Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Smrť Márie Terézia
Dnes je: piatok 29.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Smrť Márie Terézia

8. novembra 1780 sa konal hon na bažantov. Mária Terézia sa ho chcela zúčastniť tiež. Celý život milovala bály, slávnosti I lovy. ,,Mama, veď ste tak slabá! Ako to chcete zvládnuť? Prosím vás, nerobte to, to nei je dobrý nápad,” hovoril jej syn Jozef II. Ale márne.

Jej odpoveď bola jasná: “ Chcem si užiť ešte trocha veselosti kým môžem.”

 

Jozef nakoniec súhlasil, ale aj tak by si urobila po svojom, ako celý život. Nemalo zmysel odporovať jej.

Z lovu sa Mária Terézia vrátila unavená a už druhý deň sa u nej začali prejavovať príznaky choroby.

,,Ach, to je len obyčajné nachladnutie, zvládla som už horšie veci,” ukľudňovala svoju najmilovanejšiu dcéru Máriu Kristínu, ktorá sa narodila jej narodeniny.

 

Starosti si však o panovníčku robilo celé Rakúsko- Uhorsko. Dostávala mnoho listov. Ostatne, celý život si písala s niekým. Bola to jej záľuba. No listy tej jesene boli plné obáv o zdravie panovníčky a matky.  Všetci vedeli, že preceňuje svoje sily, ale brániť sa jej nedalo.

Ako sa míňali dni, ubúdalo Márii Terézii síl. Prechladnutie neustupovalo a tak sa uvažovalo o poslednom pomazaní. Trápil ju veľmi silný kašeľ a dýchanie. Schody, ktoré vždy zdolala bez problémov bolo odrazu prekážkou a k tomu ten reumatizmus. Nevládala ísť ani za svojim zosnulým manželom do hrobky.

Jozef II. Najskôr lekárom neveril, pri svojej nedôverčivej povahe nečudo. Reči o vážnosti choroby bral ako zveličovanie doktorov. Najskôr nafúknu vec do veľkých rozmerov a potom po vyliečení sa pýšia neskonalými zásluhami, myslel si. Matka sa predsa stale dokáže venovať panovníckym povinnostiam, tak nemôže byť až tak vážne chorá. Len už nemá toľko síl, uvažoval.

 

Všetko sa ale zmenilo 24.novembra, keď si Mária Terézia nechala zavolať spovedníka. 26.novembra informoval Jozef II. svojich súrodencov o stave matky. Smrť však stále nepripúšťal.  V ten večer sa stav panovníčky zhoršil. Jozef opakovane vchádzal do izby matky. Napriek nedorozumeniam, ktorými bol ich vzťah prešpikovaný, Jozef pri pomyslení na jej smrť trpel.

 

,,Odpočiňte si, matka. Dlho ste nespala, iste ste unavená,” hovoril jej.

,, Ako by som mohla teraz spať?, “pýtala sa Mária Terézia. “Cítim, že čochvíľa nebude medzi živými a na nič iné nedokážem myslieť.”

Nevedela dobre ležať, lebo jej voda zalievala pľúca a ona stále kašľala. Sedenie ale bolo tiež nepohodlné a tak ju dali na leňošku.

Nasledujúcu  noc sa stav ešte zhoršil. Jozef, milujúci syn sedel vedľa jej lôžka celý čas. Občas len vyšiel do predizby.

28. novembra o druhej hodine ráno bolo panovníčke udelené posledné pomazanie. Známe jej, že už odmietla lieky od lekára.

,, Prečo by som ich mala brat? Iba tak odďaľujem to, čo sa aj tak musí stať a naviac, už nechcem ďalej trpieť, ” hovorila.

Zavolala všetky voje deti, ktoré boli  tej noci vo Viedni. Máriu Kristínu s manželom Albertom, Máriu Annu Máriu Alžbetu, Maximiliána Františka a samozrejme Jozefa II.

,,Buďte svojim súrodencom otcom, " poprosila  zomierajúc svojho syna Jozefa II.

Ten to už nevydržal a s plačom sa zrútil na kolená. Potom matke pobozkal ruku a čelo a tá mu na oplátku požehnala. S každým svojim dieťaťom sa krátko porozprávala a požehnala im. Potom Jozef ostal s matkou sám a odohral sa medzi nimi posledný rozhovor.

,,Chcem pozrieť smrti do očí," prehlásil Jozef v tú noc a ostal s matkou do poslednej sekundy jej života.

29. novembra  večer boli pri panovníčke iba muži : Jozef II., Maximilián František a manžel Márie Kristíny Albert Sasko-Tešínský.

,,Prineste moje kreslo k oknu, nech sa naposledy pozriem von a vidím tú krásu záhrad  Hofburgu," znelo jej posledné prianie.

,,Sedí sa Vám pohodlne, matka?" opýtal sa Jozef.

,,Ach, dosť pohodlne na to, aby som zomrela." Mária Terézie pohladila župan, ktorý mala na sebe. V roku 1765 ho mal pri svojej smrti jej milovaný manžel František Štefan. Boli to jej posledné slová predtým, než naposledy vydýchla.

 

Na jej výslovné želanie jej oči zatlačil Jozef.

 

Podľa pitvy panovníčke nefungovala jedna strana pľúc.  Pohreb sa konal 3.decembra.   Mária Terézia bola pochovaná do sarkofágu v Kapucínskej hrobke vo Viedni, kde leží vedľa svojho milovaného manžela. Podľa tradície ale bolo z tela vyňaté srdce, ktoré bolo uložené do Hrobky sŕdc v augustiniánskom kostole pri Hofburgu a vnútornosti v urne vo veľkovojvodcovskej hrobke Svätoštefanskej katedrály.



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 29.11.2017 | zobrazené: 11229 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre