V celej Bratislave za uplynulé štyri roky pribudlo v materských školách (MŠ) asi 1300 nových miest pre deti. O asi 40 percent z nich sa zaslúžila Petržalka.
Práve rozširovanie kapacít verejných škôlok bolo od nástupu do funkcií v roku 2018 jednou z najväčších priorít súčasného vedenia mestskej časti.
Petržalka sa vzhľadom na ich enormný nedostatok (ešte pred štyrmi rokmi nedokázala do MŠ prijať viac ako 900 detí) vybrala efektívnejšou a finančne menej náročnou cestou. Nové triedy pre škôlkarov vybudovala primárne z nevyužitých priestorov MŠ, napríklad z práčovní a bývalých školníckych bytov.
V tomto roku však pridala aj tri úplne nové verejné škôlky – MŠ Turnianska, MŠ Fedinova a od 1. novembra otvorí aj MŠ Fialová v miestnej časti Slnečnice.
Za necelé štyri roky sa tak v Petržalke podarilo vytvoriť až 23 nových tried pre asi 580 detí za viac ako 3,5 milióna eur.
V školskom roku 2022/2023 tak mestská časť disponuje už 26 verejnými MŠ s 143 triedami pre 3132 detí a po otvorení jej 27. škôlky v Slnečniciach pribudne ďalšia s tromi triedami a 68 miestami.
Prvýkrát po viac ako 12 rokoch tak zamestnanci oddelenia školstva Miestneho úradu Petržalka apelujú na rodičov, ktorí sa do Petržalky s trojročnými deťmi prisťahovali až po ukončení zápisu, aby ich oslovili aj v októbri. Vedia im stále ponúknuť viac ako 20 voľných miest pre ich škôlkarov.
Petržalka v aktuálnom školskom roku do svojich MŠ prijala všetky deti, ktoré do 31. decembra 2022 dovŕšia tri roky a ktoré nemajú špeciálne potreby.
Situácia s prijímaním detí z Ukrajiny sa však vyvíjala a zlepšovala úmerne so zlepšujúcou sa situáciou za východnými hranicami a navyšovaním kapacitných možností.
Zatiaľ čo v apríli dokázala samospráva do MŠ prijať maximálne 20 detí ukrajinských odídencov, od nového školského roka vyhovela všetkým žiadostiam. Aktuálne tak petržalské MŠ navštevuje 56 ukrajinských detí, ZŠ až 262.
Približne 150-tisícové sídlisko, ktoré malo viac než dekádu najväčší problém s prijímaním detí do MŠ v celej Bratislave, je tak na tom aktuálne spomedzi mestských častí pravdepodobne najlepšie.
Podľa údajov miestnej matriky počet detí narodených v nemocnici na Antolskej ulici každým rokom klesá. Zatiaľ čo v roku 2017 ich bolo viac ako 3400, vlani sa ich narodilo “len” niečo cez 2900. I keď tieto čísla neodrážajú reálny počet detí s trvalým pobytom v Petržalke, trend je jasný.
Demografická krivka ukazuje, že v najbližších rokoch počty škôlkarov začnú najskôr pozvoľna a následne veľmi výrazne klesať. V budovaní kapacít svojich MŠ tak síce Petržalka plánuje pokračovať, ale primárne sa už zameriava na ďalšie agendy v oblasti školstva.
Vzdelávanie je kvôli originálnym kompetenciám samospráv a prenesenému výkonu štátnej správy jednou z najviac financovaných oblastí. Petržalka do výstavby, rekonštrukcie, zlepšovania a prevádzky škôl a škôlok každoročne investuje milióny eur, a táto agenda tvorí najväčšiu položku jej rozpočtu.
S prihliadnutím na spomínané priority a balík alokovaných peňazí tak značné zmeny k lepšiemu podstúpilo aj 11 verejných základných škôl (ZŠ) v Petržalke.
Medzi tie najväčšie patria najmä rekonštrukcie ich dlhodobo zanedbaných priestorov a areálov.
V uplynulých štyroch rokoch viac ako 900-tisíc eur samospráva investovala na rozsiahlu rekonštrukciu a debarierizáciu toaliet na ďalších šiestich ZŠ: Černyševského, Prokofievova, Pankúchova, Nobelovo námestie, Gessayova a Tupolevova. Ďalších približne 900-tisíc eur použila na rekonštrukciu školských kuchýň a ich vybavenie modernými spotrebičmi.
Na štyroch ZŠ – Prokofievova, Černyševského, Gessayova a Tupolevova – zase vybudovala bezbariérové prístupové rampy a inštalovala stoličkové výťahy pre zdravotne znevýhodnených žiakov. Tie ešte počas jesene pribudnú aj na jej zvyšných siedmich verejných ZŠ.
zdroj: mestská časť