Až neskôr ju ľudia nazvali 1.svetovou. Ale dovtedy išlo o apokalypsu nevídaných rozmerov. Bola to jednoducho Veľká vojna.
28.júla 1914 vyhlásilo Rakúsko- Uhorsko vojnu Srbsku. Išlo o ozbrojený konflikt trvajúci do 11.11.1918, ktorý sa odohrával prevažne na území Európy, ale aj v severnej Afrike, Rusku, na oceánoch a na Blízkom východe.
Zámienkou vojny sa stal úspešný atentát na arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d´Este. Rakúsko-Uhorsko následne vyhlásilo vojnu Srbsku, , čím vyvolalo reťazovú reakciu vedúcu k vojne dvoch veľkých koalícií, ktoré mali za následok rozšírenie vojny po celej Európe v priebehu jediného mesiaca.
Na jednej strane stáli štáty Dohody, ktoré na začiatku vojny tvorilo Francúzsko, Rusko a Spojené Kráľovstvo. Neskôr sa k nim pridalo Taliansko (1915), USA (1917), Japonsko a ďalšie. Ich oponentom boli Ústredné veľmoci – Nemecko a Rakúsko- Uhorsko. Neskôr sa k nim pridala Osmanská ríša, Bulharsko a ďalší. Neutrálne do konca vojny v Európe zostalo Španielsko, Švajčiarsko a škandinávske krajiny.
Boje v Európe sa viedli na viacerých frontoch (východný, západný, taliansky, balkánsky a ďalšie). Významný bol predovšetkým západný front, kde sa viedla dlhodobá zákopová vojna. Počas vojny bolo zmobilizovaných viac než 60 miliónov vojakov. Vojna sa skončila kapituláciou Ústredných veľmocí. Prímerie bolo podpísané o 5:00 11. novembra 1918 v Compiegne a začalo platiť od 11:00. Formálnym zakončením vojny však boli až Parížske zmluvy podpísané s jednotlivými porazenými krajinami v priebehu roku 1919.
Vo vojne zomrelo asi 10 000 000 vojakov a 7 000 000 civilistov, zranených bolo vyše 20 miliónov. Zomierali najmä vojaci, často veľmi mladí. Materiálne škody boli obrovské a azda ešte väčšie boli škody na ľudskej psychike najmä mladej generácie. Okrem vojny si svoje obete vyžiadali hlad, choroby, vyvražďovanie ( Arméni, Židia- 4 milióny) a španielska chrípka ( 6 mil.)
Ďalším dôsledkom bolo oslabenie primátu Európy vo svete, industrializácia niektorých nových krajín (Latinská Amerika, britské domíniá), upevnenie postavenia Japonska v Ázii a Tichomorí a najmä fakt, že USA sa stali veriteľom Európy a potvrdili svoju hospodársku prevahu.
Okrem toho došlo k vzniku nových štátov a posunom hraníc.