Dnes je: utorok 19.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Od dnes začína na Slovensku plošné testovanie, ktoré potrdá až do 26.1.2021

Rozporuplný panovník Leopold I.

Dnes si pripomíname výročie korunovácie Leopoda I. za Uhorského kráľa. Udialo sa tak 26.júna 1655 v Bratislave.

 

Leopold I. Habsburský bol rozporuplný ako doba, v ktorej žil a panoval polstoročie. Ako štátnik a politik bol iste zodpovedný napr. aj za tzv.Prešovské jatky. Bol však pod stálym tlakom Osmanskej ríše, potreboval spoľahlivé zázemie na zastavenie tureckej rozpínavosti do strednej, severnej a západnej Európy. Napokon sa pričinil o víťazstvo nad Turkami v roku 1683 a o obnovenie územnej celistvosti Uhorského kráľovstva. Napriek niektorým čiastkovým neúspechom Leopoldovej vlády vstúpila habsburská monarchia za jeho panovania medzi skutočné európske veľmoci. Leopold I. Habsburský bol druhým najdlhšie vládnucim panovníkom v Čechách a v Uhorsku (vládol 48 rokov). Po svojej smrti bol pochovaný pod skvostným barokovým náhrobkom v habsburskej kapucínskej krypte vo Viedni.

Na obdobie panovania Leopolda I. máme v Bratislave pamiatku. Je ňou mariánsky stĺp na rozhraní dnešného Hlavného a Františkánskeho námestia pred jezuitským kostolom.

 

Stĺp, na vrchole ktorého je umiestnená socha Panny Márie, bol postavený v r. 1675 ako pomník na Leopoldovo víťazstvo v r. 1670 – 1671, kedy tvrdo zakročil proti sprisahancom z radov uhorských rebelov a protestantov usilujúcich sa dosadiť na uhorský trón vlastného panovníka. Po potlačení sprisahania nastali ostré represie, počas ktorých boli hlavní vzbúrenci popravení alebo predaní do otroctva na galeje. Na mieste, kde dnes stojí stĺp, bol v roku 1671 popravený jeden z čelných predstaviteľov odboja, moravský protestantský kazateľ Mikuláš Drábik.

 

Leopold bol známy ako kultivovaný človek a veľký milovník umenia, najmä hudby (dokonca hudobné diela sám komponoval). Často usporadúval dvorné divadelné a baletné predstavenia, ktorých sa i osobne ako protagonista zúčastňoval. Jeho dvorná kapela bola vychýrená a patrila k najlepším na svete. Údajne ho ročne stála 50 000 zlatých. Medzi ľudom sa šírili reči, že keby všetky úrady vo Viedni boli v takom stave ako kapela, Viedeň by bola rajom na zemi a útulkom spravodlivosti.

 

Leopold dbal i o rozvoj vzdelania. Postaral sa o založenie univerzít v Innsbrucku, Olomouci a Vratislavi.

 

Za jeho vlády začala výstavba barokovej Viedne – novostavba zámku Schonbrunn  tzv. Leopodovské krídlo viedenského Hofburgu. Súhlasil so založením Viedenského diária a neskôr so založením novín Wiener Zeitung.

 

 

 Autor: Petrzalcan | 27.06.2013 | zobrazené: 2991 x |


Podobné články

• V Prešporku 17.januára 1902 otvorili továreň na nite (17.01.2021)
• História vianočných trhov (20.12.2020)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách (12.12.2020)
• Dnes je Deň ľudských práv (10.12.2020)
• Pred 240 rokmi zomrela Mária Terézia (29.11.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(23)

skôr áno ako nie
(13)

skôr bude horší
(10)

bude rovnaký ako rok predošlý
(11)


spolu 57 hlasov
/