Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Pred 79 rokmi bola vyhlásená všeobecná mobilizácia
Dnes je: streda 24.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Pred 79 rokmi bola vyhlásená všeobecná mobilizácia

Takmer celý český a slovenský národ už niekoľko dní pri rádiách čakal na opatrenia na obranu vlasti. Väčšina československého obyvateľstva prijala správu o nich a o mobilizácii armády s uspokojením a nadšením. Mobilizácia sa preto uskutočnila rýchlo a úspešne. Netrpezlivo sledovali vysielanie hlavne záložníci odvodových ročníkov, ktorých sa mala očakávaná mobilizácia týkať. Prví záložníci sa preto hlásili u svojich útvarov ihneď po vyhlásení mobilizácie. A potom prišiel 23. september 1938 a v tento deň vstúpila Česko-slovenská republika do brannej pohotovosti.

 

Vráťme sa však na jar roku 1938. V apríli 1938 Konrád Henlein v Karlových Varoch na zjazde Sudetonemeckej strany (SdP) predniesol požiadavky, ktoré ohrozovali suverenitu a územnú celistvosť Česko-Slovenska. Bolo to presne v rámci pokynov z Berlína. Následný súbor rokovaní, ústupkov československých predstaviteľov a stupňovania nátlaku a neústupnosti z nemeckej strany, ale aj zasahovania najmä zo strany Veľkej Británie vyvrcholil v jeseni 1938.

Najskôr 12. septembra na zjazde NSDAP v Norimbergu Hitler nevyberavo zaútočil voči Česko-Slovensku a prezidentovi Benešovi. Tento prejav podnietil sudetských Nemcov ku vyvolaniu ozbrojených nepokojov, ktoré boli potlačené ozbrojeným zložkami štátu. V niektorých okresoch bolo vyhlásené stanné právo, pričom predstavitelia SdP utiekli do Nemecka. Udalosti nabrali rýchli spád. Česko-Slovensko čiastočne mobilizovalo.

 

15. septembra sa britský ministerský predseda Chamberlain stretol s Hitlerom. Na stretnutí Hitler vzniesol proti Česko-slovensku územné požiadavky. Tento nemecký nátlak bol sprevádzaný vyvolaní ďalších ozbrojených šarvátok v pohraničí, pri ktorých boli vraždení obyvatelia českej národnosti.

 

19. septembra vlády Francúzska a Veľkej Británie prostredníctvom svojich veľvyslancov predniesla prezidentovi a vláde Česko-slovenska požiadavku na odstúpenie pohraničného územia, na ktorom sa nachádzalo viac ako 50% obyvateľstva nemeckej národnosti. Predstavitelia Česko-Slovenska spojenecké požiadavky odmietli. Nasledovalo ultimátum Francúzska a Veľkej Británie, ktoré už vláda Milana Hodžu prijala.

 

V súvislosti s prijatím požiadaviek spojencov vypukli v Česko-slovensku 22. septembra mohutné protesty, ktorých výsledkom bola demisia Hodžovej vlády. Prezident vymenoval novú vládu na ktorej čelo postavil bývalého legionára generála Syrového. Túto zmenu sprevádzalo aj vyhlásenie všeobecnej mobilizácie. V rekordnom čase dokázalo Česko-Slovensko zmobilizovať približne 1 120 000 mužov.

Mobilizácia bola vyhlásená 23. septembra 1938 o 22:00 hodine. Za 24 hodín boli u väčšiny vojenských útvarov prezentované tri štvrtiny povolaných záložníkov.

 

Mobilizácia povolala 18 ročníkov I. zálohy a náhradnej zálohy všetkých zbraní a služieb, a časť príslušníkov II. zálohy – potrebných špecialistov. Celkovo bolo povolaných do zbrane 1 250 000 mužov vrátane povolancov pred začiatkom mobilizácie. Ďalej bolo k dispozícii 350 tankov, 5 000 delostreleckých hlavní a 950 vojenských lietadiel.

 

 

Táto skutočnosť vyvolala ďalšie horlivé rokovania. Britský ministerský predseda požiadal o sprostredkovanie talianskeho diktátora Mussoliniho. Na jeho výzvu Hitler privolil ku schôdzke štyroch krajín v Mnichove, bez účasti zástupcov Česko-Slovenska. Tí si pred dverami rokovacej miestnosti počkali na výsledky, ktoré im boli predložené ako fakt. Česko-Slovenska vláda výsledky rokovania, ku ktorému dospeli veľmoci prijala 30. septembra 1938. To bol koniec.

 

Po Mníchovskej dohode však boli vojenské jednotky rozpustené.

 

Občianske združenie Múzeum petržalského opevnenia si túto sobotu už po šiesty krát pripomenie vyhrotené momenty, ktoré sa udiali na našom pohraničnom území v rokoch 1938-1945.

 

Počas dobových bojových ukážok sa predstavia uniformované kluby vojenskej histórie za hluku výstrelov expanzných zbraní a za použitia historickej kolesovej ako aj pásovej techniky. K nahliadnutiu budú počas celého dňa dobové tábory, zákopy a vojenská technika. Nežnejšiu stránku tejto neľahkej doby návštevníkom priblížia nadšenci historickej civilnej módy. Návštevníci budú mať možnosť bližšie spoznať našu bohatú históriu a ocitnúť sa akoby v minulosti.

Pripravené budú rôzne súťaže pre deti, zaujímavosti z expozície múzea ako aj občerstvenie.

 

Podujatie je organizované dobrovoľníkmi z o.z. Múzeum petržalského opevnenia, ktorí stoja za rekonštrukciou bunkra B-S 4 Lány.


Fotogaléria



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 23.09.2017 | zobrazené: 2581 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre