Dnes je: nedeľa 29.05.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Májová kvapka za dukát stojí.

Riziká klimatizácie netreba podceňovať

V lete idú klimatizácie na odbyt viac, ako v chladnejších mesiacoch. Stretnete ich v zamestnaní, obchodoch, ale mnohí si ich kupujú aj domov.

 

Klimatizácia má ale aj mnoho rizík. Treba ich zvážiť skôr, než si ju doma namontujete.

 

Niektorí dospelí, ale aj deti totiž neznášajú zmeny teplôt veľmi dobre. Striedavý pobyt v teple a chlade môže spôsobiť angíny, zápaly nosa, soplíky, kašeľ, astmu, zhoršenie alergií alebo ich dokonca spustiť. Časť ľudí reaguje suchými a podráždenými očami. Pobyt v klimatizovaných priestoroch môže vyvolať aj bolesti kĺbov, hlavy a bolesti krčnej chrbtice.

 

Pri správnom používaní klimatizácie sa môžu prípadné zdravotné problémy zmierniť alebo im možno úplne predísť. Základom úspechu je, že medzi vnútorným a vonkajším prostredím nesmie byť príliš vysoký teplotný rozdiel. Veľa ľudí nastavuje klimatizáciu na nízke teploty okolo dvadsať a menej stupňov. Ľudské telo oveľa lepšie znáša teplotný rozdiel iba 5 až 7 stupňov Celzia. Ak je teda vonku 33 stupňov, potom by klimatizácia mala byť nastavená maximálne na 26 stupňov.

 

Výrazné teplotné rozdiely škodia najmä deťom. Deti by preto nemali tráviť čas v priestoroch, kde je teplota oproti vonkajšiemu prostrediu nižšia o viac ako sedem stupňov. Zdá sa vám sedemstupňový rozdiel malý? Radšej, ako ďalšie znižovanie teploty v miestnosti, použite napríklad otočný ventilátor. Ani v klimatizovaných priestoroch nezabúdajte na pitný režim.

 

Len čo je niekde klimatizácia, ľudia zabúdajú vetrať. Vetranie predchádza bolestiam hlavy, únave a nesústredenosti. V klimatizovaných priestoroch človek navyše necíti takú silnú potrebu piť ako pri pobyte vonku. Medzi nesporné výhody klimatizácie patrí možnosť upravovať vlhkosť vzduchu v miestnosti.

 

Mnoho klimatizačných systémov sa vyrába s ohľadom na alergikov. Filtre, ktoré sú súčasťou klimatizácií, dokážu zachytiť miniatúrne častice ako prach, cez plazmové filtre neprejdú dokonca ani baktérie alebo plesne. Biofiltre zase sterilizujú vzduch, ionizátory chemickými reakciami zlikvidujú nepríjemné pachy. Ak je klimatizácia pravidelne čistená, netreba sa obávať šírenia chorôb klimatizačným systémom.

 Autor: Petrzalcan | 13.08.2013 | zobrazené: 1857 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(129)

Skôr nie
(67)

Určite nie
(103)

O 50% lepší
(104)


spolu 403 hlasov
/