Dnes je: pondelok 13.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes si pripomíname výročie vzniku 310. stíhacej perute

Úkolovanie mestských policajtov?

Do redakcie sme dostali podnet týkajúci sa mestskej polície. Ide o pokyn veliteľa, ktorým usmerňuje príslušníkov  mestskej polície v bratislavskej Petržalke. Podľa pokynu musí mestský policajt počas služby vyhľadať alebo riešiť minimálne sedem priestupkov.

 

V pokyne veliteľa expozitúry MsP Bratislava V. zo dňa 21.2. 2020 Tibora Lehockého, sa napríklad hliadkujúcim policajtom prikazuje: vyhľadať alebo vyriešiť aspoň sedem potvrdených priestupkov počas každej jednej hliadkovej služby (uvedené sa vzťahuje na jednotlivca a nie na celú hliadku), priestupky prioritne riešiť v blokovom konaní (teda dávať pokuty - pozn. redakcie) či ukladať pokuty v minimálnej výške 30 eur a maximálne využívať možnosť "použitia technického prostriedku na zabránenie odjazdu motorového vozidla z miesta priestupku", teda jednoducho dávať autám papuče.

 

Mestskí policajti sú v pokyne nabádaní, aby ukladali čo najviac blokových pokút od 30 eur vyššie. Naopak, čo najmenej majú využívať riešenie priestupkov dohovorom.  V prípade použitie dohovoru, či nižšej sadzby ako 30 eur, to majú policajti zdôvodniť v hlásení. Majú tiež maximálne využívať nakladanie "papúč". 

 

Podľa informácií, ktoré sa sme získali, konal petržalský veliteľ na základe porady, ktorú mali deň predtým velitelia expozitúr s náčelníkom MsP Marekom Gajdošom.

 

„Považujem tento pokyn veliteľa za nešťastný a myslím si, že je to len ďalší spôsob, ako vytiahnuť z vrecák Petržalčanov peniaze,  predovšetkým za parkovanie. No základný problém je nedostatok parkovacích miest. Je prirodzené, že autá stoja často problematicky, no zo strany samospráv mesta aj mestskej časti nepribudlo po vyše roku ani jedno nové parkovacie miesto. Zato samosprávy prijali parkovaciu politiku a teraz majú mestskí policajti vyberať vyššie pokuty, dokonca každý minimálne 7 za smenu. To je v rozpore s účelom mestskej polície. Toto sa deje prvý krát,“ skomentovala pokyn bývalá viceprimátorka Iveta Plšeková.

Podľa vyjadrenia hovorcu mesta je toto rozhodnutie v kompetencii veliteľa. Zároveň má veliteľ právo i povinnosť skúmať zákonnosť a primeranosť postupu svojich podriadených. Preto sa v zverejnenom pokyne objavuje povinnosť zaznamenávať dôvody, pre ktoré sa policajt rozhodol vybaviť vec napomenutím alebo pokutou do určitej výšky.Notice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 25.02.2020 | zobrazené: 426 x |


Podobné články

• Rekonštrukcia pobočky (09.07.2020)
• Bratislava má projekt bývania pre seniorov a rodiny bez domova (05.07.2020)
• Druhá etapa električky (03.07.2020)
• Pozvánka na miestne zastupiteľstvo (22.06.2020)
• Zákaz konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách (20.06.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri
/