Od 27. júna do 31. augusta je vo výstavných priestoroch Expo©Eurovea pri Cinema City prístupná verejnosti v čase od 13.00 do 19.00 h monumentálna výstava, ktorá predstavuje artefakty, dokumenty a nadrozmerné historické fotografie zachytávajúce kúpanie pri Dunaji a na slávnom kúpalisku Lido. Cieľom výstavy je nielen priblížiť bohatú minulosť bájneho symbolu Bratislavy, ale aj upozorniť na chátrajúce územie na pravom brehu Dunaja od Starého mosta až po most Apollo.
Autormi scenára výstavy Spomienky na Lido a Dunajské kúpaliská sú Sándor Papp ml., Réka Szabó a Ján Vyhnánek z OZ Bratislavské rožky, ktorým sa pomerne v krátkom čase podarilo zozbierať množstvo historických dokumentov. Návštevníci si môžu okrem dobovej tlače, veľkoplošných fotografií, prezrieť aj permanentky z rokov 1934 až 36, kajak z mahagónovej preglejky z roku 1960, plážovú módu, ale aj historické záchranné vesty z korku, či kolesá. Na ôsmych LCD televízoroch budú premietané historické záznamy kúpaliska LIDO. Najstarší je z roku 1933 a zapožičal ho Národní filmový archív v Prahe.
Výstava o dunajských kúpaliskách v Expo©Eurovei je vôbec prvá, ktorá cielene mapuje túto časť histórie hlavného mesta. Zároveň prezentuje obdobie monarchie, Československej republiky až po novodobú históriu, ktorá sa viaže k 80-tym rokom minulého storočia. Mnohé exponáty zapožičali Múzeum mesta Bratislavy, Múzeum športu a olympijských hier, Archív hlavného mesta SR Bratislavy, ale aj individuálni zberatelia.
Na plagáte výstavy je použitá fotografia pamätníčky Lida pani Heleny, ktorá ju osobne priniesla na prvú vernisáž v Sade Janka Kráľa a zachytávaj ju v lete roku 1966 s jej jednoročným synom Mariánom.
Kúpalisko Lido sa rozprestieralo približne 500 metrov od Starého mosta po dnešný most Apollo na petržalskom brehu Dunaja. Jeho vznik sa datuje okolo roku 1920 kedy otvorili kúpalisko s honosným názvom Ostende. Tento dátum možno považovať za skutočný zrod bratislavského lida. Avšak ani v novej lokalite sa obľúbený “štrand“ nevyhol nebezpečenstvu. Po tom, čo väčšinu jeho piesku odplavil Dunaj, bolo na jeho mieste v roku 1924 vybudované nové kúpalisko, ktoré dostalo pomenovanie Lido. Patrilo medzi najväčšie a najmodernejšie plážové kúpaliská v Československu. Pre Bratislavčanov sa stalo miestom, „kde je človek blažený, zabudne – keď aj len prechodne – na všedenné starosti, na neúprosnú, namáhavú honbu po každodennom chlebíčku. Len plavky zostanú a – pocit duševne spokojného, obľahčeného človeka, ktorý sa zbavil boľavej ťarchy eksistenčných bojov.“ Z mesta na Lido premával špeciálny parník, ale dalo sa sem doplávať od Starého mosta, ak sa nestalo, že silný prúd zaniesol plavcov až po Zimný prístav. Na začiatku mali hostia kúpaliska k dispozícii štrkovitý úsek pobrežia, kabínky z dreva a malý bazén. Lido v tom čase tvorili šatne pre jednotlivcov i rodiny, reštaurácia, cukráreň, trafika, detské korzo, tanečná sieň, a takisto bolo možné využiť služby holiča. V roku 1934 pribudol väčší bazén s dĺžkou 33 m, ktorý bol v tom čase najväčším bazénom v Bratislave.
Bombardovanie Bratislavy v roku 1944 neušetrilo ani kúpalisko Lido,ktoré bolo po vojne opäť uvedené do prevádzky, hoci značne zničené. Ako vyplýva zo spomienok pamätníkov, nielen kvôli množstvu komárov a ľadovej vode, ale aj kvôli presakovaniu vody nebol bazén od 60-tych rokov prakticky používaný. To však nebol dôvod, aby Bratislavčania prestali dunajské kúpele navštevovať. Ľudia sa v tých časoch radi kúpali v Dunaji!Sprchovacie kabíny, stolný tenis, volejbalové ihrisko a rýchle občerstvenie boli širokej verejnosti na Lide dostupné až do sezóny 1993/1994, kým jeho kúpeľný život úplne nevyhasol. V súčasnosti je Lido zapísané na zozname pamätihodností časti Petržalka pod číslom PET-3-56 a evidované ako bývalá športovo-rekreačná lokalita.
Lele Zemanová
Autorka námetu a koncepcie výstavy