Dnes je: utorok 26.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Májová kvapka za dukát stoj

Rozmnožovanie muškátov

Okrem rozmnožovania zo semienka sa muškáty veľmi dobre rozmnožujú odrezkami. Odrezky môžeme odoberať počas celého roka z rastlín, ktoré sú zdravé. Okrem skorej jesene je možné muškáty rozmnožovať aj teraz, aby do marca odrezky zakorenili.

 

Dávame pozor, aby neboli rastliny príliš zoslabnuté prezimovaním.

 

Treba mať na pamäti, že len zo zdravých rastlín získame kvalitné mladé odrezky. Dôležité tiež je, aby mali dobre vyzreté výhonky.

 

Na rozmnožovanie používame väčšinou vrcholové odrezky. Každý má mať tri až päť uzlov, obvyklá dĺžka odrezka je podľa stavu rastliny 5 až 10 centimetrov. Príliš bujné odrezky s dlhými  horšie zakoreňujú a sú náchylnejšie na hubové choroby.

 

Odrezok má byť nielen dobre vyzretý. Pri úprave odstránime iba dva spodné listy. Odrezok sa má končiť asi 5 milimetrov pod posledným uzlom. Veľmi dobre zakoreňujú dôkladne vyzreté odrezky, odlomené aj s pätkou starého drevnatého výhonku.

 

Odrezky picháme ihneď po odbere do dezinfikovaného substrátu, väčšinou s nízkym obsahom živín, napríklad zmes perlitu a rašeliny alebo perlitu, rašeliny a piesku. Necháme ich v substráte zakoreniť, buď jednotlivo v malých kvetináčoch alebo v debničkách, kam napicháme viac odrezkov. Zalejeme ich vodou a asi na 10 dní prikryjeme miniskleníčkom alebo pri menšom množstve zaváracím pohárom. Takto zakryté chránime pred priamym slnkom, aby sa neprehriali.

 

Najvhodnejšia teplota na zakorenenie je 18 až 20 °C. Po desiatich dňoch odstránime krytie a odrezky necháme voľne na vzduchu. Opatrne ich zalievame, aby neboli premokrené, ale ani vyschnuté. Približne o 15 až 25 dní zakorenia.

 

Kým rastliny vysadíme do normálneho substrátu, mali by byť dobre zakorenené, čo trvá v závislosti od odrody a pestovateľských podmienkach ďalšie 3 až 4 týždne. Počas celého obdobia zakoreňovania odstraňujeme zaschnuté listy a prípadne predčasne vytvorené kvetenstvo. Po zasadení do normálneho substrátu rastliny zaštipneme, ak sú veľmi vytiahnuté, zrežeme ich. Týmto zákrokom docielime lepšie rozvetvenie budúcich rastlín.

 Autor: Petrzalcan | 24.02.2013 | zobrazené: 3552 x |


Podobné články

• Vodné vtáky netreba kŕmiť (18.05.2020)
• Dážď a africký prach (15.05.2020)
• Navštevovali ste trhoviská? (22.04.2020)
• Horel lesík na Haanovej (21.04.2020)
• Ľudia z prihraničných obcí organizujú petíciu (18.04.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(111)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(42)

Nie, nedodržiavam
(41)


spolu 194 hlasov
/