Dnes je: štvrtok 18.10.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň monitorovania vody

Povinné čipovanie psov

Čipovanie psa je od septembra povinné. Zákon stanovil maximálnu hranicu 10 eur za čipovanie,  tú si však  veterinári a rezort pôdohospodárstva - vysvetľujú po svojom.

 

Veterinári hovoria o tom, že do 10 eur nie sú zarátané ďalšie výkony ako zápis zvieraťa do registra či náklady za materiál, a preto si ich môžu spoplatniť, ministerstvo túto sumu považuje za konečnú. V praxi to teraz ale znamná, že sa majitelia psov môžu stretbúť aj s vyššou sumou za čipovanie.

 

Veterinári čakajú od štátneho ústavu vysvetlenie. Čipovanie nebolo do septembra povinné, v závislosti od regiónu majiteľov psov vyšlo od 15 eur vyššie. Všetko zmenila novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá určila limit 10 eur. Podľa nej by tak veterinári mali ísť s cenami dole. Novela však nespresňuje, aké úkony sa v 10 eurách skrývajú. A v tom je celý problém.

 

Doteraz nie pripravená ani vysvetľujúca vyhláška k novele, ktorá by tieto rozpory vysvetlila. Štátny veterinárny a potravinový ústav nič nepripravuje.

Mnisterstvo poľnohospodárstva opäť nezvládlo novelu zákona, ktorá by mala ochrániť zvieratá pred týraním a mala zabrániť nelegálnemu množeniu a zbavovaniu sa zvierat nezodpovednými majiteľmi. Z novely okrem iného vyplýva povinnosť evidencie psov, čo má zabrániť nelegálne množeniu psov. Podľa nej už zviera nie je definované ako vec, ale ako živá, cítiaca bytosť, túto zmenu privítala celá verejnosť

 

Agrorezort tvrdí, že sa v najbližšom čase zameria na informovanie verejnosti. Na otázky verejnosti sú však pripravení odpovedať na  e-mailu info@land.gov.sk.

 

Z novely zákona tiež vyplýva, že majiteľ psa narodeného do 31. augusta 2018 je povinný dať zviera začipovať najneskôr do 31. októbra 2019. Po tomto termíne nebude môcť veterinár psa ošetriť, ak nepôjde o vážne ohrozenie zdravia. Veterinár musí do 24 hodín od začipovania psa zaevidovať do registra spoločenských zvierat, Ak majiteľ neoznačí svojho psa, hrozí mu pokuta 50 eur, v prípade podnikateľa alebo firmy je pokuta od 400 do 3 500 eur. 300- 800 eur zaplatí ako pokutu ten, kto nenahlási údaje o novom vlastníkovi psa, alebo ak nenahlási úhyn registrovaného psa.Autor: Petrzalcan | 12.09.2018 | zobrazené: 113 x |


Podobné články

• Posledná adopčná akcia tohto roka (04.10.2018)
• Začína Európsky týždeň mobility a cieľom je nechať autá doma (16.09.2018)
• O post primátorky Bratislavy sa uchádza jediná žena (11.09.2018)
• Búrky budú pokračovať (02.09.2018)
• Odstávka vody (24.08.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

ŠK Juventa Bratislava
Iveta

ANKETA

Môže mať Bratislava primátorku?

Nie, mal by byť primátorom muž
(13)

Áno, žena by bola lepšou voľbou
(5)

Je to jedno
(7)

Neviem, nechodím voliť
(7)


spolu 32 hlasov
Spomienková
/