Dnes je: štvrtok 19.04.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes o 17.hod otvorenie výstavy v Justiho sieni Primaciálneho paláca

Potkany v meste

Podľa odborníkov stúpa počet hlodavcov v mestách. Základnou podmienkou rozmnožovania hlodavcov je dostatok potravy. Mnoho ľudí vyhadzuje potraviny do kontajnerov, či splachuje v toalete, zvyšky často necháva  pre túlavé psy či mačky niekde pri bloku. Málokto si uvedomuje, že tým vytvára raj pre hlodavce. Sú rýchlejšie ako psy a mačky a takto ponúknutú potravu si veľmi rýchlo nájdu.

 

Na to, aby sme minimalizovali epidemiologické riziko v oblasti verejného zdravia, je potrebné pravidelne vykonávať opatrenia na reguláciu živočíšnych škodcov. Jediným efektívnym spôsobom je pravidelná celoplošná deratizácia. Samospráva ju vykonáva 2x ročne. Preto Regionálny úrad verejného zdravotníctva vyzval na vykonanie celoplošnej jarnej deratizácie na území celého Bratislavského samosprávneho kraja do 15. mája.

Petržalský miestny úrad zabezpečí deratizáciu na všetkých verejných priestranstvách a zároveň vyzýva všetky fyzické osoby – podnikateľov a právnické osoby, aby tak spravili aj on vo svojich priestoroch alebo nimi spravovaných objektoch na území Petržalky.

Čo na to ale hovoria odborníci? Deratizácia sa na celom Slovensku robí dvakrát ročne ako je stanovené zákonom, ale potkan sa množí v dvojmesačných intervaloch. Mláďatá sa rodia na 21 deň a je ich 6 až 10 od jednej samice. V priebehu troch týždňov vidia, ako jeden a pol mesačné dokážu samostatne žiť, keď majú 2,5 mesiaca sú schopné rozmnožovania a znovu kotia. Prirodzenými predátormi potkanov sú mačky, ale aj loveckí psi. Preto pouličné mačkymaú svoje opodstatnenie, no je treba sa o ne starať vhodnou formou prikrmovania najmä v zime a sterizáciami a veterinárnymi ošetreniami.

 

 

“Mesto každý rok vynakladá niekoľko tisíc eur na pomoc pouličným mačkám. Na starosti to má oddelenie životného prostredia. Každý môže nahlásiť túlavé zviera, alebo mačku s mladými za účelom strelizácie, alebo ak zviera potrebujú lekárkse ošetrenie. Zároveň mesto v rámci občianskeho rozpočtu realizuje projekty plošnej kastrácie pouličných mačiek, aby sme mali ustálenú a zdravú populáciu,” hovorí MUDr.Iveta Plšeková, námestníčka primátora.Autor: Petrzalcan | 10.04.2018 | zobrazené: 83 x |


Podobné články

• Bratislavské mestské dni budú plné života (17.04.2018)
• Včerajší výjazd primátora v Petržalke (12.04.2018)
• Trnavské mýto vstupuje do poslednej fázy rekonštrukcie (05.04.2018)
• V Bratislave pocestujete už aj RegioJetom (27.03.2018)
• Hazardná loby bojuje s Bratislavou (26.03.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Festival svetla 2016

ANKETA

Súhlasíte so zavedením parkovacej politiky v Bratislave ?

áno, parkovanie nie je ľudské právo, bude menej áut
(82)

skôr áno, nesmie ale byť vysoká cena
(21)

nie, som proti, chcem parkovať zadarmo
(35)

neviem, nemám názor
(19)


spolu 157 hlasov
/