Dnes je: pondelok 20.05.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň klinických experimentov (pokusov)

Pravoslávni slávia Vianoce a my Troch kráľov.

Veriaci pravoslávnej cirkvi, ktorá sa riadi podľa juliánskeho kalendára, začínajú sláviť Vianoce dnes,  6.januára. V pravoslávnych chrámoch sa koná svätá liturgia. Podvečer bývajú bohoslužby známe ako Veľké povečerie. 

 

Pravoslávni sa na Vianoce pripravujú dlhodobo. V predvianočnom období dodržiavajú pôst, ktorý trvá 40 dní. Vianoce sa oslavujú v pravoslávnej cirkvi 3 dni. Deň pred sviatkami 6. januára (24.decembra) sa konajú bohoslužby známe ako Veliké povečerie. Predtým zasadnú pravoslávni veriaci za štedrovečerný stôl, kde sa podávajú ešte pôstné jedlá.  

7. januára (25. decembra) sa koná svätá liturgia k sviatku Roždestva Christova (Narodenia Ježiša Krista, Vianoce), spievajú sa vianočné piesne a koledy. Po tomto sviatku nasleduje 8. januára (26.decembra) sviatok sobor presvjatoj Bohorodici (presvätej Bohorodičky) a 9. januára (27. decembra) si pravoslávni pripomenú sviatok sv. prvomučeníka Štefana. Cirkevný Nový rok budú pravoslávni sláviť 14.januára.

Štedrá večera pravoslávnych pozostáva z pôstnych jedál, ako sú kapustnica bez klobásy, fazuľa či pirohy či bobaľky. Na stole nechýbajú oplátky,  chlieb, med a cesnak.

Pravoslávni v Česku a na Slovensku (s výnimkou niektorých obcí na východnom Slovensku) sa riadia juliánskym kalendárom podobne ako napríklad pravoslávna cirkev v Jeruzaleme, Rusku, na Ukrajine, v Poľsku, Srbsku, Gruzínsku a iných krajinách.

 

 

Pravoslávni veriaci si doteraz zachovali zvyky a tradície svojich predkov siahajúce až do doby sv. Cyrila a sv. Metoda. Okrem spomínaného slávenia sviatkov podľa juliánskeho kalendára je pre pravoslávnych typické, že ako bohoslužobný cirkevný jazyk používajú už stáročia cirkevnoslovančinu. A aj unikátne cirkevné spevy východných cirkví – prostopenije, ako poznáme len  na našom a blízkom  územísa možno stanú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  Bohatosťou zvykov a tradícii sa vyznačujú najmä tradície Rusínov, ktorí tvoria význačnú časť pravoslávnycha preto sa oslavy Vianoc podľa juliánskeho kalendára sa niekedy u nás nazývajú aj ako Risínske (rusnacke,) Vianoce.Autor: Petrzalcan | 06.01.2019 | zobrazené: 222 x |


Podobné články

• Obchvat zrejme stavajú z nekvalitných materálov (18.05.2019)
• Poliklinika Šustekova bola dnes zatvorená (17.05.2019)
• Svet dnes oslavuje MATKY (12.05.2019)
• 10 rokov od obnovenia vojenského cintorína v Petržalke (05.05.2019)
• Výmena na poste prednostu úradu v Petržalke i riziko požiarov (02.05.2019)

Komentáre