Svojimi krásnymi sochami priniesol umenie do Prešporka, Prahy i Viedne. Koncom 19. storočia patril k najuznávanejším sochárom v strednej Európe. K jeho známym dielam patrí socha Wolfganga Amadea Mozarta vo Viedni, bronzová busta Vincenza Belliniho vo Viedenskej štátnej opere alebo Ganymedova fontána pred historickou budovou Slovenského národného divadla v Bratislave.
Viktor Oskar Tilgner. Nemecky hovoriaci Prešporčan sa narodil 25. októbra 1844. V roku 1846 sa s rodičmi presťahoval do Viedne, kde potom strávil celý život. Študoval na viedenskej Akadémii výtvarných umení, potom odišiel na študijnú cestu do Talianska a začal pracovať v dielni Josefa Gassera. Od roku 1883 bol profesorom na spomínanej viedenskej akadémii.
Tilgner zasiahol takmer do všetkých oblastí sochárskej činnosti (pomníky, fontány, dekoratívne plastiky, náhrobníky). No venoval sa aj portrétnej tvorbe. Portrétoval významné politické a umelecké osobnosti. Predstaviteľ sochárskeho neobaroka viackrát navštívil rodný Prešporok. V roku 1883 tu dokonca usporiadal svoju výstavu a po jej skončení daroval mestskému múzeu viac ako 20 prác. V našom hlavnom meste vybudoval Hummelov pamätník (1887) pred dnešným Veľvyslanectvom Spolkovej republiky Nemecko alebo známu Ganymedovu fontánu stojacu na Hviezdoslavovom námestí pred SND. Pri stvárnení architektonickej časti fontány sa autor inšpiroval gréckou mytológiou, ktorú dokonale skĺbil s bratislavskými reáliami. Tvorbu Viktora Tilgnera je v Bratislave možné vidieť tiež na nádvorí Mirbachovho paláca.
Za najvýznamnejšie dielo uznávaného sochára je považovaná socha Wolfganga Amadea Mozarta vo Viedni. Medzi jeho ďalšie diela patria kamenná socha Alegória sochárstva na Viedenskom centrálnom cintoríne, bronzová busta Vincenza Belliniho vo Viedenskej štátnej opere či Tritónova studňa vo Volksgarten pri viedenskom Hofburgu.
Viktor Tilgner získal mnoho ocenení, v roku 1877 udelil Rytiersky kríž cisár František Jozef I. dostal aj Reichelovu cenu, Rytiersky kríž francúzskej čestnej légie, Veľkú zlatú medailu v nemeckom Berlíne (1886) a Veľkú zlatú medailu v nemeckom Mníchove (1892). Umelec zomrel 16. apríla 1896 vo Viedni vo veku 51 rokov.
foto: Ganimédova fontána Bratislava