Dnes je: nedeľa 24.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pokračuje antigénové testovanie aj v Petržalke

Prilákajú nových lekárov?

Bratislavský samosprávny kraj spustil dotačný program pre začínajúcich všeobecných lekárov. Pre pediatrov aj pre všeobecných lekárov pre dospelých má 5 000 eur na vybavenie ordinácie či na jej rekonštrukciu. Prihlásiť sa môžu do 15. novembra. Priemerný vek pediatrov je v bratislavskej župe 58 rokov a priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých 56 rokov.

Priemerný vek lekárov v primárnej ambulantnej starostlivosti je u pediatrov 58 a u lekárov pre dospelých pacientov je to 56 rokov. Dotácia zo schémy Bratislavského kraja pre začínajúcich lekárov môže byť prvou injekciou, treba však otvoriť širšiu diskusiu aj s Ministerstvom zdravotníctva SR a so zdravotnými poisťovňami o systematických zmenách a riešeniach. Vieme začínajúcim ambulanciám pomôcť, ale treba si uvedomiť, že dostať lekárov bližšie k ľuďom je primárne povinnosťou zdravotných poisťovní, ktorým pacienti platia povinne odvody,“ zhrnul predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

 

Bratislavský samosprávny kraj dnes predstavil „Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na rozvoj zabezpečenia zdravotnej starostlivosti z rozpočtu BSK na rok 2019“. Tá dáva možnosť do 15. 11. 2019 požiadať o maximálne 5 000 eur právnickým aj fyzickým osobám z územia BSK, ktoré majú povolenie na prevádzkovanie ambulantného zdravotníckeho zariadenia v odbore všeobecné lekárstvo alebo pediatria. Podpora je teda určená pre všeobecných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast. Lekári môžu žiadať podporu na materiálno-technické vybavenie všeobecnej ambulancie alebo na úhradu nákladov spojených s jej rekonštrukciou. V rámci výzvy nie je povinné spolufinancovanie zo strany žiadateľa.

 

„Za problém považujeme aj ťažký prístup nových lekárov k existujúcim ambulanciám, ktoré sa často neodovzdávajú bezplatne, ale sa predávajú ako fungujúce podnikateľské subjekty. Je to síce legálne, ale z našich skúseností vieme, že mnohých lekárov odrádza ďalšie zadlžovanie na kúpu ambulancie. Nie každý lekár sa cíti byť podnikateľom a najradšej by sa venoval medicíne. Treba reflektovať aj túto skutočnosť a zásadnejšie zasiahnuť do celého systému. Chceme preto vyzvať všetkých zainteresovaných na spoluprácu, aby študenti medicíny a lekári skutočne cítili, že situáciu v primárnej starostlivosti berieme vážne. Veď polovica našich pediatrov a tretina lekárov pre dospelých je v dôchodkovom veku. Ak nepostavíme na nohy tento segment starostlivosti, negatívne dôsledky pocítia aj lekári-špecialisti a urgentné príjmy nemocníc,“ predostrela hlavné príčiny nedostatku ambulancií na území kraja riaditeľka Odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková.

Župa však okrem priamej podpory lekárov spolupracuje aj s primátormi a starostkami a starostami v regióne, ktorí môžu zvýhodnenými podmienkami nájmu či ďalšími benefitmi prilákať mladých lekárov.

 

Žiadatelia o dotáciu sa musia zaregistrovať na tejto stránke http://dotacie.region-bsk.sk/register. Po vyplnení elektronického formulára je potrebné žiadosť aj vytlačiť a podpísanú doručiť spolu s povinnými prílohami na podateľňu Úradu BSK do 15.11.2019. Rozhodujúci je dátum podanie do podateľne alebo dátum podania na pošte.Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 06.11.2019 | zobrazené: 813 x |


Podobné články

• Kam na testovanie v Petržalke? (29.10.2020)
• Opatrenia pre zhoršenie epidemiologickej situácie (12.10.2020)
• Bezpečnosť v mestskej hromadnej doprave (05.10.2020)
• Slovensko v núdzovom stave a nové opatrenia platné od 1.októbra (01.10.2020)
• Aktuálne čísla infikovaných (21.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(33)

skôr áno ako nie
(15)

skôr bude horší
(13)

bude rovnaký ako rok predošlý
(14)


spolu 75 hlasov
/