13.máj sa neodmysliteľne viaže k narodeninám najväčšej panovníčky na našom tróne- Márie Terézie. Narodila sa 13.mája 1717 v Viedni a pokrstili ju menami Mária Terézia Walburga Amália Kristína.
Bola najstaršou spomedzi dcér Karola VI. Habsburského a Alžbety Kristíny Brunšvickej. Po smrti svojho staršieho brata Leopolda, prvého dieťaťa panovníkov, ktorý však zomrel ako malé sedemmesačné bábätko ešte pred jej narodením, bola považovaná za dedičku habsburských krajín.
Od útleho detstva Máriu Teréziu vychovávali a aj vzdelávali jeziuti. Pod ich vedením sa vzdelávala v oblasti náboženstva, histórie, študovala cudzie jazyky, venovala sa aj umeniu, najmä výtvarnej výchove, tancu a hudbe. Viete, že výborne spievala?
V roku 1728 sa stala jej vychovávateľkou grófka Karolína von Fuchsová-Mollardová, ktorá zostala po boku panovníčky až do svojej smrti v roku 1754. Mária Terézia si Karolínu veľmi obľúbila a ako jedinú ju nechala pochovať do rodinnej hrobky vo Viedni. Karolínin sarkofág leží hneď vedľa sarkofágu Márie Terézie a jej manžela Františka I.
Mária Terézia spoznala svojho budúceho manžela Františka keď mala iba šesť rokov. Jej otcovi, panovníkovi Karolovi VI. hneď padol do oka, pretože v ňom videl svojho syna. Problémom bol vekový rozdiel, František bol od Márie totiž o deväť rokov starší. Ona bola šesťročné dieťa, on pätnásťročný mládenec. V súvislosti s prípadnou svadbou sa riešili aj majetkové pomery a možné konflikty, ktoré by spojenectvo Habsburgovcov s Lotrinčanmi mohlo ešte viac vyostriť. Vďaka tomu, že Francúzsko uznalo pragmatickú sankciu, sa vyriešili všetky problémy, ktoré by znemožňovali svadbu medzi Máriou Teréziou a Františkom. Navyše, medzi Máriou a Františkom vzplanula láska, čo bolo výhodou pri príprave sobáša. František oficiálne požiadal o ruku vtedy devätnásťročnú Máriu Teréziu, 31. januára 1736, o dvanásť dní sa v Augustiánskom kostole vo Viedni stali manželmi. Po svadbe odišli do Mariazellu, aby si nechali požehnať veľkú rodinu, čo sa im nakoniec aj splnilo.
Čo o nej povedať netradičné, zaujímavé? Tak napríklad vedeli ste, že kráľovná milovala nielen sladké jedlá, ale aj sladučké vína. Svedčia o tom záznamy, z ktorých sa zistilo, čo sa podávalo panovníčke počas návštevy roku 1764. Mária Terézia si pochutnávala na polievke z kapúna, grilovaných rybách so zeleninou a nesmelo chýbať ani škoricové pečené jablko s medom a muškátové víno. Prišla na chuť aj čokoláde, sušenému a kandizovanému ovociu a taktiež tokajskému vínu. Milovala hlavne čokoládu. Dokonca prehlásila, že je jej najväčšou vášňou.
Lekár Paracelsus jej totiž predpísal konzumáciu drahého hroznového moku. V lekárňach sa vtedy predával pod názvom „VINUM TOKAIENSE PASSUM“ a bol to liek proti zimnici, zápalu, chudokrvnosti a nechutenstvu. Panovníčka trávila veľa času na zámku Schloss Hof spolu so svojim manželom, cisárom František Štefan. Rada si tam pochutnávala na delikatese – čokoládovej polievke. Ak si chcete pripraviť túto špecialitu doma, tu je recept.
Potrebujete: varená alebo horká čokoláda , hladká múka, mlieko, škorica, cukor a maslo.
Postup prípravy: Opražte múku v hrnci do hneda a potom vo väčšom hrnci s troškou studeného mlieka. Zalejte potom horúcim mliekom v množstve, koľko má byť polievky a priveďte do varu. Pridajte škoricu a čokoládu a premiešajte. Podľa chuti môžete pridať cukor a čerstvé maslo. Ak chcete zdravšiu polievku, môžete si spraviť škoricovú polievku,niekedy namiesto čokolády pridáte škoricu.