Dnes je: nedeľa 05.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Kvetná nedeľa

Prikŕmovanie vtáctva

Ešte stále je zima a vtáci majú oveľa menej potravy ako v teplých mesiacoch. Čím teda môžeme kŕmiť vtáky na sídlisku a tiež kde?

 

Najobľúbenejšie je vykladanie kŕmidiel na balkóny, terasy, v záhradách a dvoroch. Najčastejšie sa na výrobu kŕmidla používa drevo. Mnohí vynachádzavci používajú  na výrobu funkčného kŕmidla napríklad aj PET fľaše. Dostupné sú aj rôzne kŕmidlá v obchodoch, ale určite mnohí uprednostia výrobu vlastného kŕmidla. Na veľkosti a tvare kŕmidla nezáleží. Skôr treba dbať na to, aby bolo dostatočne veľké a dostupné aj pre väčšie druhy (ďatle, drozdy). Strieška kŕmidla by mala zakryť priestor s krmivom, aby krmivo nemoklo a nezanieslo sa snehom. Podstavu kŕmidla vybavíme nízkym zábradlím, aby krmivo nesfúkaval vietor, a aby nepadalo na zem pri prilietaní a odlietaní vtákov.

 

Ako a kde umiestniť kŕmidlo?

Najvhodnejšie je umiestniť kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím (mačka alebo iný predátor).

 

Čím je teda vhodné kŕmiť?

Najdôležitejší je výber vhodného krmiva, ktoré budeme vtákom podávať. Krmivom môžeme nielen pomôcť, ale dosť aj pokaziť. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk. V žiadnom prípade nekŕmte solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.

 

Čo obľubujú jednotlivé druhy vtákov?

Drozdy, chochláče - jablká, rôzne plody

Sýkorky, brhlíky, kôrovníky - slnečnica, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky

Vrabce, strnádky žlté - pšenica, drvená kukurica, jačmen, slnečnica

Stehlíky - slnečnica, proso, mak, repka olejná

Hrdličky záhradné - pšenica, drvená kukurica, jačmen

Kačice, labute, čajky, lysky - kukurica, pšenica, jačmeň

 

Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy. Dbajme na vhodnosť krmiva. Nevykladáme solené, korenené, pražené a údené potraviny. V žiadnom prípade nekŕmime vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy. Dbáme na bezpečnosť vtákov i ľudí. Kŕmidlá treba umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva, odporúča sa kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a presklenných plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať. Treba brať na zreteľ aj legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať a manipulovať s nimi.

Najlepším spôsobom ako vtáky dlhodobo podporiť, je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre zimné kŕmenie.

 

Zdroj: SOS BirdLife SlovakiaAutor: Petrzalcan | 22.02.2020 | zobrazené: 194 x |


Podobné články

• Nešťastná udalosť v Petržalke (30.03.2020)
• Otvoria sa nové obchody (28.03.2020)
• Kúsok Japonska v Petržalke (27.03.2020)
• Nové opatrenia vlády (24.03.2020)
• Na trhu už nenakúpite (17.03.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(22)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(10)

Nie, nedodržiavam
(14)


spolu 46 hlasov
/