Dnes je: streda 20.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň migrantov a utečencov

Prvý sneh a pripravenosť na zimu

Hlavné mesto je vraj v prípade potreby pripravené na vyhlásenie zimnej pohotovosti. Počas tejto zimnej sezóny bude zimnú údržbu na komunikáciách a aj časti chodníkov mesta zabezpečovať zmluvný dodávateľ A.I.I. Technické služby, Komunálny podnik Bratislava spolu so zazmluvnenými mestskými časťami budú zabezpečovať údržbu chodníkov, ktorých čistenie tohto roku ešte viac zintenzívni.

So zimnou údržbou mesto začalo 21.11. 2020 preventívnym posypom mostov.

V rámci zlepšení je Operačný plán zimnej údržby 2020/2021 doplnený o prioritizáciu komunikácií, ktoré sa budú odhŕňať prednostne. Ide najmä o hlavné ťahy, kde premávajú linky MHD. Ďalšou z noviniek je nasadenie mestského komunálneho podniku na údržbu chodníkov v Ružinove, Novom Meste a Vajnoroch. Súčasne došlo k dátovému posilneniu mestského dispečingu, ktorý je pre zimnú údržbu absolútne kľúčový a monitoring počasia bude túto zimu pracovať okrem predpovede SHMÚ aj s dátami zo 6 meteostaníc. Mestský dispečing tak bude môcť efektívnejšie plánovať výjazdy zimných mechanizmov a flexibilnejšie reagovať na potrebu zimnej údržby mesta v jeho konkrétnych častiach.

K včasnému reagovaniu v predstihu prispieva aj spolupráca s vodičmi MHD či príslušníkmi mestskej polície, ktorí sa nachádzajú priamo v teréne a vedia informovať o aktuálnom stave vozoviek a chodníkov.

Aj naďalej bude hl. mesto pokračovať s vylepšeniami zimnej údržby z minulého roka, ktoré nám pomohli zvládnuť zimu lepšie. Medzi inými napríklad s optimalizáciou rajónov pre sypače. To znamená zabezpečenie rovnako veľkého zásahu ako pri malých, tak aj pri veľkých rajónoch, aby sa nestalo, že autá z menšieho rajónu počas nepriaznivého počasia už stoja po posype v depe a autá, ktorým sú pridelené väčšie rajóny, svoj posyp nestíhajú urobiť včas. Bude tiež pokračovať v nepretržitom odhŕňaní kritických kopcovitých terénov.

Mestské časti zazmluvnené na zimnú údržbu mestských chodníkov majú súhrnne na tento účel k dispozícií 24 kusov techniky s pluhom a 34 ručných pracovníkov.

V spolupráci s dodávateľom chce mesto aj tento rok sprostredkovávať verejnosti informácie o posypoch a výjazdoch posypovej techniky online. Na elektronickej mape zimnej údržby bude vidieť, kde sa ktorý sypač nachádza a tiež, ktorá cesta a chodník patrí mestu.

Posyp, či už preventívny alebo likvidačný, realizuje dodávateľ na základe pokynu dispečingu hlavného mesta, ktorý pokyny vydáva na základe predpovede poveternostných podmienok a následne operatívne v závislosti od potreby. Presné postupy, lehoty a technické požiadavky sú definované v Operačnom pláne zimnej údržby.

Prioritu majú vždy najvyťaženejšie úseky – kopcovité terény, mostné konštrukcie, nemocnice, školy a iné vysoko frekventované oblasti.

Rovnako ako minulý rok bude k dispozícii aj telefonická HOTLINE LINKA + 421 259 356 777 pre zimnú údržbu, na ktorú budú môcť Bratislavčanky a Bratislavčania nahlasovať kritické situácie na mestských komunikáciách a bude v prevádzke vždy pri mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Zimná údržba je v zmysle operačného plánu zabezpečená v období od 17. októbra 2020 do 14. apríla 2021, no konkrétny dátum začiatku a trvania zimnej údržby určia poveternostné podmienky. Zimnú pohotovosť mechanizmov vyhlásime podľa vyvíjajúcich sa klimatických podmienok. V prechodnom období pred vyhlásením zimnej pohotovosti sú mechanizmy zimnej údržby v čiastočnej pohotovosti.

Hlavné mesto zabezpečuje zimnú údržbu na miestnych komunikáciách I. a II. triedy a prejazdných úsekoch ciest I. až III. triedy v celkovej výmere viac ako 4,3 mil. m2 a na chodníkoch, námestiach, lávkach, schodiskách a parkoviskách vo výmere viac ako 568 tis. m2 (výmery sú definované na šírku pochôdzneho profilu 1 meter). Organizáciu a riadenie zimnej údržby zabezpečujú nonstop v 12-hodinových zmenách dispečeri (1 riadiaci dispečer na centrále a 2 terénni dispečeri.)

Viac informácií k tohtoročnej zimnej údržbe nájdete nasledovnom odkaze: www.odhrnieme.to

Zdroj textu a foto: Hl. mesto SR BratislavaAutor: Petrzalcan | 04.12.2020 | zobrazené: 278 x |


Podobné články

• Revitalizácia Ovsištského námestia (05.01.2021)
• Budúcnosť Námestia republiky (31.12.2020)
• Bratislava má schválený rozpočet a nového čestného občana mesta (27.12.2020)
• Viete koľko vrakov odstránili tento rok v Petržalke? (22.12.2020)
• Petržalka čistí parkoviská (17.12.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(27)

skôr áno ako nie
(14)

skôr bude horší
(11)

bude rovnaký ako rok predošlý
(12)


spolu 64 hlasov
/