Dnes je: streda 29.01.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Spomienka v Petržalke Kopčanoch

V piatok, 1.novembra 2019 o 11.00 hod sa uskutoční spomienkové stretnutie na cintoríne z 1.svetovej vojny v Petržalke Kopčanoch. Stretnutie organizuje už po 14-krát Petržalský okrášľovací spolok.

 

Na vojenskom cintoríne v Kopčanoch sú pochovaní vojaci, ktorí zomreli na následky chorôb a zranení prvej svetovej vojny v miestnom poľnom lazerete. Ide o mužov 9 národov a národností, príslušníkov monarchie i kráľovstiev, ktoré dnes už na mape nenájdeme. Vojakov, ktorí žili a zomreli v starých časoch.

 

Počas  prvej Československej republiky sa na tomto mieste vždy 1.novembra konala slávnostná spomienková slávnosť miestnej vojenskej posádky. Po 2.svetovej vojne, v časoch železnej opony, ostal cintorín  v prísne stráženom pásme s Rakúskom, kam verejnosť nemala prístup. Cintorín začal postupne chátrať.

 

Po roku 1990 sa tu začala stretávať skupinka nadšencov. Neskôr, poslanec mesta Ernest Huska ako jeden z organizátorov tichých spomienkových stretnutí navrhol, aby bol cintorín obnovený. Jeho poslanecká aktivita a úsilie ďalších nadšencov vojenskej histórie primäli vedenie mesta, aby cintorín obnovilo. Z cintorína v Petržalke Kopčanoch sa stal jeden z najkrajších vojenských cintorínov na Slovensku.

 

Za koniec 1. svetovej vojny sa považuje 11. november 1918, kedy o 11.hod. zavládlo na všetkých frontoch prímerie, podpísané ráno krátko po piatej hodine vo vagóne veliteľa dohodových vojsk, francúzskeho maršála Ferdinanda Focha v Compiègne. Preto si Európa a celý svet 11.novembra pripomína koniec Veľkej vojny.

 

No v Petržalke existovala stará miestna tradícia z čias prvej republiky a na túto tradíciu padviazal pred 14 rokmi Petržalský okrášľovací spolok.

 

Tento rok,  1.novembra o 11.hodine budú môcť zástupcovia krajín, ktorých vojaci našli svoj posledný odpočinok v Petržalke Kopčanoch, zástupcovia cirkvi i občania, vzdať hold všetkým tu pochovaným vojakom.Autor: Petrzalcan | 31.10.2019 | zobrazené: 301 x |


Podobné články

• Petícia za električku č.1 pokračuje (28.01.2020)
• Nakupujte v IKEA? Tak zbystrite pozornosť! (22.01.2020)
• Na hraniciach sa štrajkuje (13.01.2020)
• Vzniká obchodný dom TPD (12.01.2020)
• Zachránil dieťatko v Petržalke (03.01.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(8)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(13)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(6)


spolu 27 hlasov
/