Dnes je: piatok 29.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň susedov -

Pripravujú lúku pri Draždiaku

V Petržalke pribudne prvá kvitnúca lúka, a to v lokalite medzi Veľkým Draždiakom a Chorvátskym ramenom. Iniciatíva vzišla zo spolupráce mestskej časti a Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ). Zakvitnutou lúkou s viacerými druhmi lúčnych kvetov chce Petržalka poskytnúť útočisko rôznym druhom hmyzu, najmä vymierajúcim včelám a čmeliakom.

 

Pôdu pre vznik kvitnúcej lúky pripravil referát správy verejných priestranstiev mestskej časti, ktorý bude zabezpečovať v prvých týždňoch jej pravidelné zalievanie. Pri lúke pribudne aj panel s informáciami, prečo je hmyz dôležitý pre život človeka a tiež rozprávka pre deti. Priestor bude mať aj edukačný charakter a poslúži na výučbu detí z materských a základných škôl. Kvitnúca lúka je tak ďalšou zelenou aktivitou v rámci projektu Spoločne EKO, ktorý mestská časť nedávno spustila v materských školách.

 

„Súčasťou tejto spolupráce malo byť pôvodne aj premietanie filmu „Bratislava, mesto uprostred prírody“, spojené s verejnou diskusiou. V dôsledku koronakrízy sme museli podujatia odložiť, avšak výsadba lúky sa uskutočnila,” informovala petržalská vicestarostka Jana Hrehorová. „Naším cieľom je prilákať užitočný hmyz a drobné vtáctvo a tým zabrániť poklesu biodiverzity v Petržalke. Na jeseň plánujeme vytvoriť kvitnúcu lúku aj pri lesíku v Ovsišti,“ dodala.

 

Prvé kvety sa na lúke pri Draždiaku objavia v lete. Kvetnaté lúky priamo v meste, vrátane sídlisk a vnútroblokov, sú jedným z dôležitých prvkov adaptácie mesta na klimatické zmeny. „Kvitnúce lúky nie sú neudržiavané plochy, no sú kosené v inom režime ako klasické trávniky, teda nie 5-krát ročne, ale 1 až 2-krát ročne, podľa druhového zloženia. Touto najprirodzenejšou formou zmeny rastlinného zloženia postupne začnú ubúdať druhy alergénnych tráv, ktoré naopak nahradia bylinné, kvitnúce druhy rastlín. Počas horúceho leta môžu byť až o 20 stupňov chladnejšie ako bežne kosený trávnik, zadržiavajú vlahu, obsahujú menej alergénnych druhov a chránia biodiverzitu,“ vysvetlila Katarína Klimová z BROZ.

 

Petržalka sa týmto krokom pridá k ďalším bratislavským mestským častiam s kvitnúcimi lúkami.„V nasledujúcich týždňoch založíme kvetnaté lúky v 60 lokalitách, v mestských častiach Dúbravka, Karlova Ves, v Starom Meste a v Novom Meste,“ prezradila Klimová.

 

Zdroj kompletná tlačová správa mestskej častiNotice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 03.05.2020 | zobrazené: 185 x |


Podobné články

• Bsk obnoví sociálne služby (27.05.2020)
• Vysadené stromy v Petržalke (24.05.2020)
• Finančné dopady koronakrízy (23.05.2020)
• Navrhnite osobnosť Petržalky (20.05.2020)
• Parkovanie od začiatku roka nikto nekontroluje (17.05.2020)

Komentáre