky a nezávislí.

 

Petržalka bude v roku 2020 hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 43,96 milióna eur. 26 miliónov eur, by malo ísť do vzdelávania, vrátane rekonštrukcie materských a základných škôl, rozširovania kapacít i budovanie nových odborných učební. O 2,5mil € by malo ísť do oblasti životného prostredia. Petržalka chce vybudovať nový výbeh pre psov, nové kontajnerové stanovištia. Na kultúru pôjde asi 2,4 milióna eur, viac ako dva milióny eur pôjde na sociálnu oblasť.

 

Viac ako 900.000 eur by malo ísť na dopravu a komunikácie, vyše 888.000 eur na šport a okolo 108.000 eur na územný rozvoj.

Starosta Ján Hrčka neskrýval spokojnosť. Podľa neho nie je z takýchto daní priestor na investície. Podľa neho rozpočet neráta ešte s financiami, o ktoré by sa rozpočet navýšil, ak poslanci mesta vo štvrtok schvália zvýšenie dane z nehnuteľnosti. Pre Petržalku by to bolo viac ako 2 mil eur.

Podľa Hrčku bez navýšenia príjmov alebo zvýšenia dane nebude možné robiť opravy, údržby alebo rekonštrukcie vo veľkom rozsahu.

 

"Zišlo by sa ale niekoľko miliónov niekoľko rokov, aby sa stav dostal do štandardu, ktorý obyvatelia očakávajú a vidia v zahraničí, v "šťastnejších" mestách, ktoré môžu čerpať eurofondy," povedal  Hrčka.

V diskusii poslanci aj kritizovali. Najmä z klubu Mladá Petržalka a nezávislých .  Poslankyňa Iveta Plšeková materiálu vyčítala jeho nečitateľnosť ako pre poslancov, tak občanov. Rozpočet ako  "zákon roka“ má byť podľa nej čitateľný pre občanov aj poslancov. A to podľa nej nie je. Nie je jasné, ktorý projekt bude koľko stáť.

Poslanci kritizovali aj to, že nie sú vykryté poslanecké priority. Kritizovali v tejto súvislosti aj výsledky rozpočtu tohto roka.

 

Prednosta petržalského miestneho úradu Peter Šinály v tejto súvislosti poznamenal, že najbližší rozpočet by sa mal pripravovať už iným spôsobom.

 

Výčitky smerovali aj k nerealizovaniu viacerých poslaneckých priorít, či k tomu, že nevidia žiadne reálne výsledky v niektorých oblastiach v gescii mestskej časti.

 

Vicestarostka Lýdia Ovečková obhajovala činnosť miestneho úradu, ktorý podľa nej vykonal v tomto roku mnoho pre občanov, medzi úspechy zaradila zavedenie starostovských i poslaneckých hodín, či jedinečné inkluzívne detské ihrisko na Blagoevovej ( my len dodávame, že to bolo vybudované už v roku 2018 ešte z predošlého rozpočtu).

 

Poslanci kritizovali aj „zbytočné“ náklady na reklamu mestskej časti, financovanie TV BA či vydávanie nového periodika mestskej časti. Mnohí občania ho ani nedostávajú, napriek tomu, že distribúciu má zabezpečovať Slovenská pošta.

 

Poslanci dnes nevyhoveli protestu prokurátora, ktorý  protestoval proti všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o poskytnutí zľavy z príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole v Petržalke.

Prokurátor navrhoval VZN č.8 úplne zrušiť s odôvodnením, že Petržalka si VZN o zľave z príspevkov uzurpovala právomoc, ktorá jej zo zákona nevyplýva.

Podľa prokurátora toto VZN neobsahuje žiadne kritériá o poskytnutí zľavy, pričom na zľavu nie je právny nárok, čo umožňuje svojvôľu a nepredvídateľný postup starostu v rozhodovaní o takýchto žiadostiach.

Podľa poslancov ale  obec je oprávnená uplatňovať svoju normotvornú právomoc, čo jej zaručuje ústava.

Zastupiteľstvo schválilo, že poskytnutie zľavy z príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Petržalka predstavuje konanie, ktorým mestská časť vykonáva svoje kompetencie v zmysle ustanovení zákona a neporušuje zákon. Z tohto dôvodu dnes nevyhovelo zastupiteľstvo protestu prokuratúry.

 

Niektorí poslanci ( Mladá Petržalka a nezávislí) kritizovali rozhodnutie zastupiteľstva a na protiprávnosť VZN upozorňovali už pri schvaľovaní. Podľa nich len došlo na ich slová a zbytočná vojna s riaditeľkami MŠ v tomto roku končí symbolicky v decembri protestom prokurátora.

 

„Keby ste toľko energie venovali vybudovaniu nových kapacít v škôlkach, boli by sme ďalej ako schvaľovaním týchto sporných VZN,“ povedala Iveta Plšeková (nezávislá).

„Keď sa schvaľovalo toto VZN, my sme hovorili, že je protizákonné. Teraz si to všimol aj prokurátor. Pevne verím, že dozorujúci prokurátor sa obráti na súd, aby prestali pochybnosti, že toto VZN je protizákonné, “ uviedol poslanec Oliver Kríž (Mladá Petržalka).Autor: Petrzalcan | 10.12.2019 | zobrazené: 310 x |


Podobné články

• Pomoc seniorom (19.03.2020)
• Pomáhajme si (14.03.2020)
• Opatrenia v súvislosti s koronavírusom (29.02.2020)
• Úkolovanie mestských policajtov? (25.02.2020)
• Terasy a schodiská sú problém (20.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS8 Hřbitov

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(11)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(5)

Nie, nedodržiavam
(9)


spolu 25 hlasov
/