Dnes je: pondelok 30.03.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika dnes: Ak máš v marci lúku zatopenú, nič si z toho nerob, zaraduj sa senu.

Pripravujú novelu, aby ste sa do lesov len tak nedostali

Ekologickí aktivisti prostredníctvom internetu a sociálnych sietí informujú o pripravovanej novele zákona, ktorá má obmedziť voľný pohyb ľudí o našich lesoch, ale zároveň umožní zvýšenie ťažby dreva.

 

 

Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja predložilo v týchto dňoch do pripomienkového konania návrh novely zákona o lesoch.

 

Návrh je podľa ekológov a aktivistov namierený proti obyčajným ľuďom – priamo obmedzovaním slobody pohybu, nepriamo zvyšovaním ťažby a odlesňovaním, čo môže mať za následok nielen povodne, ale aj to, že za pár desaťročí jednoducho nebudeme mať drevo.

 

Že nejde len o plané reči, dokumentujú krajiny, kde sa vysokou ťažbou podarilo odlesniť takmer všetko (Írsko, Haiti). Za posledných 20 rokov sa ťažba dreva na Slovensku zdvojnásobila a dosahuje už takmer celkový bežný prírastok, čo znamená, že ťažba dreva na Slovensku je v poslednom desaťročí neudržateľná, to znamená neúnosná.

 

V prípade, že takýto návrh prejde parlamentom, umožní obhospodarovateľom lesov de facto zakázať vstup napr. organizovanej turistickej skupine na turisticky značený chodník prechádzajúci lesmi, čo je neprípustné nielen z hľadiska sociálneho, historického, kultúrneho a morálneho, ale i ústavoprávneho, pretože „nedohodnutie sa“ obhospodarovateľa lesov s organizovanou skupinou turistov nemôže nahradiť zákaz (čl. 2 ods. 3 Ústavy SR), preto takýmto inštitútom „dohody“ nemožno nikomu nič zakazovať, upozorňujú aktivisti.

 

Aj preto zbierajú podpisy pod hromadnú pripomienku. Čím viac podpisov pod hromadnú pripomienku získajú, tým je väčšia nádej na zmenu návrhu novely.

 

K hromadnej pripomienke sa môžete pripojiť aj Vy:

 

http://www.ekoforum.sk/peticia/lesny-zakon

 

 

Pripomienky sú zverejnené na Portáli právnych predpisov – môžete ich podporiť aj tam (https://lt.justice.gov.sk/Public/MassReviewSupportByUser.aspx?instEID=191&matEID=6173&mrEID=307516), avšak jednoduchšie je to vo formulári nižšie.

 

 

Pripomienky v omnoho prehľadnejšej forme (v akej budú odoslané na ministerstvo) si môžete naštudovať tu: http://blog.sme.sk/blog/7614/329471/HP-k-navrhu-novely-zakona-o-lesoch_20130527_l-zakon_verejnost-oruzinsky_vlada-mpsr.doc

 

 

 

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 29.05.2013 | zobrazené: 1209 x |


Podobné články

• Otvoria sa nové obchody (28.03.2020)
• Kúsok Japonska v Petržalke (27.03.2020)
• Nové opatrenia vlády (24.03.2020)
• Na trhu už nenakúpite (17.03.2020)
• Situácia na hranici (13.03.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(90)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(54)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(47)


spolu 191 hlasov
/