Dnes je: pondelok 28.05.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
28.mája 1955 slávnostne otvorili Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Staňte sa súčasťou výstavy k 100. výročiu založenia Československa

Slovenské národné múzeum a Národní muzeum pripravujú rozsiahly výstavný projekt k 100. výročiu vzniku Československej republiky „Česko-slovenskú / Slovensko-českú výstavu".

 

V rámci nej vyhlasujú obe múzeá unikátnu súťaž pre verejnosť „Hľadáme predmet s príbehom." Jej cieľom je objaviť predmety so zaujímavým príbehom, ktoré dokumentujú česko-slovenské vzťahy. Okrem atraktívnych cien budú mať víťazi jedinečnú možnosť vystaviť predmety s príbehom na oficiálnej výstave v Bratislave a v Prahe. Súťaž prebieha do 31. januára 2018. 

Spoločnú výstavu oboch múzeí  si návštevníci budú môcť pozrieť na prelome apríla a mája 2018 v Slovenskom národnom múzeu-Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. Potom sa výstava presunie do Prahy. Tam bude práve touto výstavou znovuotvorenie  Historickej budovy Národního muzea v októbri 2018. Projekt priblíži dejiny spoločného štátu od vzniku Československa v roku 1918 cez všetky medzníky a udalosti v živote oboch národov v 20. storočí. Predstaví to, čo oba národy spájalo, ale aj rozdeľovalo a v konečnom dôsledku viedlo k rozpadu republiky v roku 1992. Koncepcia výstavy je založená na konkrétnych ľudských osudoch, ktoré formovali dejiny Československa. Návštevníkom umožní napríklad prostredníctvom premietania súkromných fotografií alebo čítania denníkových záznamov lepšie porozumieť životu svojich predkov. 
Súťaž pre všetkých bez rozdielu veku prebieha do 31. januára 2018. 

„Iste nie je pre nikoho prekvapením, že počas takmer 75 rokov spolužitia vznikli medzi oboma národmi neopakovateľné väzby a tie pretrvávajú dodnes. Mnohí z tých, ktorí „Československo" zažili majú doma rôzne predmety, ktoré zhmotňujú dobré česko-slovenské vzťahy. Verím, že občania oboch štátov sa radi zapoja do nášho projektu," hovorí generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis. 

A ako sa môžu Slováci a Česi do súťaže „Hľadáme predmet s príbehom" zapojiť? Stačí pátrať v zásuvkách a nájsť predmet, ktorý odráža česko-slovenské vzťahy. Predmet kúpený, darovaný, vyrobený či privezený z ciest. Pamiatku na pekné chvíle strávené v rodine, v práci, s priateľmi. Nie je dôležité, či česko-slovenské prepojenie tvorí predmet, alebo osoba jeho vlastníka. Súťažiaci predmet vyhľadá, odfotografuje, napíše stručný príbeh a prostredníctvom formulára zverejní na práve spustenej webovej stránke výstavy: www.cesko-slovensko.eu. Autorský tím výstavy vyberie zo súťažných predmetov najzaujímavejšie a včlení ich priamo do výstavy. 

Viac informácií na www.cesko-slovensko.eu alebo www.snm.sk Autor: Petrzalcan | 10.12.2017 | zobrazené: 263 x |


Podobné články

• Generácie generáciám (17.05.2018)
• Poďte dnes na Noc literatúry (16.05.2018)
• Najočakávanejšia výstava roka na Bratislavskom hrade (25.04.2018)
• Videomaping a svetelná šou na Starej radnici (19.04.2018)
• Päť úspešných českých predstavení v Bratislave (09.04.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

Festival svetla 2016

ANKETA

Myslíte si, že sa Bratislava mení k lepšiemu?

áno, viditeľne
(27)

skôr áno
(9)

skôr nie
(9)

určite nie
(12)


spolu 57 hlasov
/