Dnes je: pondelok 20.05.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň klinických experimentov (pokusov)

Staňte sa súčasťou Bratislavských korunovačných dní 2018

Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava vyhlasuje výzvu na predloženie projektov s tematikou korunovácií v Bratislave. Vybrané projekty sa stanú súčasťou podujatí Bratislavské korunovačné dni 2018.

Vyčlenená celková čiastka na podporu projektov je 10 000 Eur. Návrhy projektov môžu predkladať právnické osoby a fyzické osoby - živnostníci od dňa zverejnenia výzvy do 25. apríla 2018.

Návrhy projektov musia byť doručené hlavnému mestu SR Bratislave v jednom exemplári na tlačive, ktoré je v prílohe tejto výzvy spolu s požadovanými prílohami do podateľne Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

„Pri výbere uprednostníme väčšie projekty situované do centra Starého mesta. Je to už po druhý raz čo sme korunovačnú históriu mesta rozšírili programovo na viac ako jeden víkend. Zároveň chceme, aby aj občianske združenia, jednotlivci, umelci a všetci, ktorým sa korunovačná téma páči, mali možnosť zapojiť sa do tohto kultúrneho projektu mesta, „ hovorí Iveta Plšeková, námestníčka primátora pre kultúru.

Realizátorom projektov bude k dispozícii pódium na Hlavnom námestí bez technického zabezpečenia ( ozvučenie, osvetlenie, sedadlá pre návštevníkov).

Všetko potrebné nájdu záujemcovia na stránke:

http://www.bratislava.sk/vyzva-na-predkladanie-projektov-na-dotaciu-podujatia-bratislavske-korunovacne-dni-2018/d-11057112/p1=11049949

Korunovácie v Prešporku boli slávnostné udalosti súvisiace s korunovaním uhorského panovníka v Bratislave v rokoch 1563 – 1830.

Po bitke pri Moháči v auguste roku 1526 a tureckej okupácii južných oblastí Uhorska vrátane Budína, korunovačného mesta Stoličného Belehradu a Ostrihomu, bolo potrebné nájsť nové miesto správneho centra krajiny. Podmienkou bola bezpečnosť a blízkosť k Viedni.  Voľba padla na Bratislavu.

Na moháčskych poliach zahynul i uhorský kráľ Ľudovít II. Jagelovský, ktorý nezanechal dediča. Novým kandidátom na uvoľnený trón sa pre uhorské stavy stal švagor zosnulého kráľa Ferdinand I. Práve toho zvolili za nového kráľa v bratislavskom františkánskom kostole 17. 12. 1526. I keď on bol ešte korunovaný v Stoličnom Belehrade, nasledujúci akt korunovácie nového uhorského kráľa Maximiliána II., Ferdinandovho syna,  sa už konal v Bratislave.

Bratislava ako nové mesto korunovácií zažila v tomto období svoj najväčší rozmach. Stala sa snemovným mestom kráľovstva, sídlom kráľa, arcibiskupa a najdôležitejších inštitúcií krajiny. Aj preto si mesto Bratislava každý rok pripomína túto slávnu históriu.

 Autor: Petrzalcan | 15.04.2018 | zobrazené: 386 x |


Podobné články

• V sobotu vyrazte na Noc múzeí a galérií (17.05.2019)
• Začínajú MS v hokeji a doprava bude vyťažená (10.05.2019)
• Požiar Notre Dame ľudí zjednotí no obnova nebude jednoduchá (17.04.2019)
• Sad Janka Kráľa, výstavba na Topoľčianskej i rozvojová os Petržalky boli témami zastupiteľstva (26.03.2019)
• Pozvánka na petržalské miestne zastupiteľstvo (24.03.2019)

Komentáre